şifalı bitkiler
Ev Kazaları konusu 37883 defa okunmuştur

Reklamlar

Ev Kazaları


Yüksekten düşmeler:
Pencerelerin önünde duran sandalye, masa, sehpa ve koltuk gibi eşyaları kaldırın. Bu eşyaların üzerine çıkan çocuklar pencereden aşağıya sarkmakta ve dengesini kaybetme durumunda aşağıya düşmektedir.
Ranzalarda üst yatağın kenar korumalığının mutlaka olmasını sağlayın. Bebek beşiklerinde beşik parmaklıklarının sağlam ve yerinde olduğundan emin olun.

Yabancı cisimler:
Özellikle 3 yaşın altındaki bebeklere dikkat edilmelidir. Bu yaşlarda çocuğun veya bebeğin en güvendiği duyusu tat alama duyusudur. Bu nedenle bebek veya küçük yaştaki çocuklar her eline aldıklarını ağızlarına götürme eğilimindedirler.
3 yaşın altındaki çocuklarda yuvarlak hatlı cisimlerin ağza alınması durumunda, bu cisim kolaylıkla soluk borusunu tıkayacaktır.
Çocukların etrafında yutabileceği büyüklükte yuvarlak hatlı cisimlerin bulunmamasına çok dikkat etmelisiniz. Bunların yanı sıra topluiğne, mücevher, düğme, tespih taneleri, seçilmek üzere bir kenara bırakılmış baklagiller, oyuncaklardan çıkan küçük parçalar ve bunlara benzer cisimler de oldukça tehlikelidir.

Boğulmalar:

Suda boğulmalar oldukça sık rastlanan bir durumdur. Dikkat etmeniz gereken şeyler oldukça basittir. Örneğin: Çocuğunuzu banyoda kısa süreliğine de olsa tek başına bırakmayınız. Ev ortamını temizlediğiniz sırada içi su dolu kapları odada bırakmayınız. Sizin önemsemediğiniz birkaç santimetrelik su dolu kaplar dahi çocuğunuzun boğulmasına neden olabilmektedir bu aklınızdan çıkarmayın.

Yanıklar:
Ülkemizde küçük dikkatsizlikler nedeniyle binlerce çocuk yanık çekmektedir. Ocağın üzerindeki kulplu tavalar, sobaların üzerindeki kaynayan tencereler veya çaydanlıklar. Bütün bunlara ilaveten kibrit, çakmak ve elektrikli sobaların çocukların oynayabileceği yerlerde bulundurulması çocuklarda meydana gelen yanıkların birinci dereceden sorumlusudur.
Kızartma tavalarının veya ocakta demlenen çayın ocağın duvara yakın gözlerine konması, Soba üzerinde bulunan su kaplarının geniş tabanlı ve kulpsuz olması, elektrik sobalarının duvara monte edilen tipte olması gibi basit tedbirler yanık veya haşlanma olaylarını ciddi oranda azaltacaktır.

Zehirlenmeler:
Zehirlenmelerin büyük bir bölümü, tedavi amaçlı ilaçlar ve temizlik amaçlı kullanılan kimyasallardan dolayı olmaktadır. Diğer bir zehirlenme durumu da kullanma tarihi geçmiş olan yiyecek ve içeceklerden dolayı meydana gelmektedir.
Evde mutlaka bir ecza dolabının bulundurulması ve bu dolabın duvara çocukların erişemeyecekleri bir noktaya sabitlenmesi ilaçlarla zehirlenme vakalarını önemli oranda azaltacaktır.
Ülkemize yapılan yanlışlardan bir tanesi de kola şişesi, su şişesi ve buna benzer içecek şişelerine kimyasal temizleyicilerin konmasıdır. Çocuklarda algı çerçevesi “bu tür şişelerdeki her şey içilebilir” şeklinde oluştuğundan içeriğine bakmaksızın çocuk bu kimyasalı içebilir. Bu ciddi sağlık kayıplarına ve hatta ölümlere neden olan bir husustur. Bu konuda alınacak en iyi tedbir; kimyasal temizleyicilerin renkli kaplarda saklanması ve bu kaplardan bir şeylerin içilmesinin tehlikeli olduğunun çocuğa öğretilmesidir.
Yiyeceklerin neden olduğu zehirlenme türüne “besin zehirlenmesi” denmektedir. Besin zehirlenmesi zehirlenmeler içerisinde en tehlikeli olanlardan birisidir. Besin zehirlenmesi; tarihi geçmiş yiyecek içecekler ve içeceklerden dolayı olmaktadır. Yiyecek ve içeceklerin tarihlerinin kontrolü ve bozulmuş besinlerin kontrolü çok önemlidir. Özellikle yaz aylarında dikkatli olunması gerektiğini bir kere daha hatırlatalım.

Diğer Kazalar:
Evdeki elektrikli aletler, kesici aletler, ateşli silahlar, dönen ev aletleri (vantilatör vb) de tehlikeli durumların oluşmasına neden olabilir. Bunlara alınacak küçük tedbirler çocuğunuzun sağlığı açısından çok değerlidir.

"Ev Kazaları" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :necla pehlivan
çok faydalı oldu yazanın ellerine sağlık oğlum da böylece bilgi sahibi oldu.

Yazan :elif seda
çocuklar çok masum ve ne yazıkki yukarda yazılanlar başa geliyor benm de çocuğuma suyla karışık jireç çözücü içirilmiş haff yanıklarla atlattık ama ya suyla karışık olmasaydı hepimiz dikkatli olmalıyız

Yazan :sena korucu

Malesef aradığım şey burada yok.

Yazan :öznur dilmen

Bu ne yaaaaaaaaaaa böyle şeyler yaşanmaz.

Yaşanmaz dediğiniz şeylerden dolayı insanlar ölüyor. En çok da kendini savunamayacak çocuklar. ihmalin her türlüsü can almak için kapıda bekleyen azrailin ta kendisi. Lütfen dikkatli olalım.

Yazan :OSMAN ÇAĞLAYAN
BENCE BUNU KİM YAZDIYSA GÜZEL OLMUŞ BEĞENDİM AYRICA SİTEYİ HAZIRLAYAN LARA TEŞŞEKÜR EDERİM ÖDEVLERİMDE YARDIMÇI OLDU. :))))

Yazan :ezgi çakal
ben ne diyom o ne diyo

Yazan :*****betül**ilayda**hızır*****
çok farklı ve çok ilginç şey yazıyo

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)