şifalı bitkiler
Böbrek Taşı Çeşitleri konusu 8845 defa okunmuştur

Reklamlar

Böbrek Taşı Çeşitleri


Böbrek taşı çeşitleri

Böbrek taşları:

Kalsiyum Taşı Nedir?
Böbrek taşı vakalarının  % 85 ini oluşturur. En yaygın nedeni idrarla fazla kalsiyum atılmasıdır. Kandaki fazla kalsiyum böbrekler tarafından temizlenir ve idrarla atılır. İdrarda kalsiyumun artması, sitratın(Limonatada bolca bulunmaktadır)  azalması, okzalatın artması, idrar miktarının azalması ve idrar birikimi taş oluşumuna zemin hazırlar. Kalsiyum okzalat ve kalsiyum fosfat şeklinde görülür. Okzalat formu daha sıktır.
Yatalak hastalarda idrar kalsiyumu yüksek ve kalsiyum taşı sıktır.

Ürik Asit Taşı Nedir?
Protein(et ve et ürünleri) sindirimi sonucunda oluşan bir atıktır. Asidik idrarda oluşan ürik asit taşları yemek sodasının idrarı alkalileştirmesi sonucu eriyebilmektedir. Böbrek taşı vakalarının yaklaşık %10 unu oluşturur.

İltihap Taşı Nedir?
İltihabın, idrar kimyasını bozmasıyla oluşur. Alkali idrarda oluşur. İdrar yolları iltihabı kadınlarda daha sık olduğundan, kadınlarda daha sık görülür. Mercan gibi böbreğin bütün boşluklarını doldurmuş şekilde görülebilir.
 
Sistin Taşı Nedir?
Sistin idrarda çözülmeyen bir aminoasittir. Bazı insanlar kalıtsal olarak idrarla fazla miktarda sistin atarlar. Böyle hastalarda ömür boyu tekrarlayan ve tedavisi zor olan sistin taşı gelişir. Taş kırma veya açık böbrek ameliyatlarıyla bu vakalar tedavi edilebilse de tekrarlayan taş oluşumu kişiyi zorlamaktadır.

"Böbrek Taşı Çeşitleri" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :ayfer şahin
bende 3gündür böbrek ağrısı çekiyorum aynı doğum sancısı gibi ne ağrısı olduğunu sayfadakileri okuyunca anladım berbat bişey

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_721_0.MYI' (Errcode: 28)