şifalı bitkiler
Cocuklarda boy kısalığı ve şişmanlığın tedavisi konusu 10859 defa okunmuştur

Reklamlar

Cocuklarda Boy Kısalığı Ve şişmanlığın Tedavisi


Çocuklarda hormonal hastalıklar.BOY KISALIĞI:
Çocuğunuzun boyu Yaşa, cinsiyete ve ülkelere göre belirlenen standart çizelgelerden %3 oranında daha kısa ise boy kısalığından söz edilebilir.

 • Genetik bozukluklar;
 • Anne karnında çocuğun yetersiz beslenmesi,
 • Vitamin eksikliği(vitamin D),
 • Karaciğer, bağırsak böbrek gibi organların kronik hastalıkları,
 • Şeker hastalığı,
 • Ağır astım,
 • metabolik hastalıklar,
 • Psikolojik faktörler(aileden ayrılma gibi),
 • Kortizonlu ilaç kullanımı,
 • Büyüme hormonu eksiliği,
 • Parazit hastalıkları,
 • Kronik bademcik,
 • Üst solunum yolları enfeksiyonları gibi nedenlerden dolayı boy kısalığı olabilir.
 • Çocuğunuzun ortalama boyunu nasıl hesaplarsınız?
  Anne ve babanın boylarının toplamı ikiye bölünür. Bu sonuçtan kız çocukları için 6,5 cm çıkarılmalı, erkek çocuklarının boyunu belirleme için ise, 6,5 cm eklenmelidir. Böylelikle çocuğun boyunun ne kadar olacağı ortalama olarak hesaplanmış olur.Çocukta boy kısalığının tedavisi;
  Anne babanın boyu kısa ise ve yapılan ölçmelerde çocukta büyüme hormon eksiliği yoksa yukarıda saydığımız hastalıklardan birinin çocukta olup olmadığına bakınız. Eğer bu hastalıklardan birine de yakalanmış değilse çocuğunuzun beklenenden daha uzun olması sağlanamaz. Ancak beslenme yaşam standardının yüksekliği boy uzaması etkileyen faktörler olarak sayılabilir.
  Örneğin 40 yıl öncesinden bu yana Japonların boylarında bu iki etkene bağlı olarak önemli ölçüde bir artış gözlenmektedir.Neler yapılabilir?
  Çocuğun boyu, doğumdan itibaren büyüme süreci içinde belili aralıklarda ölçülmeli ve standart çizelge ile karşılaştırılarak, büyümenin durup, durmadığını kontrol edilmelidir. Büyümede durma olursa, derhal bir çocuk doktoruna başvurulmalıdır. Ayrıca boy kısalığı akciğer, böbrek gibi organların kronik hastalıklardan kaynaklanıyor ise, bu hastalıkların tedavi edilmesi çocuğun boyunun uzamasında etkili olacaktır.
  Büyüme hormonu salgılanması uykuda arttığı için düzenli uyku, spor ve sağlıklı beslenme çocuğun büyümesi için gerekli faktörlerdir.
  Büyüme hormonu salgılanmasının eksikliği deri altına her gün yapılan iğnelerle giderilmeye çalışılmaktadır. Ancak her boyu kısa olan ine yaptıramaz. Zira bu iğneler sadece hormon eksikliği olanlar, Turner Sendromu ve böbrek hastası olanlar yaptırabilir. Bu tedavi şekli az bir ihtimalle şeker hastalığına yol açabilmektedir.

  ŞİŞMANLIK:
  Vücuda alınan enerjinin harcanandan daha fazla olması şişmanlık nedenidir.
  Çocuğun şişman olup olmadığını anlamak için;
  Kilo/Boy=27’den fazla ise,
  Şişman olarak kabul edilir. Doğuştan olan bazı sendromlar,Anne ya da babası şişman olan çocukların: %40’ı, anne ve babanın her ikisi de şişman olan çocukların ise %60’nın şişman olma ihtimali vardır.

  Şişmanlığın tedavisi nedir?
  Diyet tedavisi, Bol hareket ve psikolojik tedavi (özellikle anne babası ayrı çocuklar veya büyük depresyonlar yaşamış çocuklar için) önerilir. Yiyeceklere çok dikkat edilmelidir: Örneğin bir şişe kolada 40 küp şekere eşit şeker bulunduğundan bu tür içecekleri içmeleri çok sakıncalıdır.

  "Cocuklarda boy kısalığı ve şişmanlığın tedavisi " Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

  Yazan :tülay aktaş
  Ben çocuk istiyorum olmuyor benim guatırım var ve bir defa amaliyat oldum yine çıktı bundan zannediyorum ne yapmalıyım?

  Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

  Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

  Sağlık Şifa Arama

  Alternatif Tıp Nedir?

  Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

  Sitedeki bütün konular