şifalı bitkiler
Diyaliz konusu 15652 defa okunmuştur

Reklamlar

Diyaliz


Diyaliz:
İnsanlarda karın bölümünün ortalarına yakın kısmında vücudun her iki yanında bulunan organlara böbrek denir. Böbrekler vücutta kanın süzülmesi ve kan içerisinde bulunan üre, ürik asit, fazla su ve zehirli maddelerin süzülmesiyle görevlidir.
Bu organlarımız görevlerinin yapamayabilirler. Bu durumda bu organların yapamadığı “kanı süzme işlemini” bizim makineler yardımıyla yapmamız gerekir. İşte bu makinelerle yapılan kanın süzme işlemine diyaliz denmektedir.
Diyaliz işleminde;

Diyaliz; Hemodiyaliz ve Periton Diyaliz olmak üzere ikiye ayrılır.

Hemodiyaliz:
Bu yöntemde atıkların, kimyasal maddelerin ve fazla suyun dışarıya alınması Hemodiyalizör adı verilen bir alet yardımıyla yapılır.
Hemodiyaliz işlemi; koldan veya bacaktan damar içerisine ine yardımıyla girilerek ve buradan alınan kanın Hemodiyalizör makinesinden geçirilerek süzülmesi işlemidir. Bu süzülen kan daha sonra tekrar damara verilir. Böylece eksilen ve süzülen kan temiz olarak tekrar vücuda verilmiş olur.

Hemodiyaliz sırasında istenmeyen olasılıklar:
Her ne kadar dikkat edilmiş olsa da hemodiyalizden dolayı bazı istenmedik durumların ortaya çıkma olasılığı vardır. Bu durumlar,

NOT: Bu durumları engellemek için yapacağınız fazlaca bir şey yoktur. Ancak diyaliz merkezlerini iyi seçmek veya gördüğünüz aksaklıkları gerekli birimlere hemen bildirmek sizler ve sizin gibi binlerce hasta için oldukça önemlidir. Bu konuda duyarlı olmanız gerekmektedir.

diyaliz, hemo diyaliz ve periton diyaliz


Peritonal Diyaliz:
Bu diyaliz şekli genel anestezi altında yapılacağından zor ve olası büyük sorunları olan bir diyaliz şekildir. Ancak Hem diyalizin yapılamayacağı durumlarda başvurulabilecek bir yöntemdir.
Peritonal diyalizde karın bölgesine yapılan kesiden sonra hastanın karın boşluğuna kateter yerleştirilir. Daha sonra diyaliz için karın boşluğuna diyaliz sıvısı doldurulur ve belirli bir süre bekledikten sonra bu sıvı alınarak yenisi karın boşluğuna doldurulur. Yabancı maddeler dışarıya atılmış olur. Bu yöntemde kandaki yabancı maddeler karın zarındaki kılcallar yoluyla uzaklaştırılmaktadır.

Periton diyaliz de istenmeyen etkiler:
Hemodiyalizde olduğu gibi periton diyalizinde de bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunlar;

Diyaliz Hastaları için diyet ve beslenme esasları:
Eğer diyaliz hastası iseniz en çok dikkat etmeniz gereken şey beslenme rejiminiz ve kilo sorunlarınız olacaktır. Az kilolu olmak veya çok kilolu olmak diyaliz hastaları için olumsuz bir durumdur. Diyaliz e girme sıklığınıza göre su alınımınız da önemlidir ve kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

"Diyaliz" hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular