şifalı bitkiler
Tifo konusu 8756 defa okunmuştur

Reklamlar

Tifo


TİFO
Genelde temizlik kurallarına uyulmadığı durumlarda hastalık etkeni mikrobun, mide ve bağırsak kanalı ile vücuda girmesi ve kana karışmasıdır.8-14 gün içinde hastalık kendini belli eder.
Dışkı yolu ile bulaşan bu hastalıktan korunmanın en iyi yolu özellikle tuvaletten sonra sağlık bilgisi kurallarını uygulamaktır.
Ayrıca kirli su ve iyi yıkanmamış besinlerle de bulaşabilir. Sinekler de hastalığa neden olan mikroorganizmaları dışkılardan besin maddelerine taşıyabilir.
Ana ve oral yoldan direk ilişki ile bulaşır. Eşcinsellerde sık görülür. Oyun yoluyla çocuklara bulaşabilir.
Nadiren hastane personeline, hastalar tarafından kirletilmiş yatak takımlarını değiştirirken bulaşabilir.

Belirtileri:
Ateş, baş ağrısı, farenjit, kabızlık, iştahsızlık, karın ağrısı gibi belirtilerin yanı sıra, hastalığın ağırlık derecesine göre, idrar yanması kuru öksürük ve burun kanaması gibi belirtiler de gözlenebilir.
Ateş 2–3 güne bir yükselir ve bu durum 10–14 gün sürer. Hastaların %10’da deride keskin kenarlı, beyaz-pembe renkli (gül lekeleri) lekeler görülür. Hastada aynı zamanda dalak büyümesi, kan hücreleri düşüklüğü, karaciğer fonksiyonu bozukluğu, kan pıhtılaşma bozuklukları ortaya çıkar. Hastalığın geç dönemlerinde bağırsakta yaralar ve kanlı ishal oluşur.

Tedavi
İyileşme süreci birkaç aydır. Antibiyotik tedavisi doktor kontrolü ile önerilir. Hastalık merkezi sinir sistemini etkiler ve sonuçta hastayı komaya sokabilir. Kötü sonuç doğurmadan da gereken önlemleri başta almak gerekir.

Tifonun şifalı bitkiler le tedavisi:
Kafuru zeytin yağıyla karıştırıp sıcakda 2-3 hafta bekleterek kullanabilirsiniz. Diğer yandan dağ lalesinin demlenmiş halini içmek de Tifo ya iyi gelecektir. Bir fincan a 1 tatlı kaşığı dövülmüş sarımsak ve 1 çay kaşığı kekik katılır ve sıcak suyla demlenir ve içilirse daha iyi sonuçlar alınabilir.(kaynak:saglik bilgilerim.com)

"Tifo" hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular