şifalı bitkiler
İt dirseği konusu 120916 defa okunmuştur

Reklamlar

İt Dirseği


itdirseği      Arpacık halk arasında itdirseği de denen göz kapaklarındaki iltihaplı yağ bezeleridir. Bu  yağ bezeleri küçük şişlikler oluşturarak iltihaplandığı için göz kapağından göz yüzeyine baskı yaparak ciddi ağrılara neden olurlar.

Arpacık neden olmaktadır?

 

 

Arpacık göz kapaklarındaki yağ bezelerinin iltihabı sonucunda oluşmaktadır. Köz kapaklarındaki yağ bezelerinin iltihabını

Gibi etkenler ve olaylar tetiklemektedir.Arpacık(itdirseği tedavisi):

it dirseği      İt dirseği basite alınabilecek bir rahatsızlık değildir. Bu rahatsızlığın giderilmesi için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.
Genelde arpacık tedavisi çeşitli damlalar ve pomatlar yardımıyla yapılmaktadır. Bazı durumlarda arpacık ciddi boyutlarda olduğundan gözü tehtit eder duruma gelmektedir, bu durumda it dirseğinin tedavisi küçük cerrahi müdahalelerle gerçekleştirilir.
İt dirseği rahatsızlığının giderilmesi için gereken cerrahi müdahale iltihaplı bölgeden iltihabı boşaltarak buranın göze baskı uygulamasını engellemek şeklinde yapılmaktadır.

 

 

İtdirseğine evde alınacak önlemler ve ilk müdahale

arpacıkİtdirseği tedavisinin doktorlara bırakılması daha doğru bir davranış olacaktır. Ancak bazı durumlarda erken müdahale gözü rahatlatacağından önemlidir. Arpacık rahatsızlığına yapılacak en iyi erken müdahale göz kanallarının açılarak buralardaki mikrobik birikintiyi uzaklaştırmaktır.
Göz kanallarının açılmasını sağlayan en iyi uygulama ise sıcak tampon uygulamasıdır. Sıcak veya ılık suya batırılmış bir pamuk parçası veya temiz havlu alınarak göz üzerine hafif baskılar yapılır ve beklenir. Bu yöntem gerçekten çok etkili bir yöntemdir.

 

 

İt dirseği(arpacık) şifalı bitkiler:
Kan dolaşımına olan mucizevî etkisinden dolayı Yaban mersinini tüketmek iyi bir seçenek olduğu gibi ılık gülsuyu, çay ve papatya çayı da göze tampon yapılabilir.
İt dirseği bazı durumlarda açıkta göz kapağının üzerinde veya kirpiklerin hemen dibinde oluşabilmektedir. Bu durumda dışarıdan it dirseğine sürülecek közlenmiş soğan çok faydalı olabilmektedir. Sarımsak arpacığa iyi gelse de göze sürülmesinin sakıncalarından dolayı dikkatli olunmalıdır.

"İt dirseği" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :Tosun bey
Arkadaşlar birkaç gün bekleyin umarım geçer geçmese doktorunuza danışınız

Yazan :Arif
2 gündür bayaa stresli zaman geçirdim ve bu sabah cıktı arpacık elle çok fazla müdahale de bulunmadıkca geçmesi daha kısa sürüyo

Yazan :Melek
Benfede cikti gecti.hepinize gecmiş olsun.

Yazan :Dilan
Ben doktora gittim doktor it dirseğini sıktı patlattı 10 gün sonra yine gel dedi araştırdım patlatılmaması gerekiyormuş ne yapmalıyım

Yazan :Sevgi katabaş
Her sene çıkıyor sebebi ne acaba?

Yazan :Uğur
Acaba bendede gecermi hemen cok agriyo ama sifa allahtan ins

Yazan :Elanur akar
Bende sadece sarımsak yiyince çıkıyor

Yazan :fatmanur
Merhaba arkadaşlar benim ablamda çıktı. ama geri geçti.teşekkürler.hepinize geçmiş olsun...

Yazan :cansuuu
Benim gözümün altında şişlik var ağrım var aksine benimde Ağustos'ta çıktı acaba bu arpacık hastalığı mıdır?

Yazan :Hale
Son aylarda çok sık olmaya başladı bende bi bakıyorum sağ gözümde bi bakıyorum sol gözümde ve gözkapağımda şişkinlik ona eşlik eden morluk olduğu için yumruk yemiş gibi bir görüntü çıkıyor gözkapağım balon gibi şişti bu sefer kullandığım göz damlası ve kremde rahatlatmıyor 13.08.2017

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular