şifalı bitkiler
Bebeklerde Burun tıkanıklığı konusu 133177 defa okunmuştur

Reklamlar

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı


bebeklerde burun tıkanıklığı          Bebeklerde burun tıkanıklığı nın birden fazla sebebi vardır. Bazı durumlarda burun tıkanıklığı sadece burundan salgılanan mukus(sümük) ile açıklanırken bazı durumlarda burun tıkanıklığı  oldukça karmaşıktır.
Örneğin bebeklerde burun tıkanıklığı alerjik reaksiyonlar nedeniyle olmaktadır veya burunda sinüzit gibi iltihabi vakalar gelişmiştir diğer yandan geniz eti ve burun kemiği eğriliği de bebeklerde burun tıkanıklığına neden olabilmektedir.
Biz bu makalemizde bebeklerdeki mukus salgısının kurumasıyla oluşan burun tıkanıklıklarına değineceğiz.

Bebeklerde burun tıkanıklığı:

Normalde insan solunum sistemi mukus(sümük) denilen bir tür salgı salgılayarak burun iç cidarının nemlenmesini sağlayan bir yapıya sahiptir. Ancak bazı durumlarda sümük salgısı gereğinden fazlaca salgılanarak burunu tıkar ve nefes almayı engeller.

Bebeklerde burun tıkanması;


Bütün bu yukarıda sayılan olumsuzluklardan dolayı bebeklerin mutlaka burunlarının açık olması gerekmektedir.

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl açılır?

bebeklerde burun tıkanıklığının açılması        Bebeklerde burun tıkanıklığı için eczanelerde ticari olarak satılan fizyolojik sıvılar mevcuttur. Ancak bu sıvılar yetersiz kalmaktadır. Bu konudaki harika bir uygulamayı ben Anadolu da gördüm.
Anadolu da kadınlar Bebeklerinin burunlarına zeytinyağı damlatarak tıkanıklığı kolaylıkla açmaktadırlar. Diğer bir uygulama ise dikkate değerdir. Çünkü birçok yerde bebeklerin burun tıkanıklığı bebeğin burnuna ana sütü(anne sütü) damlatılarak açılmaktadır.
Bu metotlardan 1. olanı yani bebeklerin burun tıkanıklığını zeytinyağı damlatarak açmak hijyene dikkat edildiğinde sorun çıkarmayacak bir yöntemdir. Ancak 2. olanı yani bebeklerin burunlarına anne sütü damlatmak hijyen yönünden de en ufak bir sorun çıkarmayacak bir yöntemdir.

"Bebeklerde Burun tıkanıklığı" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :Yazan
Ya benim oğlum 2 aylık fizyolojik damla kullanıyorum ama bu faydasını görmedim zeytin yağı sıvı yağ kullanılırmi peki

Yazan :deniz senturk
Merhaba benin oglum 6 aylik her anne gibi bende burun tikanikligi sorunu yasıyorum.. her yolu denedim ama net bi fayda görmedim zeytin yagını ilk defa duydum denemek istiyorum ama burnun icinemi damlatiyoruz yoksa dışına damlatim masajmı yapiyoruz?

Yazan :nihal erdem
oğlum 4 aylık doğduğundan beri burnu tıkalı uykuda horluyo hor hor sesler çikıyo biberonla besleniyo mama sürekli genzine kaçıyor başkasının sütünü damlatsam olurmu sizce ne yapmalıyım

Yazan :deniz yıldız
benim olum 8 aylık 1 ay önce grip geçirdi ozaman basladı burun tıkanıklıgı hastalıgı geçti ama burun tıkanıklıgı hala geçmedi zeytin yagı denemedim ama denemek istiyorum bir sorun olurmu ondan korkuyorum şimdiden teskkür ederim

Yazan :deniz
bebeğim 3 aylık burnu 2 gündür tıkalı ne yapmam lazim teşekkürler

Yazan :dilek baltacı
benim kızım 6 aylık 2 gündür burnu tıkalı akıyo uyuyamıyo ememiyohuzursuz ne yapmalıyım

Yazan :semra USTUNBAS

Tavsiyeleriniz icin cok tesekkurler kizima uyguliycam umarim ise yarar salikli gunler.

Yazan :sevgi dönmezkılıç
ya kızım 7 aylık burnu tıkalı damla kullanıyorum ama çok husursuz emerkende zorluk çekiyoruz uyku düzenide yok

Yazan :gülMAVİ
benım kızım 2.5 aylık burnu gecelerıı cokk tıkanıoo zeytınyagıı ısee yararmıı dersınızz

Yazan :özlem ikizek
benim oglum 8 aylık ama 2 gündür burnu akıyor habire kulagıyla oynu yor daha dişide çıkmadı ne yapsam anne sütü damlattım zeytin yagı koydum bir faydasını görmedim

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular