şifalı bitkiler
Hemoroid konusu 12259 defa okunmuştur

Reklamlar

Hemoroid


Beslenme sindirim sistemi
İnsan vücudunda birçok sistem ve bu sistemlere bağlı birçok yapı bulunur. Sindirim sistemi de bu sistemlerden birisidir. Günlük enerji ihtiyacımızı karşılamak için besleniriz. Beslenmek için almış olduğumuz besinlerin sindirilemeyen kısımlarını ise dışkılarız. Bu dışkılama işinin kolaylaşması için bağırsaklarımızda ve dışkıların son çıkış yerinde bazı yapılar vardır. Kalın bağırsağın bittiği yerlere yakın, iç kısımda dışkı sırasında kan toplanarak şişen ve dışkının daha az yere temas ederek kolaylıkla atılmasını sağlayan kan damarları ve doku açısından zengin bölgelere yastıklar denir. Bu yastıklar dışkılama sırasında ıkınmamıza bağlı olarak şişmekte ve hemen dışkılama sonrasında hızla normal durumlarına dönmektedirler.


Hemoroid:
Hemoroid dediğimiz rahatsızlık bu yastıklara kanın göllenmesi ve gerisin geriye dönemeyerek bulunduğu damar ağını ve yapısını bozması ile ortaya çıkar. Hemoroid kısa tabiriyle makatımızdaki(anüs) kan damarlarının sıkışarak sarkma yapmasıdır. Hemoroid hastalarında rahatsızlığa neden olan şey bu sarkan dokuların ve kan damarlarının makattan dışarıya taşarak ciddi ağrı ve kanamalara neden olmasıdır. Öyle ki hastanın yürüyememesine kadar varan vakalar vardır. Oturmak rahatça yatmak ise hemoroidi ilerlemiş hastalarda özlenen lükslerden bazılarıdır.(Hemoroid hastalığını baştan tespit ederek önlem almazsanız yatmak, oturmak ve hatta rahatça yürümek de sizler için lüks olacaktır.)

Hemoroid Kimlerde görülür?
Hemoroid insanların birçoğunda oluşan ve oluşma nedenleri tam olarak bilinmeyen bir rahatsızlıktır. Fakat bilinen bazı şeyler vardır örneğin ailesinde hemoroid görülen kişilerin hemoroide yakalanma olasılığı fazladır. Diğer yandan aşırı derecede kabızlık çeken insanların hemoroide yakalanma riski yine fazladır. Bir diğer hemoroide neden olan durum ise sık sık tuvalete çıkmaktır. (Bizce hemoroidi azdıran en büyük etken tuvalet sırasında fazlaca ıkınarak tuvalet ihtiyacını gidermektir.)


Hemoroidin Evreleri(dönemleri):
Hemoroid genel olarak 4 ana evrada seyreden bir hastalıktır. Bu evrelerden 1. evrede hemoroid ancak dışkı sırasında meydana gelir ve hemen dışkıdan sonra kaybolarak bağırsağa çekilir. Makatta meydana gelen tatlı kaşıntılar ve bazen ağrısız kanamalar görülür. genelde insanların %80 i bu durumda bir hemoroid çekmektedir ancak farkında değillerdir. 2. evrede ise hemoroid taharet sırasında ele gelmeye başlar ve tuvaletten sonra size sanki tuvaletinizi tam yapmamışınız gibi bir his verir. Makata ele gelen memeler sık sık kanar ancak ağrı veya yanma oldukça zayıftır. 3. Evrede hemoroid artık ele gelmeye başlar hatta tuvaletten sonra bu hemoroid yapıları elinizle içeriye ittirmek zorunda da kalabilirsiniz. Tuvaletler ağrılı ve çok kanamalı geçmeye başlar. 4. Evre en tehlikeli durumdur artık değil elinizle ittirmek o yapılara dokunamamaktasınızdır diğer yönden ciddi ağrılı dışkılamalar hayatı sizlere zindan eder. Oturamama, Yatamama ve hatta yürüyememe durumu bu devrede görülür.


Peki ne yapmalıdır?
Hemoroid yapıların ortaya çıkmasıyla birlikte mutlaka doktora gidiniz. Utanma hislerinden dolayı insanlarımız doktora gitmekten imtina etmektedirler. Ancak şunu unutmamalısınız ki eninde sonunda doktora gideceksiniz. Eğer baştan doktora danışırsanız daha büyük acılardan kurtulursunuz.
Beslenme rejiminize dikkat edin kabızlığa neden olduğunu bildiğiniz gıdalardan uzak durun. Bunun yanı sıra sık sık tuvalete çıkmanıza neden olacak beslenme davranışlarını bırakın.
Tuvalet alışkanlığını mutlaka bir düzene oturtun mesela bir saatiniz olsun ve siz bu saatte mutlaka tuvalete gidin dışkınızın olup olmaması önemi değil siz yinede tuvalete bu saatte gidin ve alışkanlığınızı pekiştirin. Tabii tuvalet sırasında uzun süre tuvalette kalmaktan ve gereksiz yere ıkınarak anüs damarlarınıza baskı yapmaktan vazgeçin.
Damarları güçlendirici meyveler ve şifalı bitkilere ağırlık verin. Yaban mersini bu açıdan güzel bir meyvedir.

"Hemoroid" hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)