şifalı bitkiler
Sağlık Hakkı Hareketi konusu 6366 defa okunmuştur

Reklamlar

Sağlık Hakkı Hareketi


“SAĞLIK HAKKI HAREKETİ YÜRÜYOR”

Sağlık Hakkı Hareketi Derneği'ni 2005 yılında kurduk. Resmi kuruluş süreci tamamlandıktan sonra ilk “Olağan Genel Kurulu”nu yaptık ve derneğin yetkili ve sorumlu kurullarını belirledik. Bizler Mustafa Sütlaş, Leyla Hacıosmanoğlu, Tunç Demircan, Bektaş Kısa, Süleyman Anıl, Aslı Doğan ve Mücella Soydan Yönetim Kurulu'nu oluşturduk.

Sağlık Hakkı Hareketi Derneği'ni neden kurduk?

“Sağlık hakkı”nın yaşama hakkımızı anlamlı kılan ve gerçekten varolmasını sağlayan temel bir hak olduğunu düşünüyoruz. Bu hakkın yerine gelmesi yaşamımızın her anında gereksindiğimiz “sağlık hizmetleri”ne ulaşmakla mümkündür. Sağlık hizmetleri diğer hizmetlerden hem farklı ve hem de çok geniştir. Onlara kendi olanaklarımızla ulaşamayız. Bunun için “toplumsal dayanışma ve işbirliği” gerekir. Çünkü bu hizmetlerin hiç birisi ve hizmetleri gerektiren “sağlıksızlıklar” durumlar tek başımıza bizlerden kaynaklanmıyor. Mevcut sağlık sorunlarımızın çözümü de dahil, bir bütün olarak “sağlığımızın iyi ya da kötü olmasında” herkesin payı ve rolü var. O nedenle bu hizmetler her zaman “hazır, ulaşılabilir ve yararlanılabilir olmalı”, ayrımsız ve eşit biçimde “herkese sağlanmalı”, hizmete “gereksinen herkes” gereksindiği kadarına “hiç bir koşul”a bağlı olmadan “bedelsiz” erişmelidir. Bu hizmet yalnız ve yalnız “devlet” tarafından ve onun eliyle sağlanabilir bir hizmettir.

İMF, Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü gibi küresel sermaye çevrelerinin dayatmasıyla belirlenen “özelleştirme politikaları doğrultusundaki çözümler” bu saydığımız durumu gerçekleştiremez.

59. Hükümeti olan AKP hükümeti de dahil, bu politikaların emrettiklerini yerine getiren “hükümetler” yanlış ve bu hakkımızı yok sayan uygulamalar içindeler.

Sonuç olarak sahip olduğumuz “tüm değerleri paraya tahvil ederek” insanın canını ve sağlığını bir “meta”ya çevirdiler. Parası olana bedeliyle “tedavi” verdiler, parası olmayana “ölmeyi” reva gördüler.

SAĞLIK HAKKI HAREKETİ DERNEĞİ olarak işte tüm bunları toplumu uyararak, uyandırarak ve birlikte davranarak, bilimin ve gereksinmelerimizin gösterdiği doğru çözümlerle gelişecek bir hizmet sistemini, yine birlikte ve dayanışma içinde var edecek bir “sağlık için halk hareketi” yaratmak üzere yola çıktık ve şimdi yürüyoruz.

Bu hareket Türkiye’yle aynı durumu yaşayan dünyanın pek çok ülkesinde de var. Düşünce ve hedef olarak, “Sağlık Hakkı Hareketi” dünyanın pek çok yerinde örgütlenmiş insanların oluşturduğu “halkların sağlık hareketi”nin doğrultusunda ve onun saptamalarını benimseyen bir hareket.

Bu hareketin içinde hizmeti alan, hizmeti sunan, alanlarla sunanların haklarını savunanlarla, özellikle “örgütlü olanları olmak üzere toplumun kendisi” var. Hep birlikte yürüyoruz. Sağlığımıza ve bunun için gerekli hizmetlere ulaşana ve o hizmetlerin bir unsuru olana kadar yürüyeceğiz.

Ne yeşil kart, ne karne, ne para İNSAN OLMAK YETER

SAĞLIĞIMIZ DA, SAĞLIK KURUMLARI DA, SAĞLIK HİZMETİ DE BİZİMDİR. HEPSİNE SAHİP ÇIKIYORUZ. SAĞLIK HAKKIMIZI İSTİYORUZ

SAĞLIK HAKKI HAREKETİ-Mart 2006
"Sağlık Hakkı Hareketi" hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular