şifalı bitkiler
Çölyak Hastalığı konusu 126650 defa okunmuştur

Reklamlar

Çölyak Hastalığı


çölyak hastaları ve çölyak hastalığı

Çölyak hastalığının tanımı
Çölyak hastalığı “Glutein” proteinine karşı vücudun geliştirdiği tepkiden dolayı oluşur. Glutein proteini arpa, buğday, çavdar ve yulaf gibi tahıllarda bulunur. Çölyak hastalığı da bu tahılların alınmasıyla gelişir. İnce bağırsaklarda ortaya çıkan bu hastalık nedeniyle bağırsak duvarları düzleşir ve besin emilimini tam anlamıyla yapamaz. Normalde bağırsak duvarları bir havlunun yüzeyi gibi pütürlüdür. Bu pütürler sayesinde ince bağırsak sindirilmiş besinleri emerek kana karıştırır. Çölyak hastalığı nedeniyle pütürlü yapısını kaybeden ince bağırsak hızla düzleşir ve insanda hastalık etkileri görülmeye başlar.

Çölyak hastalığı ve etkileri
Karın şişliği ve gelişim bozuklukları en büyük etkilerdendir. Kaslarda güçsüzlüğe bağlı olarak titreyen eller ve kollar, ciltte solma, dışkıda parlak ve yağlı görünüm çölyak hastalığının diğer belirtilerindendir. Bütün bu belirtilerin yanında kusma ve vücudun şişmesi ile birlikte görülen iştahsızlık, bir kişide çölyak hastalığından şüphelenilmesi için yeterlidir.

Kesin teşhis.
Çölyak hastalığının kesin teşhisi ince bağırsaktan alınan parçaya bakılarak yapılır bunun yanında kan değerleride çölyak hastalığının teşhisinde yardımcı faktörlerdendir. Aslına bakarsanız bütün bu bilinenlere rağmen çölyak hastalığı kolayca teşhis edilebilecek bir hastalık değildir.

Çölyak hastalığının tedavisi.
Bu hastalık hakkında kötü bir durum tam olarak bir tedavi şeklinin geliştirilememiş olmasıdır. Buna rağmen iyi bir perhiz ve sıkı diyet bu hastalıkla savaşta bizlere destek olan durumlardır. Bir kişiye çölyak teşhisi konduğunda hiç vakit kaybetmeden tahıl ve tahıl ürünleriyle beslenmenin kesilmesi ve bu besinlerin yaşam boyunca alınmaması gerekir.

Sorular ve cevaplar.

Soru: Mesela haftada bir kere diyeti bozsam ve gluteinli yiyeceklerden yesem olur mu?
Cevap: Bu diyeti ömrünüz boyunca uygulamalısınız. Bir kere dahi bozmanız oldukça sakıncalı durumlar ortaya çıkartabilir.

Soru: Diyetimde tam olarak nelere dikkat etmeliyim?
Cevap: Öncelikle buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllar ve bunlardan yapılan makarna, pasta, börek, ekmek gibi hamur işlerinden uzak durmalısınız. Bütün bunlara ilaveten yeşil çekirdeklerden de uzak durmalısınız. Çok yağlı, yağda kızartmalar, hayvansal yağlar, alkollü içecekler, baharatlar, et, sebze konservesi ve salça yenmesi kesinlikle yasaktır.

Soru: çölyak hastasıyım. Hangi tür besinlerle beslenmeliyim?
Cevap: Mesela mısır, pirinç, patates ve bunların unundan yapılmış ürünler yenilebilir. Bunların yanı sıra; taze meyve, sebze, yağsız et av eti, deniz ürünlerinden balık çeşitleri, yağsız kümes hayvanı, yumurta, süt, şeker, bal ve taze olmak kaydıyla baharatlar yenilebilir.

Çölyak hastalığı ve şifalı bitkiler.
Kestane bu hastalar için çok değerli bir besindir çünkü çölyak hastaları ekmek yiyemediği için alamadıkları B grubu vitaminleri kestaneden alabilirler. Diğer yandan bağırsakları kuvvetlendiren fakat glutein içermeyen gıdalarda sıkca tüketilmelidir. Çölyak hastalarının vazgeçmemesi gereken kuru besinler den bazıları ceviz, fındık, kuru incir ve kuru üzüm şeklinde sıralanabilir.

"Çölyak Hastalığı" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :sevda duman
ben 11 yaşındayım.Çölyak hastalığından şüpheleniyorum.

Yazan :BUSE ŞEKER
BİZİM SINIFTADA VAR ÇÖLYAK HASTALIGI OLAN BİR ARKADAŞIM O HASTALIGI OLANA ALLAH ŞİFA VERSİN

Yazan :ekrem özkan
çölyak hastalığının ilacı var mı?

Yazan :şenay GÖKTAŞ
benim 19 yaşında kuzenim var oda çölyak hastası 5aydır diyet uyguluyor ama geçen hafta yememesi gereken unlu bir gıda yedi fakat birşey olmadı acaba sonradan sorun çıkarmı

Yazan :Şule Şengül
Ben 11yaşındayım.1Buçuk senedir çölyak hastasıyım.1Aydır diyet yapıyorum.Glutensiz ürünler arıyorum ama bulamıyorum.

Yazan :esra özcan
bnde 11 yaşındayım çölyak hastasıyım glutanli yiyecekler yiyemiyorum bu hastalığın bi çözümü warmı acaba biz bAzı çeşit bitkilerle çözüm bulmaya karar werdik sizce doğrumu acaba böle yapsak doğru olurmu

Yazan :merve kaya
ben 16 yaşındayım bende çölyak hastalıklarını belirtsi var doktorlarda teşhisini koydu.

Yazan :ömer karakaya
benim 1 yasın kız cocugum var daha bugun dr.test sonucuna bakarak colyak tanıyı koymus kızama nakıl yapsak olurmu

Yazan :Kemal Ünlü
10 Aylık Yeğenimde Çölyak Hastalığının Belirtileri Var.Nitekım Doktorlarda Bunu Söylüyor...Sıkça Kontrole Gitmelerine Karsılık Henüz Net Bir Sonuç Alamadık...3 Aydır Dışkısı İShal Şeklinde...Sizce Nedeni Çölyak Olabilir Mi ? Çölyaksa Ne Yapmamız Gerekir Bu Yaştaki Bir Bebebğe ? Anne Sütünün Etkisi Olabilir Mi ? Teşekkürler Yardım Edeseniz Seviniriz Çok Önemli.

Yazan :isa özkurt
yeni dogan bir cocuğum var 1ay erken dogum oldu karnında aşırı derecede şişlik vardı ve doktorumuz cocuğun barsaklarının tamamen eridini ve müdahele edilecek şekilde olmadını söledi ve cocuk cerrahımızın böyle bir hastalıgı ilk defa gördünü söledi birmilyonda bir görülebileceğini söledi ve yapabilecek hiç bir şey olmadığını söyledi bu hastalıın cerrah paşada bir kereye masus olmak üzere duymuş cocuğum şuan küvezde yaşıyor ölmesini bekliyoz zor bir sınavdayım saygılarımla
Değerli ziyaretcimiz duyduğumuz üzüntüyü tarif edemiyoruz. Bir babanın elinden hiç bir şey gelmeden çocuğunun eridiğini görmek çok zor olsa gerek. Sizlere sabır dilemekten başka yapabileceğimiz hiç bir şey yok. Ama Allahtan ümit kesmeyiniz. Zira olmaz denilen nice şeyler olup biti veriyor. Dualarımız sizinle. Allah acil şifalar versin sizede sabırlar diliyoruz.

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular