şifalı bitkiler
mide yanması konusu 28684 defa okunmuştur

Reklamlar

Mide Yanması


Mide sindirim olayının gerçekleştiği ana organdır. İç çeperi mukus denilen özel bir sıvıyla kaplı olan mide bu sıvı sayesinde kendi kendini sindirmez. Ancak mukus sıvısı bazı durumlarda yetersiz kalabilir bu da sindirim enzimlerinin veya sindirim sıvısındaki asidin mide duvarına ulaşmasına neden olur. Mide duvarına ulaşan sindirim sıvısı ve bünyesindeki kimyasallar midede yanmaya neden olur.
Mide yanması genelde Gastrit ve ya midemizin alışık olmadığı yiyecek içeceklerden kaynaklanmaktadır. Çeşitli hastalıkların da habercisi olabilen mide yanmaları aman sende diyerek geçiştirebileceğimiz bir rahatsızlık değildir. Özellikle yemeklerden hemen sonra meydana gelen mide yanmalarının ardından mide ağrıları da oluşuyorsa gastrit denilen mide iç çeperinin iltihaplanması hastalığından şüphelenebilirsiniz.
Mide yanmalarına neden olan diğer bir durum da alışık olmadığınız yağ çeşitleridir. Özellikle yanmış yağların süzülerek ve işlenerek tekrardan kullanılması mide yanmalarına neden olabilmektedir.
Mide yanmalarının diğer bir nedeni de dönercilerde satılan bir önceki günden kalma dönerlerdir. Yanmış etlerin beklemesi etlerin ve yağ içeriğinin bozulmasına neden olmaktadır. Bu bozulma mide için ciddi bir tehlikedir.

Mide yanması durumunda ne yapılabilir?

Bir çay kaşığı kabartma tozu(karbonat) yarım bardak suda eritilerek yavaş yavaş içilebilir. Bu yöntem mide yanmasını hemen kesecektir. Ancak bu yöntemi çok sık uygulamak doğru değildir. Bu yöntemi çok zor durumlarda kalanlar için bir acil müdahale olarak sunuyoruz. Doktorunuza danışmanız daha iyi bir davranış olacaktır.

"mide yanması" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :sibel kaya
mide yanması olanlar neler yiyip neler yememeli

Yazan :gülçin ilhami
mide yanması hastanenin hangi bölümünde tedavi edilir

Yazan :Sanat GUŞA
Bu siteye uğradım.Ve diğer sitelerin aksine bilgiler kısa ve özdü.Böyle siteleri bulmak çok zor.Size böyle bir site açtığınız için teşekkür ederim.

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular