şifalı bitkiler
El titremesi konusu 126530 defa okunmuştur

Reklamlar

El Titremesi


El titremesi bedensel ve ruhsal nedenlere bağlı olarak gelişebilen bir durumdur. El titremesi bir hastalığın sonucu olarak gelişebilir. Ancak genellikle el titremesi önemli olmayan geçici sebeplere dayalıdır. Sosyal açıdan bakıldığında kişide endişeye neden olabilecek olan el titremesinin nedenleri şunlardır.

Normal el titremesi:
İnsanlar dinlenme halindeyken bir tür titreme durumu yaşarlar. Çoğunlukla hissedilemeyen bu titremeye sağlık dilinde tonus denir. Tonus bir kas dokusunun hafif gerginlikle titreyerek zinde kalması durumudur. İnsanlarda kas sisteminin devamı için tonus şarttır.
Dinlenme halindeyken kas tonusu ellerde hissedilebilir bu tamamen normal bir durumdur.

Yorgunluk durumunda el titremesi:
Yorgunluk kaslarımızda ki sinirsel denetimi azaltabilmektedir. Aşırı yapılan el ve kol aktivitelerinden sonra el titremelerinin görülüyor olması gayet normaldir. Bu tür el titremeleri genelde dinlenmeyle yok olmaktadır.

Sosyal fobiye bağlı olarak gelişen el titremesi:
Sosyal korkuları olan insanlarda meydana gelen bu tip el titremesi tamamen psikolojiktir. Toplum içerisinde ne yapacağını bilememe ve aşırı kaygı durumundan kaynaklanmaktadır. Hastanelerin psikiyatri bölümlerine başvurmak ve gerekli tedaviyi almak yapılabilecek en anlamlı davranıştır.

Beyin ve aşırı beyin aktivitelerinde el titremesi:
Bir işe odaklandığınızda ellerinizde titremeler artıyor olabilir. Bu iş genelde ince işler olmaktadır. Motor sinirlerimiz beyinin bir yere aşırı odaklanmasından etkilenir ve el titremesi başlar. Genelde önemsenmeyen bu tür titremelerin altında ciddi sorunlar yatıyor olabilir. Beyinin serebral bölümlerinde meydana gelen hasarlardan dolayı olabilen bu tür el titremesi yapılan işe yoğunlaştıkça veya yapılan işe yaklaşıldıkça artmaktadır.
Parkinson türevi hastalıkların da habercisi olan bu tür el titremelerinin nedenini ortaya çıkarmak hastanelerdeki nöroloji kliniklerinin görevidir. Doktorunuza başvurmak ve gerekli tetkikleri zamanında yaptırmak büyük önem arz etmektedir.

Psikolojik nedenlere bağlı olan el titremeleri:
Bu tür titremelerin en önemli özelliği hiçbir belirti yokken aniden başlamasıdır. Psikolojik sorunlarınızı hatırlatacak bir renk, bir ses, bir kişi, bir nesne veya bunların hiç birisi olmadan beyninizin bazı hatıraları tekrarlaması elerinizin titremesine neden olabilecek durumlardır.

Kullanılan ilaçlara bağlı olarak gelişen el titremesi:
Süreğen bir hastalığınızın olması muhtemeldir. Yada ani gelişen basit bir hatalıktan dolayı ilaçlar kullanıyor olabilirsiniz. Bütün bu durumlarda ellerinizin titremesine neden olan etken kullandığınız ilaçlar olabilir. İlaçlar sinir sisteminizi veya kas sistemimizi etkiliyor olabilir. Eğer ilaç kullanımıyla birlikte el titremeniz de artıyorsa doktorunuza başvurabilir veya ilaçlarla birlikte el titremelerinizin de bitmesini bekleyebilirsiniz.

Şeker hastalığına bağlı olarak gelişen el titremeleri:
Şeker hatalığının en önemli belirtilerinden birisi el titremesidir. Genellikle kan şekerinin düşmesine bağlı olarak gelişen bu durum baş ve boyunda da görülebilmektedir.

El titremesinin tedavisi:
Bu rahatsızlığa neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması el titremesini de ortadan kaldıracaktır. Ancak el titremensin günlük yaşamı olumsuz etkilemeye başladığı durumlarda ilaçla tedavi mümkündür. Çok nadir de olsa bazı durumlarda ilaçla tedavi mümkün olmamaktadır. Bu durumda ya cerrahi müdahale veya uzun zamanlara yayılmış egzersizler sizlere yardımcı olabilir.

El titremesinde egzersiz:
Bu bölümde güvenlik güçlerinin silah eğitiminde başvurduğu birkaç egzersiz şeklini sizlere sunacağız.

ÖNEMLİ NOT: Bu egzersizleri Karpal tünel hastalığı olanlar yapmamalı veya doktor tavsiyesi almalıdır.

NOT: Bu yazı www.diyadin.net, www.sagliksiteniz.com, www.saglikgunlugu.com gibi internet siteleri dâhil çeşitli yazılar taranarak yazılmıştır. Yazının bazı bölümleri başka kişilerin mesleki bilgileridir. Yazıyı yayınlarken lütfen kaynak belirtiniz. Eğer yazının haklarınızı ihlal ettiğini düşünüyorsanız lüfen aşağıdaki yorum bölümünden şikayetinizi iletiniz.
www.sagliksifa.com

"El titremesi" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :Isar
Bnde 30 yasindayim son 15 yildir bariz artti titreme ozellikle cay kahve icerken beliriyo stresten uzak kaldigimda azaliyo

Yazan :Cuma
El titiremesi nasıl geçer yeni tedavisi varmı

Yazan :burak
benim abim 32 yaşında ellerinde aşırı titreme var hiç birşeyi tutamıyor ancak iki eliyle sıkıca tutarsa tutabiliyor yemek yerken bile kaçığı tuttuğunda titreme çok aşırı ne yapmak gerekiyor daha önce ilaç tedavisi gördü ama bi faydası olmadı

Yazan :Admin
Hafif te olsa bir cisim kaldirdığımda mesela şu içerken elim titriyor bunun sebebi nedir

Yazan :Askin
Elim titreme yapıyor neden olabilir

Yazan :hüseyin
pskiyatri kesin çözüm olurmu acaba ameliyatta lazımmı

Yazan :nesibe
benimde ellerim titriyor özellikle masada servis yaparken başkaları tarafından fark ediliyor kanşekerimde düşüyor bu iki rahatsızlık birbirine bağlımıdır

Yazan :Olağan üstü
Benim elim sadece telefonda bir şey izleyince oluyor ne yapmalıyım?

Yazan :Mehmet Demir
Ayak sinir damarları zedelenmiş bu yüzden ellerim çok ciddi derecede titriyor iş yapamaz hala geldim bana yardım edebilirseniz çok teşekkür ederim .

Yazan :Mehmet can
Bende 17 yaşındayım Rabia abla senin dediğin gibi bende de aynısı oluyor. Ne yapacağımı bilmiyorum doktora gittim psikolojik olabilir dedi.

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)