şifalı bitkiler
First aid - Heatstroke konusu 4276 defa okunmuştur

Reklamlar

First Aid - HeatstrokeFirst aid - Heatstroke

Heatstroke is the most severe of the heat-related problems, often resulting from exercise or heavy work in hot environments combined with inadequate fluid intake.

Young children, older adults, people who are obese and people born with an impaired ability to sweat are at high risk of heatstroke. Other risk factors include dehydration, alcohol use, cardiovascular disease and certain medications.

What makes heatstroke severe and potentially life-threatening is that the body's normal mechanisms for dealing with heat stress, such as sweating and temperature control, are lost. The main sign of heatstroke is a markedly elevated body temperature — generally greater than 104 F (40 C) — with changes in mental status ranging from personality changes to confusion and coma. Skin may be hot and dry — although if heatstroke is caused by exertion, the skin may be moist.

Other signs and symptoms may include:

If you suspect heatstroke:"First aid - Heatstroke" hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular