şifalı bitkiler
Yemek Konusunda Farklı Davranışlar konusu 5622 defa okunmuştur

Reklamlar

Yemek Konusunda Farklı Davranışlar


Yemek Konusunda Farklı Davranışlar; 
 Deneysel bağlamda hayvan modeli ideal kabul edilebilir. Sıçan, yemek sırasında alıştığı besini düzenli bir şekilde alarak ağırlığını sabit tutar. Bununla birlikte, günümüz insanları gibi “kafeterya” rejimiyle beslenirse şişmanlar, şişko bir sıçan olur. İlkel fizyolojik ihtiyaçların karşılanmasına bağlı zorlukların ortadan kalkmasıyla birlikte, yaşam tarzındaki gelişmeler (doğadan uzak kalma, kentte yaşama, kadınların çalışması) insanlarda yeni beslenme davranışlarının gelişmesine yol açmıştır. Zengin batı ülkelerinde yiyecek bolluğu ve bu alandaki ısrarlı arz, yemek yemenin simgesel değerini ve insanın doğal beslenme sağduyusunu azaltma eğilimindedir. Hatta insan “fizyolojik bir açlık duymadan da yiyecek tükürtebilir. Zaten bir insanın üç öğünlük yemek yeme ritmine uyarlanması fizyolojik mekanizmalarla değil, yalnızca çevresinin baskısıyla gerçekleşir. 
 Öte yandan, yemek yeme isteği kişinin duyarlığına da bağlıdır. Bazı insanlar, yiyeceklerin duyumsal bileşimine karşı daha hassastır. Bu duyarlık, yiyeceğin zevk verici ve daha lezzetli olması oranında artar. Davranıştaki bu cevap, ensülin salgısındaki değişiklikle ilgili görünmektedir. (beyinsel refleks). Bu kişisel farklılıklar, özellikle beslenme konusunda yapılacak önerilerde çok önem kazanır. 
 Yiyeceklerin tercihi konusunda yapılan araştırmalar, mesela obur kadınlarda, yiyeceklere karşı bu farklı algıların özellikle şekerli yiyeceklere yönelik olduğunu göstermiştir. Oburluk hastalığı olan bu kadınlarda beslenme tam bir anarşi durumundadır; ileri derecede çok yemek yemenin ardından, kendi kendini küçültme duygusunun neden olduğu bir şey yememe devresi gelir. Muhtemelen sosyal ve biyolojik faktörlerden kaynaklanan bu sendrom, beslenme davranışlarında önemli değişikliğe neden olur. Sonunda beslenme açısından oldukça ağır bozukluklara da yol açabilir. 
 Beslenme davranışları için en çok rastlanan bir tutum da, olmayacak zamanda bir şeyler atıştırmakları Bu davranış özellikle çocuklarda ve gençlerde görülür. Dağıtım zincirlerinin ve lokantaların yiyecekleri her yerde, her zaman hazır bulundurması ve müşteriye sunması da bu davranışın nedenlerinden biridir. 
 Dengesiz beslenme (özellikle kalsiyum veya protein bakımından) önemli fizyolojik bozukluklar doğurabilir. Kalıtımsal yapısı “yatkın” genetik istidadı olan bazı insanların bu değişikliklerin bir daha düzelmeyecek biçimde yerleşebileceği unutulmamalıdır. 

"Yemek Konusunda Farklı Davranışlar" hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)