şifalı bitkiler
kadın hastalıkları konusu 15442 defa okunmuştur

Reklamlar

Kadın Hastalıkları


Kadın Hastalıkları;                                               
    Kadınlar, yaşamları boyunca çeşitli nenlerle kadın hastalıkları uzmanlarına görünürler. Ergenlik dönemine hekime görünmeyi gerekli kılan sorunlar genellikle adet çevrimlerinin başlamamsı, gecikmesi ya da sancılı ve düzensiz adetlerdir. Doğurganlık yılları boyunca doktora görünmeyi gerektiren sorunlarsa daha çeşitlidir.

Kadınlarda iltihaplanmalar:
    Bilindiği gibi kadın üreme organlarını dışı ve iç cinsel organlar oluşturur. Dış üreme organları klitoris ve vajina ile büyük ve küçük dudaklardır. İç üreme organları ise rahim, rahim boynu, yumurtalıklar ve fallop borulardır. Bütün bu organlarda çeşitli hastalıklara görülebilmektedir. Başlıca sorunlar, her organda olduğu gibi iltihaplar (enfeksiyon, zührevi bir hastalığa da bağlı olabilir) ile tümörler (habis ve selim), kistler ve yapısal bozukluklardır. Ayrıca cinsel sorunlarla, gebelik ve hormon bozuklukları gebelik ve hormon bozuklukları da kadın hastalıkları hekimliğinin konularındandır.

Kadınlarda akıntı:

    Kadın hastalıklarının en yaygın belirtileri kanama, akıntı, ağrı, adet düzensizlikleri, bazen de kısırlıktır. Bütün bu belirtiler kendilerine gözü yanlarıyla hekimin tanı koymasına yardımcı olur. Bu nedenle de muayene için gidildiğinde, hekim hastasına çeşitli sorular sorar. Sorularla rahatsızlığa ilişkin ayrıntılı bilgi edinir. Ayrıca kadının cinsel gelişimi (adetlerin başlama yaşı, seyri vb.) ve cinsel yaşamı da soruşturulur. Çoğu kadına böylesine ayrıntılı bir “soruşturma” anlamsız gelebilirse de muayenenin bu yanının fizik muayene kadar değer taşıdığı unutulmamalıdır.

Kadınlarda hormonal bozukluklar:
    Kadın üreme organları bir bütün olarak (hormonların da etkisiyle ) işlev görür. Üreme sisteminin herhangi bir yerindeki bozukluk, bir dizi aksaklığa yol açabildiğinden, nedenin ortaya çıkarılması bazen kolay olmayabilmektedir. Bu durum, özellikle hormon kökenli sorunlar için geçerlidir. Yaygın olan sorunlar genellikle kolay tanı konan (iltihap gibi) ve etkili biçimde tedavi edilebilen sorunlardır.
Üreme organlarındaki habis ve selim oluşumlar da, saptandıklarında etkili bir biçimde tedavi edilebilirler.

Doğum ve doğum hastalıkları:
    Doğum kontrolü, istenmeyen gebelikler ve kısırlık da kadınların doktora görünmesini gerekli kılan öteki nedenlerdendir. Doğurganlık dönemi sona erdiğinde ise menopoza ilişkin sorunlar (örneğin vajinada kuruluk gibi) ortaya çıkabilmektedir.

"kadın hastalıkları" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :arzu TURHAN
bende yumurtalıgımda 4 santim kadar kis var ara sıra sancı yapıyor ne yapmalıyım

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular