şifalı bitkiler
Meşe palamutu konusu 73964 defa okunmuştur

Reklamlar

Meşe Palamutu


meşe palamutuAnadolu, İran, Suriye ve Yunanistan’da doğal yayılış gösteren meşenin yaklaşık 300 türü bulunmaktadır. 3 metreden 25 metreye kadar büyüyebilen bu bitkinin gövdesi önceleri düz sonraları ise derin yarıklara sahip pürüzlü bir yapıdadır.
Yaprakları genelde el ayası büyüklüğünde olan palamut ağacının(meşe) kökleri oldukça geniş yayılış gösterebilmektedir. Kökleri derinlere doğru uzanan palamut meşesinin ülkemizde yayılış gösteren hemen hemen 30 türü bulunmaktadır. Hiç ayırım yapmaksızın bu 30 türün meyvelerine de Palamut denmektedir. Ancak bu şifalı bitkilerden sadece 2–3 türünden palamut elde edilmektedir.

Nasıl elde edilir?

Henüz tamamen olgunlaşmadan 15 ağustos 15 Eylül civarları meşe palamutları toplanır. Toplanan bu meşe palamutları Güneş altında 10–15 gün boyunca kurutularak faydalanılmak üzere aktarlara veya depolara sevk edilmektedir.
Dikkat edilecek en önemli şey meşe palamutlarının kimyasal atıklardan uzakta ve tarımsal ilaç ve gübre gibi etkenler tarafından etkilenmemiş olmasıdır. Çünkü palamutlar tabiyatı itibariyle atıkları biriktiren bir bitkidir.

Palamutların Etken Maddeleri nelerdir?

Mazı ve meşe palamutları hemen hemen aynı etken maddeleri içerisinde bulunduran şifalı bitkiler dir. Gallik, tanenler, gallik asit, ellagik asit, nişasta ve şeker palamut un başlıca etken maddelerindendir.

Meşe palamudunun kullanıldığı yerler.

Anadolu’da birçok hastalık için kullanılan meşe palamutları ayrıca kahve yapımında da kullanılmaktadır. İkram için hazırlanan kahvelerden farklı olan palamut kahvesi genelde şifa bulmak maksadıyla tüketilmektedir. Şifalı bitki olarak meşe palamudu,


meşe mazısıHangi hastalıklara nasıl uygulanmalıdır.

  1. Meşe palamudu ve kabuğu kaynatılıp, balla tatlandırılıp içildiğinde, boğaz iltihabı, karaciğer iltihabı, göz iltihabına faydalı olur. İshali keser, anjin, basur, mide yanması, mide kanamsı, gastrit, ağız yaralarına faydalıdır.
  2. Ağır ishallerde 1 gram palamut tozu günde 2–3 kere yutulabilir.
  3. Özellikle iç hastalıklarında( mide yanması, gastrit, ülser vb) 15 gr. palamut kahvesi 1 lt. Suda kaynatılır bal veya pekmez ile tatlandırıldıktan sonra günde 2–3 bardak içilir.
  4. Pamuk mazısı denilen bir tür yaraların üzerine sarılarak mikroplara karşı koruma sağlanılır.
  5. Meşe yaprakları kabukları ve palamutları kaynatılarak elde edilen su banyodan sonra egzama bölgeleri ve mayasıl için kullanılabilir.

Makale www.besikci.com ve Adana Orman Bölge müdürlüğünün resmi internet sitesi ve bunlara benzer birden fazla siteden faydalanılarak hazırlanmıştır.

"Meşe palamutu" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :şeker
meşe palamutu tip 2 diyabeti tamamen tedavi edebildiği söyleniyor prof saracoğlunu meşe palamutu kürünü okuyun

Yazan :müşteba
meşe palamudunun şeker icin kulanımı nedier nasıl kulanılır ölcek varmı

Yazan :Nevzat kaya
Merhaba,palamut yetiştirmek ticari olarak düşünülebilir mi?Pazarı var mı?

Yazan :Ayşe
Annem çocukken suda haşlayarak yediklerini anlatmıştı.

Yazan :ali çavuş
şeker hastalığına iyi gelir dediler ama sorulan soruların cevabı olmadığı için! demek ki şekere faydası yok..

Yazan :bilal kocatürk
meşe palamudu toprakdaki faydaları nelerdir bilen varsa anlatabilirmi

Yazan :Cemil
Pelit yenilirse nelere iyi gelir fayadasi nelerdir

Yazan :rasim demir
meşe palamudu pelit palamudu aynı şeymi birde nasıl yeniyo hazırlanışı hakkında bilgi saygılar

Yazan :servet kahraman
palamutun faydalarını hemen hemen hepsını bılıyordum ama bu kadar faydası olacagını bılmıyordum sıtenızden cok memnunum başarılarınızın devamını dılerım hayırlı calışmalar

Yazan :meryem öztürk
meşe palamutu astıma iyi gelirmi

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)