şifalı bitkiler
Anemi Kansızlık konusu 11712 defa okunmuştur

Reklamlar

Anemi Kansızlık


Kansızlık(Anemi)Anemi kansızlık hastalığı demektir.
Anemi bir hastalığı değil birçok değişik nedene dayalı hastalıkları tanımlayan önemli bir terimdir. Zira anemi birden fazla etkenin neden olduğu önemli bir hastalıktır.  kansızlık neden olan etken(ler) bulunarak ortaya çıkartılmalı ve geç olmadan tedaviye bakılmalıdır.

Anemiye neden olan durumların teşhisi.

  1. Fizik muayene ve labratuvar değerlendirmeleri yapılmalıdır.
  2. Kansızlık tanısında çocuklar ayrıntılı bir fizik muayeneden geçirilir.
  3. Büyümenin normal olup olmadığına bakılır.
  4. Kanamalı hastalığı belirlenir.
  5. Ailede kansızlık yapan hastalık öğrenilir.
  6. Karaciğer ve dalağın normal olup olmadığına bakılır.
  7. Hemoglobin, hematokrit gibi kan değerleri ölçülür.

Hemoglobin alyuvarlarda kana kırmızı rengini veren boya maddesidir. 100 gr kanda gram olarak değerdir. Hematokrit kanda ki alyuvarlar ve plazma hacmi ölçülür. Hematdrit alyuvar sayımda paralel bilgiler verir. 100 cm kanda ortalama 45 alyuvar bulunduğuna göre bunun 15 gramı hemoglobindir. Daha sonra parmak ucundan alınan kan örneği, bir cam üzerine yayılarak özel yöntem ile boyanır. Buna kan yayması denir. Bu yöntem ile birçok kan hastalığının tanısı yapılır.

Çocuklarda kansızlık.

Çocuklarda görülecek kansızlığın gerçek nedenini, türlü araştırma sonucunda hekim ortaya koyar. Böyle bir araştırma yapılmaz ise tedavi yararsız ve hatta zararlı olabilir. Ayrıca hastada ki kansızlık düzelse bile kansızlığa yol açan neden ortadan kaldırılmadıkça durumun yinelenmesi ve hastayı daha büyük bir tehlike ile karşı karşıya bırakması imkânı vardır. Hastalığın görünüşü kansızlığın varlığını belirtebilir. Kesin teşhis labratuvar incelemeleri ile sağlanır.

Anemide kalıtsal durumlar.

Hastanın kanının, göğüs ya da leğen kemiğinden alınan kemik iliğinin mikroskop altında incelenmesi gerekebilir. Kalıtsal bir eksikliğin varlığından şüphelenilirse hastanın annesi ile babası yakın akrabalarından alınan kanın incelenmesi de yararlı olur.
Bazı kansızlıklar kolayca tedavi edilebilir. Bazıları ise ancak düzeltilebilir. Hastalık yaşam boyu hastayı etkiler.

Şifalı bitkilerle tedavi.
Ginseng(panax): Anemiye iyi geldiği bilnmektedir.
Kekik: Uçucu yağları ve çayı kansızlığa çok iyi gelmektedir.
bunların yanında kavun, kızıl yaprak şifalı bitkisi, biberiye, ahududu, amber kabuğu ve çentiyane gibi bitkilerde kansızlıkla mücadelede destekleyici tedavi için kullanılabilmektedir.

"Anemi Kansızlık" hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular