şifalı bitkiler
Hemofili konusu 48005 defa okunmuştur

Reklamlar

Hemofili


Genel olarak:
Vücudumuzda bir yerimiz zedelendiğinde, bir miktar kan akacak ve hemen ardından akan bu kan pıhtılaşacak ve daha sonra kan akması yavaş yavaş duracaktır. Bunun sebebi, kanımızdaki trombosit ve bu trombositlerle beraber görev yapan bir den fazla faktördür.
Trombositler, vücuttaki zedeli dokuların etrafında birikir birbirlerine bağlanır ve aralarına katılan lifli yapılar sayesinde kanı pıhtılaştırır. Trombositlerle birlikte kanı pıhtılaştıran maddelerin azlığı veya çokluğu durumu kanın pıhtılaşmasını etkileyen bir etkendir.

Hemofili nedir?
Hemofili kandaki pıhtılaşmayı sağlayan faktörlerden birinin olmaması sonucu vücutta meydana gelen kanamaların durmamasıdır. Hemofili-A ve hemofili-B olarak ikiye ayırabileceğimiz hemofili hastalığı anneden gelen bir genle sadece erkek çocuklarda hastalığa nenden olmaktadır. Hemofili kız çocuklarda ortaya çıkan bir hastalıkdeğildir. Kız çocuklar hemofili hastalığını taşıyan bir unsurdur.

Hemofili hastalığı nasıl oluşur?
Normalde bir çocuk, anne ve babadan kromozom denilen yapıları alarak oluşur. Bu kromozomların yarısı anneden yarısı babadan gelir ve çocukların özelliklerini belirler. Saç rengi, göz rengi, boyunun kaç cm olacağı, burnunun şekli gibi bütün faktörler bu genler sayesinde belirlenir. İşte bütün bunların yanında çocuğun kan grubu ve kanının özellikleri de bu genler sayesinde belirlenen bir özelliktir.
Anneden gelen genlerdeki "kan ile ilgili" bir tür bozukluk bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Hemofili hastalığı bulaşıcımıdır?
Hayır hemofili hastalığı asla bulaşıcı değildir. Hemofili hastalığı sadece bir kişiyi ve ondan olacak erkek ve kız çocukları ilgilendiren bir durumdur.

Hemofili hastalığının tedavisi mümknmüdür?
Tedavi tamamen iyileştirip kişiyi normale döndürmek anlamında kullanılıyorsa hemofili hastalığının tedavisi mümkün değildir. Ancak hemofili hastalarının kanamaları durdurulabilmektedir. Bu amaçla üretilmiş birden fazla ilaç vardır bu ilaçlar kandaki pıhtılaşmayı sağlayıcı faktörleri içerir.

Önemli:
Hemofili hastalarındaki kanama miktarı normal bir insanla aynıdır. Hamofili hastalarında ki fark kanamanın çok uzun sürmesidir. Hemofili olan bireylerde, burun kanaması, diş eti kanaması, küçük sıyrık, çizikler, eklem yerlerinin kanaması, darbeler sonrasında ki doku içi kanamaları gibi durumlar oldukca tehli keli olabilmektedir. Bu durumlar önlem alınmadığında ölümlere yol açabilmektedir.

"Hemofili" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :tuncay karaca
malesef cekcegiz bende hastayım düşünce hastanede zor durdruyorlar dısarı cıkamıorum):

Yazan :FATMA AKKAYA
1992 DE HEMOFİLİ OLDUĞUM SÖYLENDİ FAKAT HER SENE TAHLİLLERİM YAPILIYOR PIHTILAŞMA ORANI NORMAL ÇIKIYOR BUNUN DIŞINDA 4 AMELİYAT VE BİR DOĞUM YAPTIM NORMAL DOĞUM BU NASIL HEMOFİLİ ANLAMADIM

Yazan :sibel can
yanlış yazım hastaların kanaması çok zor durdurulur orada çok çabuk durdurulur yazıyor.

Yazan :fatmanur
mert hiçde değil düzenli yazarsan benim 2 sayfamı aldı

Yazan :Sinem KOBAL
YAA GERÇEKTEN ERKEKLERE ALLAH SABIR VERSİM TEK AÇIDIM SSEVGİLİM

Yazan :şeyma
yaa anlamadım tek şey kızların hemofili hastalına neden yakamaz aslın biz kızlar için ii de erkelere allah sabır versin bu erkeklerinde çılesi bitmi0

Yazan :yağmur paydaş

ben hemofili hastasıyım doktora gittim ilaç yazmadı ne yapabilirim?

Yazan :cansu GÜLCAN
ÇOCUUMUN HEMOFİLİ HASTASI ANE VE BABADA TASIYICILIK YOK BİR DAHA OLURSA BOYLEMİ OLUR BUNNUN ORGAN NAKLİYLE TEDA VİSİ YOKMU

Yazan :esma sağlam
güzel bilgiler var fakat yazılar çok kısa

Yazan :ismail kılıç
ben hemofiliA hastasıyım yaşım 42 diş cektirirken taze donmuş plazma yada faktör8 kullanmak zorundamıyım daha önce hacet tepe 40gün 8adet diş cekimi için yattım

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular