şifalı bitkiler
uyuz konusu 10955 defa okunmuştur

Reklamlar

Uyuz


GENEL OLARAK:uyuz paraziti, etkileri, tedavi yöntemleri, yetiştiği alanlar.
0.3 mm büyüklüğünde olan uyuz paraziti. İnsandan insana temas veya eşyalar vasıtasıyla bulaşırlar. Uyuz insan derisinde oluşturduğu galeriler(tüneller)de yaşar ve ürer. Bu canlılar genellikle geceleri deri dışarısına çıkarak buralara yumurta ve dışkılarını bırakırlar. İşte bu dışarıya çıkma seansları sırasında uyuz parazitine yakalanmış olan kişilerde ciddi bir kaşıntı nöbeti başlar. İnsanı canından bezdiren bu kaşıntılar gece uykularını engeller. Bu durumda oldukça yorulmuş olan kişide uyuza bağlı olarak sosyal ve kişisel huzursuzluklar ortaya çıkmaya başlar. Ciddi stres yaşayan hasta etrafıyla çalkantılı dönemler geçirmeye başlar. Uyuz paraziti bu yönüyle oldukça tehlikeli olabilmektedir.

UYUZ PARAZİTİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Uyuz bir insana bulaştıktan hemen hemen 30–40 gün sonra belirti vermeye başlar.

UYUZ PARAZİTİ VÜCUDUN HANGİ BÖLGELERİNDE GÖRÜLÜR?
Vücudun yumuşak dokuları ve zor erişilebilir gizli kalmış bölgeler uyuz parazitinin sıklıkla yaşadığı yerlerdir. Bunlardan;

Bu bölgelerde görülen kızarıklık ve şiddetli kaşıntı uyuz parazitinin işareti olabilir. Özellikle geceleri artan ve dayanılmaz olan kaşıntılı durumlarda uyuzdan şüphelenmek için yeterlidir. Bu kaşıntıların uykudan uyandırır şiddette olması ise kesinlikle uyuzu işaret eder

UYUZ PARAZİTİNİN TEDAVİ YOLLARI NELERDİR?
Uyuz parazitine yakalanmış çocuk ve yetişkinlerde tedavinin farklı farklı olduğunu bilmelisiniz. Bu açıdan yaklaşıldığında bir uzman görüşü çok önemlidir. Genellilikle uyuz tedavisi; uyuzun kesin teşhisinden sonra verilen ilacın tarif edildiği şekilde kullanılması ve eşyaların sıkı bir temizleme ve arındırma işlemlerinden geçirilmesiyle mümkündür. Özellikle uyuz parazitinin ortaya çıktığı ortamda bulunan eşya veya bireyler bu tedavi ve temizlik sürecine katılmak zorundadırlar.

UYUZ PARAZİTİNİN ŞİFALI BİTKİLER YÖNTEMİYLE TEDAVİSİ;
Terkip 1:«Tereyağı ile kına merhem yapılır ve sürülür»

Terkip 2:«Kükürtlü su ile pansuman yapılır»

Terkip 3:«Kuzukulağı kökü, sirke ile kaynatılarak sürülür»

Terkip 4:Mahmude, sirke ile kaynatılır. Elde edilen mayi sürülür»

( Uyuz un bitkisel yöntemle tedavisi www.genelsaglikbilgileri.com intenet siteinden alıntılanmıştır.)

"uyuz" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :yasemin
bilgi içeriği çok iyi olan bir yazıteşekkürler. Bilgime bilgi katınız diyebilirim teşekkürler.

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular