şifalı bitkiler
Apandisit iltihaplanması Apandis konusu 17899 defa okunmuştur

Reklamlar

Apandisit Iltihaplanması Apandis


Apandis nedir?
Apandis; İnce bağırsak ve kalın bağırsağın bitiştiği yerde kalın bağırsağın hemen alt yüzeyinden uzayan bir organımızdır. Bu organ 9-10 cm civarında olabilen ve esasında bir solucana benzeyen yapıdır. Apandis, Etrafı kılacallar ve lenf bezleriyle çevrili mikrobik açıdan oldukça aktif bir yapıdır.

Apandisit (apandis iltihaplanması) nasıl olur?
Apandisin değişik nedenlerle tıkanması sonucu apandis içerisindeki mikrobik içerik gittikce artan oranda iltihap oluşturmaya başlar. bu iltihap zamanla apandisin gerilmesine ve en sonunda da patlamasına neden olur. İşte apandisin iltihaplanması olayına apandisit denir.(NOT: Tıbbi söslük latince kelimelereden oluşur. Latince kelimelerin arkasına gelen -it takısı genelde kelimeye iltihaplanma anlammı katar. Örn: Nefro=Böbrek/Nefrit=böbrek iltihabı gb.)

Apandisit oluşumunda harici etkenler nelerdir?
Apandisit e neden olan harici etkenler tam olarak bilinmemektedir. Ancak yaygın iltihabi vakalar, safra taşları, dışkı yapmadaki problemler. Apandisin tıkanmasını tetikleyen etkenlerdendir. Dolayısıyla bu durumları ortaya çıkartan etkenlerde apandisit in harici etkenlerinden sayılabilir.

Apandisit in belirtileri nelerdir?
Tüm karında veya karının hemen sağ alt tarafında meyadana gelen yaygın ağrılar. Bunu takip eden yüksek ateş ve kusma, sağ karın bölgsinde şiş bir kitlenin bulunması en bilinen belirtilerdendir. Ancak yinede Apandisitin zor teşhis edildiği zamanlarda olur. Şöyleki apandisit her insanda aynı yerde olan bir organ değildir. Bundan dolayı ağrı yerleri farklı olabilmektedir.
Son olarak apandisit günümüz teknolojisinde çeşitli görüntülü teknikler sayesinde kolaylıkla tespit edilebilen bir hastalıktır.

Apandisit tehlikelimidir?
Aslında oldukça basit bir müdahaleyle tedavi edilebilen bu hastalık geç kalındığında kesinlikle öldürücü olabilmektedir.

Apandisit başka hastalıklara neden olurmu?
Evet aapandisit yaydığı mikrop ve ilthap sayesinde karın içerisindeki zar yapılarda d iltihabi vakalara neden olmaktadır.

Apandisit in tedavisi nsıl yapılır?
Apandis karın içerisinde ve bazı dokulardan oldukca bağımsız bir yapıdadır. Bundan dolayı antibiyotiklere diğer organlara göre daha geç cevap verir. Ancak yinede erken teşhis durumlarında antibiyotik tedavisini zorlamak akıllıca olacaktır.
Apandisit ilerleyen durumlarda kesinlikle cerrahi(ameliyat) müdahaleyle alınmalıdır. yarımsaatten 1 saate kadar çıkabilen ameliyat süresinin sonunda hasta 1-2 gün içerisinde taburcu edilebilir.

Şifalı bitkiler:
Apandisit için bilinen bir şifalı bitki yoktur. Ancak Böğütlen çayının oluşumunu engellediği söylenmektedir. Bizim düşüncemiz özellikle safra taşlarını engelleyen şifalı bitkilerin ve bağırsak düzenleyici şifalı bitkilerin bu hastalığın oluşumunu yavaşlatabileceği yönündedir.
not: Kişisel görüşümüzdür denememiş ve onanmamıştır. Kesin tedavi yerine geçmez.

"Apandisit iltihaplanması Apandis" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :yigit
ben apandis ameliyatı oldum behçet uzda apandisim patlamış apse yapmış 18 gün hastanede kaldım ama o hastanenin allah cezasını versin

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)