şifalı bitkiler
Guillain Barre sendromu konusu 35531 defa okunmuştur

Reklamlar

Guillain Barre Sendromu

Guillain-Barre Sendromu (GBS) Nedir?
Guillain-Barre Sendromu (GBS) bazı kişilerde bağışıklık sisteminin sinir hücrelerine zarar vermesi nedeniyle gelişen bir tür hastalıktır. Hasta kişinin çevresel sinir sistemi zarar gördüğü için bu sendrom ve belirtileri ortaya çıkmaktadır.

Guillain-Barre Sendromunun (GBS) belirtileri ve etkileri nelerdir?
Bu sendrom ciddi belirtiler ve etkiler göstermek suretiyle kendini belli etmektedir.
Deride yaygın(birçok yerde görülen) kıpırtılar.
Ayak ve el parmak uçlarında uyuşmalar.
Kaslarda güçsüzleşmeler veya tembellikler.
İlerleyen durumlarda felç ve hatta solunum durması
Kalıcı sinir hasarları gibi durumlar bu hastalığın etkileri ve belirtilerindendir.
GBS insanlarda nadiren ölüme neden olmaktadır aslında Guillain Barre sendromu da nadiren geliştirilmektedir.( ABD de 3000 ila 6000 kişi her yıl GBS geliştirmektedir. Bu hastalığın görülme sıklığı 100.000 de 1 veya 2 dir)


Guillain-Barre Sendromunun (GBS) nedenleri nedir?
Bu sendromun nedenleri hakkında geniş bir araştırma ve yeterli bir bilgi yoktur ancak şu bilinmektedir ki bu sendrom bağışıklık sisteminin çalışması sonucu oluşmaktadır. Bağışıklık sistemi bazı durumlarda (günümüzde Domuz Gribi hastalığı veya domuz gribi aşısı gibi) aşırı uyarıldığı zaman vücut bu sendromu geliştirmektedir.
Yapılan araştırmalarda rastlanan ilginç sonuçlardan birisi GBS geliştiren insanların yaklaşık 3 te 2 sinin ishal veya solunuma bağlı bir hastalık çekiyor olduğudur. Yani ishal veya solunum zorluğu çekilen hastalıklardan sonra GBS geliştirme oranı ciddi bir artış göstermektedir.


Hangi hastalıklardan sonra GBS geliştirme riski daha yüksektir?

İshal çekilen hastalıklar.
Solunum güçlüğü çekilen hastalıklar.
Grip vakaları.
Grip aşıları sonrası.
Campylobacter jejuni enfeksiyonları
sitomegalovirüs ve Ebstein Barr virüslerinden etkilenme GBS geliştirmeye neden olabilmektedir.

Domuz gribi aşısı GBS ye neden olur mu? Bundan korkmalı mıyız?
GBS ilk defa 1976 yılında fark edildi. O yıllarda ABD de bir tür grip aşısı kampanyası yapıldı. Bu aşı kampanyalarla duyuruldu ve bir çok kişiye uygulandı(bir kaynağa göre bu aşı günümüzdeki domuz gribi aşısıyla aynıdır. Yani domuz gribi 1976 dan beri izlenmektedir.)
Bu aşı kampanyası sırasında bazı kişilerin GBS geliştirdiği saptandı. Daha sonra grip aşısıyla GBS arasında bir bağın mevcut olup olmadığı sürekli araştırıldı. Sonuç olarak domuz gribi aşısı dâhil grip aşılarının GBS geliştirmede etkili bir faktör olduğu anlaşıldı. Ancak burası önemlidir grip aşılarından sonra GBS geliştirme oranı abartıldığı kadar yüksek değildir. ABD ulusal sağlık araştırma kurumu grip aşılarının GBS ye neden olama oranını 1000000 (bir milyon) da 1–3 olarak duyurmaktadır. Bu oran domuz gribi aşısında 100000(yüz bin) de 1 olarak ortaya çıkar.

Sonuç olarak şunlar söylenebilir.
Guillain Barre sendromu çevresel sinir sisteminin etkilenmesiyle ortaya çıkan bir durumdur.
Çevresel sinir sistemini etkileyen asıl etken ise insanın kendi bağışıklık sistemidir.
Bu rahatsızlık deride yalancı hislerden tutun da felce, solunum durmasına ve hatta ölüme neden olabilmektedir.
GBS solunum güçlüğü ve ishale neden olan hastalıklardan sonra veya grip gibi hastalıklardan sonra görülebilmektedir.
Hastalık veya yapılan aşının etkisi ne kadar güçlü ise GBS görülme riski de o kadar fazladır.
Bütün grip aşılarından sonra GBS görülme riski artar ancak domuz gribi aşısından sonra bu oran biraz daha artar fakat bu oran ancak 100.000(yüz bin) de 1–2 dir.
GBS virütik hastalıkların sonucudur. Kendi başına bir hastalık değildir.
ABD de yapılan araştırmalara göre domuz gribinin kendisi daha fazla oranda GBS ye neden olmaktadır. Domuz gribi aşısı ise gerçek hastalığa nazaran daha az oranda GBS ye neden olmaktadır.

Önemli uyarı:
Grip ve buna bağlı yan etkiler daha fazla zarar vermektedir. Aşı bu zararlardan kurtulmanın en iyi yollarından birisidir. Her aşı gibi domuz gribi aşısının da yan etkileri mevcuttur. Özellikle sağlık bakanlığının yayınladığı risk gruplarından birisindeyseniz aşı olmanızın önemi artmaktadır.
Halk arasında fısıltı halinde dolaşan ve bu aşıların Türkleri kısırlaştırmak için gönderildiği, bu aşıların aslında bizim üzerimizde deneneceği etkilerinin araştırılacağı gibi söylentilere inanmayın.
Aşının Etkilerini ve yan etkilerini iyi araştırdıktan sonra aşı olmaya veya olmamaya kendiniz karar verin.

Bu yazı yabancı kaynaklardan tercüme yoluyla yazılmıştır. Alıntı linki olmadan yayınlanması halinde sitemizin hakları çiğnenmiş kabul edilecektir. http://www.sagliksifa.com

"Guillain Barre sendromu" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :Hasan Kantürk
Herkese geçmiş olsun ki dileriz Allah hepsine şifa versin . 25 temmuz 2017 oğlumda hastalık başladı ve aynı günün sabahı hastaneye götürdük önce başka hastalık diye tedaviye başlandı ardından yanlış teşhis yapmışız diye bu hastalığa baslandi. 18 gündür yatıyor lakin bugün itibari ile tualetten zorlanarakta olsa kalkmaya başladı . Önceden konuşması bile çok kötü idi harfleri yutuyordu yuruyemiyor kalkamiyordu ki elhamdülillah Allah şifa verdi . Daha her yeri ağrıyor ama Allah'ın şifa vereceğine inanıyoruz ki zor hastalık diyebiliriz . Bir nevi felç gibi birşey arkadaşlar.

Yazan :Ufuk bayrakçı
Selma imdat kardeşim sizin hastanız nerede tedavi oldu

Yazan :M.emin
Ben on iki sene oldu gbs geçirdim büyük hasar bıraktı yürümekte hala çok zorlanıyorum vücudumda büyük dengesizlikler var bir türlü düzelemedim.

Yazan :Ozge
Oğlum 4 yaşında 1 sene önce geçirdi hala düzelme olmadı.

Yazan :osman
"Guillain Barre sendromu" hastalığının tedavisi ancak tıp fakülteleri yani üniversite hastanelerinde yapılabiliyor.Nerden biliyorsunuz derseniz hala 6 ay oldu 18 kasım 2013 itibariyle tam olarakda düzelemedim,koltuk değnekleriyle yürüyorum. Buna da şükür,hayat güzel,küsmek olmaz.

Yazan :Selma İmdat
Herkese merhaba.. benim annem 6ay önce gbs sendromuna yakalandı.. 15gün yoğunbakımda kaldı.yaşı 58 ve şuanda şükürler olsunki eski hayatımıza geri döndük.. ivig tedavisi yapıldı ve fizik tedaviye gerek kalmadan ayağa kalktı.. çok yıprandık ve üzüldük bu yüzden yazmak istedim.. sormak istediğiniz birşey olursa buraya yazın mutlaka cevaplayacağım..

Yazan :fevzı gök
esım bır ay once gbs haslıgına yakalandı caresını bulamadık tavsiyeniz tesekkurler

Yazan :adem badem
Arkadaşlar bunu sizlere bilgi olsun diye yazıyorum benim dedem yakalandı hastalıgın 1 hafta öncesi ishal olmuş sonra el ayak uyuşması sonrası el kolu hareket ettiremiyor sonrası tamamen bogazdan aşagısı tutmuyor felç yani zaten yukardaki bilgilerde aynısını söylüyor. Sonra istanbula getirdik taksim ilk yardım ma yatırdık orada bu teşhisi koydular ve özel bir ilaç verildi damardan verilen bi ilaç serum gibi bişi hatta bu ilacı getirtmek bayagı sorun olmuştu 30 defa verilmiş sanırım söylenen yapabilecemiz bu kadar dendi gerisi kültür fizik felan filan şu an 10 ay kadar oldu hasta kendi kendine kalkmaya yürümeye az da olsa başladı hastalık çok yavaş iyileşiyor belki yaşından dolayıda olabliri bahsettigim kişinin yaşı 80 birde hastalıgın ne derecede olduguda önemli sanırım sormak istedniz olursa burdan bakar cevaplarım bildigim bişi olursa..

Yazan :mehmet keleş

gullıan barre sendromuna yakalandı ablam.1 ay nöroloji yğun bakımında kaldı.şuan hiçbir yerini kıpırdatamıyor.ne yapabiliriz.tedavisini nsaıl yapabiliriz. türkiyede bu hastalıkla ilgili ne yapılabilir. bildiğiniz iyi bir fizik tedavi var mı? iyleşecekmi?

Guillain barre sendromu kişiden kişiye değişik şiddette geçirilebilen bir rahatsızlıktır. Bazıları bu hastalığı vücudunda karıncalanmalar şeklinde hisseder bazıları ise çok şiddetli. Elimizden hiç bir şey gelmiyor. Ancak sizlere kalpden dular edebiliriz. Doktorlarınızın elinde geleni yaptığını bilerek. ona güvenmeniz yapılabilecek en doğru şay olacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

Yazan :yasemin ünlü
omur iltihabı ne gibi sonuclar dogurabilir

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular