şifalı bitkiler
Şaşılık konusu 7634 defa okunmuştur

Reklamlar

Şaşılık


Görme bozuklukları
Çocuklarda görme bozuklukları düzenli göz muayeneleriyle saptanır. Ama çocuğunuz okuduğu kitapları gözüne çok yakın tutuyorsa, ya da öğretmeni çocuğunuzun sınıfta tahtayı göremediğinden yakındığını sizlere söylerse, doktora başvurmanız gerekmektedir.
Çocuğun birden bire görme yeteneğini tümüyle kaybetmesi çok ender rastlanan bir olaydır. Ancak, ufak tefek belirtiler için hemen önlem alınmazsa böyle bir sonuçla karşılaşabilirsiniz. Dolayısıyla, çocuğunuzun gözlerinde herhangi bir sorun dikkatinizi çekiyorsa, hiç zaman kaybetmeden bir göz doktoruna başvurun.

Şaşılık
İki gözün odaklanma doğrultularının ayrı olması durumudur. Diğer göz genellikle içe doğru bakar. Bazen dışarı ya da aşağı veya yukarı doğru bir sapma yapabilir. Şaşılıkta görüş bulanıklaşıp çift görme başlayabilir.

Nedenleri
Üç aya kadar bebekler, gözlerini bir noktaya ayarlamayı öğrenirken zaman zaman gözlerinde bir kayma sezilir. Bu çok doğaldır. Bu kaymanın üç aydan sonra devamı, göz kaslarının dengesiz çalışması sonucu, ya da bir gözün daha zayıf olması nedeniyle, diğerinin daha fazla çalışması sonucu ortaya çıkan ciddi bir göz bozukluğudur. Özellikle zayıf göz ilerde ciddi bir göz bozukluğuna neden olabilir. Bozuk gözde miyop ya da hipermetrop belirtisi olan bu kaymalar hemen tedavi edilmelidir.

Tedavi
Çocuğun yaşı kaç olursa olsun, şaşılık ya da çifte görme durumunda göz doktoruna başvurmalısınız. Bir gözün tembel kalması halinde gözlükle tedavi mümkündür. Sağlıklı göz kapatılırken tembel göz çalışmaya zorlanır ve bu tedavi birkaç ay içinde sonuç verir. Kas zayıflığı yüzünden ortaya çıkan şaşılıkta ise bir ameliyat gerekebilir.

Göz Muayenesi
Okul öncesi döneminde belli aralıklarla çocuğun göz muayeneleri ihmal edilmemelidir. Okullarda genel sağlık muayenesi yapılmaması halinde çocuğunuzu göz doktoruna götürerek kontrollere devam etmeniz gerekir. Özellikle bir sorundan kuşkulandığınızda çocuğu derhal doktora götürün.

"Şaşılık" hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular