şifalı bitkiler
Cüzzam tüberküloit Lepromatöz veya Leprada konusu 5523 defa okunmuştur

Reklamlar

Cüzzam Tüberküloit Lepromatöz Veya Leprada


Cüzam


Derinin süreğen bir hastalığıdır. Bu hastalık deride ve ellerde ağrı duyusunun yitirilmesi, kaslarda zayıflama ve  felçlerle kendini belli eder. Değişiklikler, üstteki deriden kasa ve alttaki kemiğe kadar yayılım gösterir.  Genellikle tropikal alanlarda yayılım gösteren cüzam. Akdeniz ülkelerinden belirli  bölgelerde vardır. Ülkemizde ise doğu ve güney doğuda yaygındır. Cüzama neden olan mikrobik canlılar  tüberküloz mikrobunun akrabasıdır.  Nasıl bulaştığı hakkında kesin bir bilgi olmamasına rağmen, deri sağlığının bozuk olduğu bölgeler ya da solunum yollarında görüldüğü ve yakın ev temasının bu hastalığı bulaştırdığı bilinmektedir.

Lepromatöz  ve  tüberküloit olarak adlandırılan iki tip cüzam hastalığı en yaygın olan durumlardır.  Hastalığın ayrıca belirsiz tipi de vardır ki Lepromatöz Leprada diye adlandırılır. Deride lezyonlarla birlikte üst solunum kasları ve akkan sistemi ve iç organları etkileyen bu tip cüzam, çok sinsi hareket etmektedir. 
Tüberküloit cüzam tipleri genellikle bölgeseldirler. Nadiren sinirleri etkilerler. Sıklıkla 1-3 senede kendiliğinden iyileşir, Geride paraliziler ve deride ülserleşmeler kalır.
Cüzam hastalığının ilerlemesi çok yavaştır. Ölüm meydana gelirse daha çok diğer nedenlere ve hastalık sayesinde gelişen başka faktörlere bağlıdır.

Kuluçka dönemi 3-5 sene olan cüzam hastalığı bilinçli toplumlarda yok olmuştur. Eğitim sayesinde bu hastalıkla mücadele daha kolay olmaktadır.

"Cüzzam tüberküloit Lepromatöz veya Leprada" hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular