şifalı bitkiler
Kanlı İdrar konusu 28547 defa okunmuştur

Reklamlar

Kanlı İdrar


Kanlı idrar bir hastalık habercisi olabileceği gibi aslında hiçbir şeyde olmayabilir. Yada aslında kanlı idraridrarınızdaki kan değil yediğiniz veya içtiğiniz bir besinin idrarınızı kırmızı renge dönüştürmesidir.
İdrardan kan gelmesinin bir çok sebebi olabilr bunların içerisindeki en yaygınları aşağıda kısaca açıklanmıştır.

Yiyeceklerdeki boya maddelerinin idrarı kırmızıya boyaması.
Birçok meyve veya sebze idrarımızın rengni değiştirir. Bunlardan farklı olarak sentetik besin boyaları da idrarımızın rengini değiştirir. Eğer idrardan kırmızı bir sıvı geliyor fakat herhangi bir ağrı sızı olmuyorsa bekleyin bir gün sonra veya birkaç saat sonra idrarınız normale dönmüşse tasalanmanıza gerek yoktur. Ancak yinede dikkat etmenizde fayda vardır.

Uyuşturucu kullanımı:
Uyuşturucu kullanımı da idrarın rengini kırmızılaştırabilmektedir.

Mesane enfeksiyonu:
Aniden ve sık sık idrarınız geliyor, idrar yapmak acılı oluyor, ve idrarınızda kan var. Bütün bunlara vücudunuzda ateş ve bel veya karnın alt tarafında ağrı eşlik ediyor. Bu durum mesane enfeksiyonunun bir işaretidir. Vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna baş vurmanız çok önemlidir.

Mesane Taşı:
İdrarınızda kan var. Sık sık idrara gidiyor, ama az yapabiliyorsunuz; üstelik sadece belli bir pozisyonda. Sırtınızın alt kısmında ve karnınızda ağrıyla birlikte düşük ateşiniz var.

Böbrek Taşı:
Sırtınıza kadar vuran ve karnınızın sağ veya sol kısmından başlayan ağrılar var. Bu ağrılar vücudunuzun duruşunu değiştirdiğinizde değişmiyor yeri ve şiddeti genelde aynı kalıyor. Sık sık idrar hissi doğuyor ama bir türlü idrar gelmiyor, idrar geldiğinde ise kanlı geliyor ve kasıklara inen ağrılar yapıyor. Böbrek taşından şüphelenmekte haklısınız.

Üretrit:
Sarımtırak bir akıntıyla birlikte karnınızın alt kısmı ağrıyor, sık sık idrara gidiyorsunuz, ama az miktarda kanlı idrar yapabiliyorsunuz. İdrar yaparken yanma oluyor ve eğer kadınsanız cinsel ilişki acı veriyor. Üretritten şüphelenebilirsiniz. Üretrit, cinsel yolla bulaşan ya da kişisel temizliğe önem vermemekten kaynaklanan bakteriyel bir iltihaptır.

Gromerülonefrit:
İdrarınızda kanla birlikte, ayak bileklerinde, gözlerinizin etrafında şişlik, nefes darlığı ve yorgunluk var. Böbreğinizin kanı süzen yapılarında ani veya kronik bir iltihaplanma olmuş olabilir.

Tehlikesiz Hematüri:
Bazen idrarınızdan kan gelir ancak başkaca bir belirti de ortada yoktur. İdrardan gelen kana dikkat ettiğiniz. Bu tür vakalarda genelde temiz bir kan vardır ve bu kanamalar ara ara yıllarca sürebilir.(Tehlikeli durumlar, bulanık kan, sarımtırak sıvılar, vücutta ateş, kasıklarda sancı, sık idrara çıkma ama idrar yapamama şeklinde sıralanabilir.)

Hemolitik Anemi:
Yorgunluk ve güçsüzlük hissediyorsunuz, idrarınızda kan var, nefes darlığı çekiyorsunuz ve cildiniz sarardı. Hemolitik anemiden şüphelene bilirsiniz.

"Kanlı İdrar" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :Saliha
Bir iki saat once kanamam basladi idrara sik cikiyorum belim ve karnimda agrim var ne yapmaliyim

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)