şifalı bitkiler
aşırı teleme ve endeskopik sempatektomi konusu 8565 defa okunmuştur

Reklamlar

Aşırı Teleme Ve Endeskopik Sempatektomi


Terleme

Terleme, vücut ısısının kontrolü için gerekli olan bir olaydır. Vücudumuz aşırı ısındığında bu ısı terleme yoluyla dışarıya atılır. Ancak bazı kişiler aşırı terleyebilirler. Kışın dahi hayatı insana zindan eden bu terleme durumu sempatik sinirlerin bozukluğu veya aşırı faaliyet göstermesiyle açıklanabilir.
Op. Dr. Oryal Erdik’e göre guatr, obezite, bazı metabolik hastalıklar ve bunların tedavisi için kullanılan bazı ilaçların sempatik sinirleri aktive ederek terlemeyi artırıcı etki göstermektedir. El, ayak, sırt, koltuk altı ve yüz bölgesinde meydana gelen aşırı terleme, Hiperhidrozis olarak adlandırılmaktadır.

Aşırı terlemede teşhis:

Aşırı terleme sadece sempatik sinirlerle alakalı bir olay değildir. Bazı durumlarda psikolojik etkenler de aşırı terlemeye neden olabiliyor. Bu tip hastalara uzun süre ilaç tedavisi uygulanabiliyor ancak yinede terleme etkileri ortadan kaybolmuyorsa bu hastalara Hiperhidrozis tanısı konuyor ve tedaviye geçiliyor. Bütün bunların yanı sıra günümüzde aşırı terleme tanısı basit birkaç test yapılarak da konabilmektedir.

Aşırı telemenin tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Birden fazla tedavi yöntemi olan bu rahatsızlık öncelikle ilaçlarla baskı altına alınmaya çalışılır. Ancak başarılı olunamazsa terleyen bölgeler deki ter bezlerinin ameliyatla alınması, terleyen bölgelere botoks uygulanması ve terleyen bölgelerdeki ter bezlerini kontrol eden sempatik sinirlerin bütünlüğünün bozulması gibi yöntemler de denenebilir.
Yukarıda saydığımız yöntemlerden birincisi genel anestezi ve nispeten büyük bir operasyon gerektirdiği için pek tercih edilmeyen bir yöntemdir. İkinci yöntemde ise botoks un etkinliği geçicidir ve belirli sürelerle tekrarlanmalıdır. Ayrıca bu yöntemde kullanılan kimyasala bağlı bir takım yan etkilerin görülmesi olasıdır.
Bizim üzerinde duracağımız üçüncü yöntem olan sempatik sinir bütünlüğünün bozulması yöntemidir.

Sempatik sinirlere ameliyat:

Yarım saat süren basit yapılı bir ameliyat olan bu operasyon oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Genel anestezi (kişiyi bayıltma) altında gerçekleştirilen bu ameliyatta hastaya yarım santimlik bir kesiyle müdahale edilmektedir. Endoskopi denilen bir yöntemle bu yarım santimlik kesiden içeriye girilerek ameliyat sonuçlandırılır. Hasta en geç 2 gün içerisinde normal hayatına dönebilmektedir.

Ameliyat tehlikelimidir?

Ameliyatın yan etkileri nelerdir?Hayır, ameliyat tehlikeli değildir. Ancak dikkat edilecek hususlar vardır. Bunlar; ameliyat geçirecek olan hastanın daha önce bir akciğer rahatsızlığı geçirip geçirmediğidir. Akciğer rahatsızlığı geçirmiş kişilerde dikkatli olunmalı ve ek bir cerrahi müdahaleye hazır olunmalıdır. Diğer yönden endoskopik sempatektomi ameliyatının kesiden hava kaçağı ve kanama gibi riskleri de olabilmektedir.
Fakat bütün bunlar ameliyatın başarısını etkileyecek ağırlıkta sorunlar değildir.

Ameliyatta başarı:

Aşırı telemenin bitirilmesi amacıyla yapılan bu ameliyattan hastalar %90 çok iyi sonuçlar alda ederek çıkmıştır. Fakat bu ameliyatı geçiren hastaların %3–4 gibi bir bölümü hiçbir fayda görememiştir.

"aşırı teleme ve endeskopik sempatektomi" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :HÜSEYİN KARADAYI
BEN ANKARA İBNİ SİNA HASTANESİ GÖĞÜS CERRAHİ BÖLÜMÜNDE SEMPATEKTOMİ AMELİYATI OLDUM. EL TERLEMESİ VE REYNO HASTALARINA KESİN ÇÖZÜM. TABİ AMELİYATI GÖZE ALABİLİYOSANIZ. UZMAN DOKTOR TARAFINDAN YAPILINCA 1500 TL HASTANE EKİPLERİNCE YAPILINCA SSK KARŞILIYOR. İYİCE ARAŞTIRIN...

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)