şifalı bitkiler
Bebeklerde 3 Ay Koliği gaz sancısı konusu 28747 defa okunmuştur

Reklamlar

Bebeklerde 3 Ay Koliği Gaz Sancısı


Kolik-Gaz Sancısı-
Hiç bir neden olmadan ağlayan bebekler... karınlarına doğru çektikleri ayaklarını birden ileriye doğru uzatır ve devamlı huzursuzdurlar. Kucağa alınınca veya dik tutlunca herşeyi unutur ve etrafına gülücükler saçmaya başlarlar. Bazen de birden kafasını sağa sola atarak kollarını baş hizasında elleri sımsıkı olacak şekilde tutar ve içlerinden gelen bir huzursuzluğu sizlerle paylaşmaya çalışırlar. Bebeğinizin durumu yukarıda anlatılan belirtilerin birden fazlasını gösteriyorsa kolik(gaz sancısı) den şüphelenebilirsiniz.

Bebeklerde gaz sancısına neler sebep olmaktadır?
Bu sorunun cevabı aslında tam olarak bilinmemektedir. Bilinen şeyler de aslında yetersiz eksik bilgilerdir. Fakat gözlemlerin bizlere yol gösterdiği de bir gerçektir. Örneğin;

Peki Bebeğimde gaz sancısı(kolik) durumunu engellemek için neler yapmalıyım?
Öncelikle yediklerinizde çok seçici olmalısınız. Örneğin; mercimek çorbası, turunçgilerden meyveler, lahana, kuru baklagillerden yiyecekler, aşırı ekşi(turşu vb), çok acı, fazla baharlı yemekler çocuklarda ciddi derecede koliğe neden olduğu bilinen besinlerdir. Emziren annelerin bu besinlerden kaçınması çok önemlidir.
Diğer yandan bebeğin vücudunun sıcaklığı iyi ayarlanmalıdır. Şöyleki özellikle bacaklarından veya karın bölgesinden üşümüş olan bebeklerde kolik(gaz sancısı) çok fazla görünmektedir. Bu bölgelerin sıcak tutulması bebeklerin rahatlaması açısından çok önemlidir.
Bir başka önemli neokta ise, emen bebeklerin biberon veya ağız kenarından hava yutması olayıdır. Bu durumda ciddi gaz sancılarına neden olabilmektedir.
Bütün bu yukarıda sayılanlara dikkat eden anneler bebeklerinde gaz sancılarının hissedilir derecede azaldığını göreceklerdir.

Bebeğimde gaz sancısı başladı ne yapabilirim?
Öncelikle bebeğin dik tutulması veya kanı desteklenerek yüzü koyun tutulması gerekir bu pozisyonlar onu rahatlatacaktır.
İkincil olarak; iyi bir karın masajı yapmak gazları dışarı atması için bebeğinize yardımcı olacaktır. Hafiften titreterek onu odada gezdirmek de iyi bir yöntem olabilir.
Üçüncül olarak karnına tutuğunuz ılık konuma alınmış saç kurutma makinası da bebeğinizin gazlardan kurtulmasına vesile olablir.

Bebeklerde kolik sancılarını engellemek için şifalı bitkiler.
Biz bebeğimize anason çayı verdik. Gerçekten rahatlamasının yanı sıra yan etkisinin olmadığını da biliyoruz. Bunun yanında denenmiş olan diğer şifalı bitkileri de internetten arayarak bulabilirsiniz.

NOT: Bebeğinizde neyin kolik e neden olduğunu dikkatli bir takiple rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Yediğiniz şeylerden sonra bebeğinizi emzirdiğinizde onu iy takip edin ve yediğiniz şeylerin listesini tutun.

NOT2: İkinci bebeğimizde anne yediklerine çok dikkat etti. 1. Bebeğimizden edindiğimiz tecrübelerle gaz yapan yiyecekleri belirledi ve onları yemedi veya ciddi oranda azalttı. Sonuç ise mükemmel. Şimdi bebeğimiz sakin ve sorunsuz. Geceleri ise sadece karnı acıktığında uyanıyor.

"Bebeklerde 3 Ay Koliği gaz sancısı" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :yasemin
bebeğim çok hapşıryor bazen kimse girip deyil ken bile emer ken sık sık azından dan çıkarı yor uykusuda ağlama başladı ne yapacağımı bilmiyorum lütfen yardım edin

Yazan :gülşah YAZÇİEK
benim 2 aylık bebeğiğm var ve cok gazlı ne yapmalıyım her şeyi denedim ama hic bir sonuç alamadım bana yardımcı olursanız cok sevinirim
Değerli ziyaretçimiz sizin yedikleriniz daha önemli yediklerinize dikkat etmelisiniz. Gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bu arada hiç dikkat etmediğimiz gazlı içeceklerden de uzak durmalısınız. Bebeğinize anason çayı tavsiye ediyoruz. Sizede yemekten hemen sonra 1 çay akşığı kimyon tavsiye ediyoruz. Kimyonu yemeklerdede kullanabilirsiniz.Ancak doğrudan almak daha etkili oluyor.
Diğer bir tavsiyemiz de kesinlikle stressz bir ortamdır. Annelerde stres de çocuklarda rahatsızlığa neden olabilmektedir. Sizin sütünüze geçen stresten etkilenmiş yoğun kimyasal maddeler çocuğunuzda rahatsızlığa neden olabilmektedir.(2 çocuğumuz var ve biz bunu doğrudan tecrübe ettik). Sizlere kolaylıklar diliyoruz. Çocuğunuzada gazsız rahat uykular. :)

Yazan :not:32
bebeğimizin gaz sancısı çok. bide rezene çayı kullanıyoruz. çayı içtikten sonra çocuk tüm günün yorgunluğunu atıyormuş gibiuyuyor.

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular