şifalı bitkiler
İt dirseği konusu 105053 defa okunmuştur

Reklamlar

İt Dirseği

itdirseği      Arpacık halk arasında itdirseği de denen göz kapaklarındaki iltihaplı yağ bezeleridir. Bu  yağ bezeleri küçük şişlikler oluşturarak iltihaplandığı için göz kapağından göz yüzeyine baskı yaparak ciddi ağrılara neden olurlar.

Arpacık neden olmaktadır?

 

 

Arpacık göz kapaklarındaki yağ bezelerinin iltihabı sonucunda oluşmaktadır. Köz kapaklarındaki yağ bezelerinin iltihabını

Gibi etkenler ve olaylar tetiklemektedir.Arpacık(itdirseği tedavisi):

it dirseği      İt dirseği basite alınabilecek bir rahatsızlık değildir. Bu rahatsızlığın giderilmesi için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.
Genelde arpacık tedavisi çeşitli damlalar ve pomatlar yardımıyla yapılmaktadır. Bazı durumlarda arpacık ciddi boyutlarda olduğundan gözü tehtit eder duruma gelmektedir, bu durumda it dirseğinin tedavisi küçük cerrahi müdahalelerle gerçekleştirilir.
İt dirseği rahatsızlığının giderilmesi için gereken cerrahi müdahale iltihaplı bölgeden iltihabı boşaltarak buranın göze baskı uygulamasını engellemek şeklinde yapılmaktadır.

 

 

İtdirseğine evde alınacak önlemler ve ilk müdahale

arpacıkİtdirseği tedavisinin doktorlara bırakılması daha doğru bir davranış olacaktır. Ancak bazı durumlarda erken müdahale gözü rahatlatacağından önemlidir. Arpacık rahatsızlığına yapılacak en iyi erken müdahale göz kanallarının açılarak buralardaki mikrobik birikintiyi uzaklaştırmaktır.
Göz kanallarının açılmasını sağlayan en iyi uygulama ise sıcak tampon uygulamasıdır. Sıcak veya ılık suya batırılmış bir pamuk parçası veya temiz havlu alınarak göz üzerine hafif baskılar yapılır ve beklenir. Bu yöntem gerçekten çok etkili bir yöntemdir.

 

 

İt dirseği(arpacık) şifalı bitkiler:
Kan dolaşımına olan mucizevî etkisinden dolayı Yaban mersinini tüketmek iyi bir seçenek olduğu gibi ılık gülsuyu, çay ve papatya çayı da göze tampon yapılabilir.
İt dirseği bazı durumlarda açıkta göz kapağının üzerinde veya kirpiklerin hemen dibinde oluşabilmektedir. Bu durumda dışarıdan it dirseğine sürülecek közlenmiş soğan çok faydalı olabilmektedir. Sarımsak arpacığa iyi gelse de göze sürülmesinin sakıncalarından dolayı dikkatli olunmalıdır.

"İt dirseği" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :fatmanur
Merhaba arkadaşlar benim ablamda çıktı. ama geri geçti.teşekkürler.hepinize geçmiş olsun...

Yazan :cansuuu
Benim gözümün altında şişlik var ağrım var aksine benimde Ağustos'ta çıktı acaba bu arpacık hastalığı mıdır?

Yazan :özgür kara
arkadaşlar tamamen stresten kaynaklanan bir rahatsızlık bende de dün çıktı ılık su ile tampon tedavisi ardından da oğlumun şampuanı ile gözümü yıkayacağım bakalım yarın neler olacak neyse hepinize geçmiş olsun

Yazan :burak karabacak

Bende de cıktı. İt dirseği heralde bu mart ayında cıkıyormuş geçmiş olsun size de.

Yazan :Bulut Aydoğan
Arkadaşlar geçmiş olsun... Bende her sene mart ayında azar ve 4-5 gün kadar sürer son senemde bi tedavi geliştirdim. Dalin Göz yakmayan bebe şampuanı gece yatmadan önce gözümüzü iyice yıkıyoruz iç dış heryerini sonra uyuyoruz... sabah kalktığımızda çapakdan gözümüzü açamıyoruz. ama ne acı ne ağrı tüm mikrop atılmış olarak... deneyin garantisi yok ama iyileştirme etkisi denendi...

Yazan :güllüşahhh
Bende de çıktı. it dirseği.

Yazan :burak esın
gözümde itdirseği cıktı
Geçmiş olsun!

Yazan :lale kadem
gerçekten çok işime yaradı bende de bu hastalık vardı yazanların eline sağlık.

Yazan :bülent korkmaz
bende de arpacık (it dirseği) çıktı. şimdilik rahatsızlık vermiyor. ama göz kapağım kapanıyor. denilenleri daha önce de duydum burada da görünce uygulayayım dedim. herkese iyi günler. Allah acil şifa versin.

Yazan :şeyma
benim de arpacıgım gecmıyor..1 sene oldu hemen hemen..1 tanes gecen senenın sonlarında cıktı gecmedı içten cıkıyor..bı kac ay once gene cıktı..ve suan sayısı 4oldu..diger gozumede cıktı..napacam bılemıyorum..ilac tedaısıde gecırmedi

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular