şifalı bitkiler
Kalça Ağrısı konusu 116495 defa okunmuştur

Reklamlar

Kalça Ağrısı


Kalça ağrısı

Kalça vücudumuz ile bacaklarımızın birleştiği yerdir. Baldırımızın hemen yukarısındaki bu birleşim yeri:

gibi bir takım görevleri vardır. Kalça insan vücudunda oluşturulmuş en büyük eklemlerden birisidir.

Kalça ağrıları:
Kalça ağrıları
kalçaların zorlanmasından kaynaklanabilir. Sportif faaliyetler aşırı çalışma veya dengesiz yük taşımaları gibi faktörler de kalça ağrılarına neden olabilmektedir. Yine kalça bölgemzde bulunan sinirlere yine kalça bölgemizde bulunan kasların baskı yapması da kalça ağrılarına neden olabilmektedir.
Kalça ağrılarının diğer bir nedeni de iltihaplı eklem hastalıklarıdır. İltihaplı eklem hastalıkları kalçalarda oluştuğunda (osteoartrit) kalça ağrıları ciddileşir ve tedavisi zorlaşır. Kalça ağrısına neden olan iltihabi durum:

Kalça ağrısına neden olan durumların en sık karşılaşılanları

Femoralnöropati.
Femoralnöropati femur sinirlerinin yaralanması sonucu oluşmaktadır. Ciddi kalça ağrılarına neden olan bu durum;  uyluk ön yüzünde ağrı, kalça ekleminde ve bacakda kuvvet kaybı ve duyu bozukluğuyla kendini belli eder.
Femoralnöropati ye neden olan faktörler; diyabetik etkenler, eklem civarı kanamaları ve bu bölgede meydana gelebilecek bıçak, kesici alet veya kurşun yaralanmaları şeklinde sıralanabilir.

Kalça ağrılarına neden olan bir başka olgu da femur kemiğine inen yan sinirlerdeki geçici sinir hasarlarıdır. Yan sinir hasarları uzun süreli oturma, emniyet kemerine bağlı sinirsel baskılar, dar pantolon giyme gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

Bu durumun sonucunda bacaklarda aşağıya doğru yayılan bir ağrı ve duyu kaybı meydana gelir. Ağrı kalça ağrısı şeklide başlayabilir. Bacaklarda uyuşma duyu kaybı ve kuvvet kaybı bütün bu durumları izleyen ilerleyen etkilerdir.

Priformis sendromu:
Priformis bir kas ismidir. Priformis sendromu; Priformis kasının içerisinden sağından veya solundan geçen sinirlere baskı yapması sonucu oluşur. Priformis sendromu kalça ağrılarına neden olan etkenlerden birisidir. Priformis sendromundan kaynaklanan kalça ağrısının en büyük belirtisi sert zeminlere oturduktan sonra veya sert bir zemine kalça üzerine oturur şekilde düştükten sonra meydana gelen kalçalardan başlayarak bacaklara doğru yayılan şiddetli ağrılardır. 
Bu tür kalça ağrıları genellikle 40–60 yaş insanlarda özellikle kadınlarda sıkça görülmektedir.

"Kalça Ağrısı" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :Miraç ala
Benim ara ara kalçama şiddetli ağrı giriyor. Yürümekte ve oturmakta zorlanıyorum sebebi ne olabilir

Yazan :elifff
2017 şubatta trafık kazası gecırdım sol sol kalcadan vurdu araba.ezilmeler var dediler kuyruk sokomu zedelenmiş.zaman zaman kazadan sonra sol bacagımda agrılar oldu ve bu agrılar gun geçtıkce cogaldı ve suan kalcam agrıyor ve bazen yumruk gıbı bır agrı saplanıp kalıyor bacagıma dogru vuruyor boydan boya.emar cektırdım sonuç beklıyorum bel den gelen bırşeymıdır.

Yazan :Asli
Merhabalar yasim daha 20 yaklasik 3 senedir diz agrisi yasiyorum ilk baslarda doktora gittim birseyimin olmadigini soyledi dizimin uzerine duramiyorum yuruken doncek gibi oluyo simdi bu senede bacagima ve belime vurdu kalca kemigimde agriyor oturamiyorum yuruyemiyorum neden olmus olabilir tecrubeli olanlar yazsin lutfen Allah rizasi icin

Yazan :Can kozyak
Merhabalar benim yaklaşık bir haftadır sağ kalçamın biraz üstünde be kaşığımda bir ağrı var özellikle sabahları yataktan kalkamıyorum uzun süre oturduğumda bir yerden kalkamıyorum sağ ayağıma vuruyor ağrı komple yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler

Yazan :Basak
Benimde kalcamın altında bi sancı oluyo kemik değil etim sanciyo ve bacağıma atıyor sancısı Hangi bölüme gitmem lazım acaba

Yazan :Yusuf
Sandalyede otururken birden nefesim kesilecek sekilde kalcamin sag tarafindan agri basladi ve halen suruyor yurumemde ve bazi hateketlerimde cok etkili doktora gitmem gerekirmi

Yazan :gülü
Sol kalcamin üstünde dokunduğumda siddetli bir agri var benden egitimi ogretmenligi okuyorum antrenmandan sonra oldu ve sinavi kazanmam icin bi an once iyilesmem lazim her hangi bi düsme yada çarpma olmadi ve su iki gundur kosamiyorum artik bacagim uyusmaya basladi ne yapmaliyim nedir bu ?

Yazan :DÇ.DR ERCAN ÇOBAN
sevgili arkadaşlar sağ kalçanızda ağrı yuvarlak şekilde şişlik kanama vb olaylar varsa lütfen filminiziçektirin yada diyelim filminizde herhangibi bişi yoksa lütfen bitki çayı yada bitki kremlerin kullanmanızı öneriyorum saygılarıla arz ederim

Yazan :gül er
sol kakçamda çok şiddetli bir ağrı var yol yürüyemiyorum 4 yıl önce bel fıtığı ameliyatı oldum acaba yine beldenmi vuruyo? hangi bölüme gitmeliyim?

Yazan :crispypink
Arkadaşlar bende kalçamda aynı sorunları yaşıyorum,ve ağrılarım geziyor sağ kalçam ağrıyor 15-20 gün sonra sola geçiyor ve sağda hiçbirşey kalmıyor,ayağımın üzerine basamıyorum wc ye bile annemin yardımıyla gidebiliyorum,sürekli ağrı kesici iç iç nereye kadar??? Bi arkadaşın da aynı durum başına gelmiş ağrıdan basamıyormuş ayağının üzerine gıda testi yaptırmış ve inek sütüne alerjisi olduğu tespit edilmiş.İnek sütünü kesince tüm ağrıları geçmiş ben de şimdi gıda testi yaptırmayı düşünüyorum...

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular