şifalı bitkiler
Şifalı Bitkiler konusu 16440 defa okunmuştur

Reklamlar

Şifalı Bitkiler


Zencefil Şifalı Bitkisi
Yumru köklü aromatik bir şifalı bitkidir. Yumruları satılır. Kuru veya yaş olarak tüketilebilir. Bu bitkinin genelde çayı revaçtadır. İhtiva ettiği uçucu yağlar ve shogaols - gingerols türevi fenol bileşikler bu bitkiyi eşşiz bir değere yükseltir. Genelde aktarlar ve büyük marketlerde satılan bu bitki günümüzde bir çok marketten de elde edilebilmektedir.

Kullanıldığı yerler;
Bulantı şikayetlerinde, uyku düzenlenmesinde, anti oksidan olarak, iştah açıcı olarak, mide rahatsızlıklarında, soğuk algınlığında, kollesterolün kontrol altına alınmasında, solunum yolu rahatsızlıklarında ve dolaşım sistemi rahatsızlıklarında

Yukarı  Daha Geniş BilgiÇörek Otu Şifalı Bitkisi
Peygamber efendimiz(SAV)in övdüğü bu bitkinin faydaları saymakla bitmez. Açık mâvi renkli çiçekler açan ve 20-40 cm boyunda bir senelik, otsu bir bitkidir çörek otu. Yol kenarları ve özellikle ekin tarlaları içinde bulunur. Gövde dik ve kısa tüylüdür. Yaprakların alttakileri saplı, üsttekileri sapsızdır. Çiçekler uzun saplı ve tek tektir. Taç yaprakları iki parçalı ve bal özü bezleri taşıyan 8 tâne küçük parça hâlindedir.

Kullanıldığı yerler;
Mikrop, virüs ve mantarlara karşı öldürücü tesire sahiptir, İfraz boşaltıcı ve solunum borusunu genişleticidir, Kansere karşı koruyucu etkisi vardır, Kan şekerini düzenler, Yorgunluk halini giderip zindelik verir, Damar hastalıklarını önler, Cinsel gücü arttırır, Hazmı kolaylaştırır, Vücuttaki toksinleri süzerek atar, İdrar söktürücü özelliği ile safraya iyi gelir, Yaraların çabuk iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırır, Alerjileri önler, Savunma sistemini dengeler, Hormon sistemini ve ruh hâlini sağlamlaştırır.

Yukarı  Daha Geniş BilgiYaban Mersini
Yaban mersini; 30cm-1 metre arasında boyu olan ve genelde mayıs aylarında çiçek açan bir bitkidir. Güz aylarına doğru olgunlaşır olgunlaştığında meyveleri mavi renklidir. Meyvesinin dışında “yapısında bulunan maddelerden dolayı” puslu bir görüntü mevcuttur.

Kullanıldığı yerler;
Özellikle göz hastalıklarında bolca kullanılan yaban mersini yaraların iyileşmesi ve kalp damar sistemi üzerindeki mucizevi etkisiyle bilinmektedir.

Yukarı  Daha Geniş BilgiKeten Tohumu
Diyet sofralarının vazgeçilmezi olan bu bitki; Özellikle Akdeniz havzasında yetişir ve yayılım gösterir. Tepeye doğru dallanan yeşil bir gövdeye sahip olan keten ucu sivri olan uzun yapraklara sahiptir. Çiçekleri gök mavisi renginde ve oldukça gösterişlidir. Meyveleri yaz sonlarında olgunlaşır. Meyveler içerisinde 2 adet tohum barındıran sivri yapılı kahve renklidir.

Kullanıldığı yerler;
Kolesterolü düşürür, felç ve kanser için iyi bir destek gıdasıdır unutkanlığı ve bunamayı giderir, Sindirim sistemine destek sağlar, Kabızlık tedavisinde vazgeçilmezdir, Kan şekerini ayarlar, Bazı deri hastalıklarının iyileştirir, yaraların daha çabuk iyileştirilmesinde kullanılır, Kemik ve destek sistemin kuvvetlendirilmesinde kullanılır,

Yukarı  Daha Geniş Bilgi

"Şifalı Bitkiler" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :Mehmet Tevfik TEMİZTÜRK
ÜÇ BEŞ ŞİFALI BİTKİYLE LAF KONUŞUYORLAR Yok, şu şuna iyiymiş de bu da buna iyiymiş, Şunu yersen böyleymiş yemezsen böyle imiş… Bir iki dini kavram, üstüne Rab rızası, İNŞALLÂH gibi laflar, tak der, reklam arası… Reklam biter bitmez de programa girilmiştir, Bol alay ve gülüşme… Kanal, kâr getirmiştir… Şifa mı? Geç, sen onu biz fayda görmemişiz, Genden mi kaynaklı da şifa edinmemişiz… Yıllarca kullanmışız bedenler zehirlenmiş, On hastalığımız var hiçbiri düzelmemiş… Zararlı mı değiller bir kısmında fayda var, Doğru söyleyenlerle, sağlayacaktır yarar… Temel bozuk olursa yapı sağlam kalmıyor, Yağlı boya sürsen de çatlak onarılmıyor… Mehmet Tevfik TEMİZTÜRK Uzaylı Şairi

Yazan :selenay çetin
sağlıkşifa.com sitesi çok güzel süper mükemmel herkes beğensin bu siteyi sağlıkşifa.com sitesi sen mükemmmelsin

Yazan :hayriye akça
oğlumun gözlerinde göz tembelliği var tedavi oluyor ama bitkisel destekte yapmak istiyorum yardımcı olurmusunuz teşekkürler
Size yaban mersinini öneriyoruz.

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular