şifalı bitkiler
Hemoroit konusu 51322 defa okunmuştur

Reklamlar

Hemoroit


Hemoroit nedir?
Anüsümüzün(makat) hemen çıkış kısmına yakın bölgelerde dışkılamanın kolaylaşmasına hizmet eden dokulardan oluşmuş küçük yastıkçıklar vardır. Bu yastıkçıklar dışkılama sırasında insanın ıkınmasıyla şişerek dışarıya çıkan dışkının daha az bir yüzeye temas etmesini sağlamaktadır.
Hemoroit; Bu bölgelerdeki toplardamarlardaki kanın göllenerek etrafına basınç yapması ve etrafındaki dokunun büyümesine ve sarkmasına neden olmasıdır. Büyüyen ve sarkan bu dokular duruma göre anüs içerisinde veya anüs dışarısında olabilmektedir. Anüs içerisinde oluşan vakalara iç hemoroit anüs dışarısında olan vakalara ise dış hemoroit denilmektedir.

Hemoroit sebebi nedir?
Hemoroit; sürekli kabızlık çeken insanlarda çokça görülmektedir. Ailesinde veya yakın akrabalarında hemoroit görülen kimseler bu rahatsızlığa daha çok yakalanmaktadır. Hemoroite neden olan en önemli faktörün kabızlık olduğu ise bilinen bir gerçektir. Bu durumda kabızlığa neden olan şeyler dolaylı olarak hemoroite de neden olmaktadır.

Hemoroit belirtileri nelerdir?
Hemoroit belirtileri hemoroitin gelişim durumuna göre farklılık göstermekle birlikte en genel olarak;
Anüs(makat) civarında tatlı kaşıntılar,
Büyük dışkıdan sonra devam eden dışkılama isteği,
Ele gelen küçük kabartılar,
İç çamaşırınızda lekeler(Bu lekeler kan lekesi olabildiği gibi et suyu renginde akıntı lekeleri de olabilmektedir.)
Dışkıda kan görme,
Dışkı sırasında veya hemen sonrasında başlayan ve devam eden makat yanmaları, acı

Hemoroit hastalığının evreleri;
Tıbbi olarak bir hemoroit rahatsızlığı verdiği belirtilere göre 1 den 4 e kadar derecelendirilir. Be derecelendirilme basamağıyla da isimlendirilir. Bu evreler ve belirtileri;
1.    Evre: Makatta tatlı kaşıntılar görülür, ağrısız kanama olabilir, herhangi bir şişlik veya memeleşme görülmez.
2.    Evre: Ele gelen şişlikler veya memeleşme görülür. Dışkılama sırasında yanma veya ağrı oldukça hafiftir. Bu yanma veya ağrı olmayadabilir. Kanama ve akıntı sıkça görülür.
3.    Evre: Makat dışına taşan şişlikler ve memeleşme görülür. Dışkılamadan sonra bu memelerin elle anüs içerisine ittirilmesi gerekebilir. Kaşıntılar artmıştır ve kanamalar uzun sürelidir. İç çamaşırınızda artık daha fazla lekeler görmektesinizdir.
4.    Evre: Bu evrede makattan sarkan memeler ve şişlikler normalde de ele gelmeye başlamıştır. Ağrılı tuvaletler artık çekilmez olmaya başlamıştır. Oturamama yatamama yürüyememe dahil hayat ciddi derecede zorlaşmıştır.

Hemoroit tedavisi:
Bu içeriği ayrı bir başlıkta ele aldık ulaşmak için tıklayınız.

"Hemoroit" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :belgin doğan
anüsümde çok tatlı bir kasıntı ve elle değdiğimde acı var dısarı doğru aniden oldu eksi baharatlı seyler yemiştim nedeni yediklerimden dolayımı kasıntının geçmesi için sürekli tuvalete çıkıyorum bana yardım edin

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular