şifalı bitkiler
Kireçleme konusu 25974 defa okunmuştur

Reklamlar

Kireçleme


Kireçleme Nedir?

kireçleme ağrılarıTıpta Osteoartrit olarak adlandırılan bu rahatsızlık halk arasında ise kireçleme olarak bilinmektedir. Kireçleme, kişilerde çok sıkça görülen bir eklem rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık, kişilerde bulunan eklem kısımlarında, şişliğe, hareket kısıtlığına ve hareket ederken çeşitli sesler meydana gelmesine neden olur.
Osteoartritte yani kireçlemede, eklemlerde bulunan kıkırdak doku özelliklerini kaybederek incelir. Bunun sonucunda ise kıkırdağın etrafında osteofit olarak adlandırılan kemik çıkıntıları oluşur. Eklemin şişmesi sonucu bağ kısımları kalınlaşarak eklemi korumaya almak için kasılmaya başlarlar. Bu hareketler sayesinde eklemler kendilerini yenileyemez ve kireçleme hastalığı baş gösterir.

Kireçleme kimlerde Görülür?
Kireçleme rahatsızlığı genellikle aşağıdaki kişilerde görülmektedir.

• İleri ve orta yaşa sahip kişilerde
• Genellikle kadınlarda
• Aşırı kilolu kişilerde
• Devamlı olarak ağır işlerde çalışan kişilerde
• Romatizmal eklem hastalığı veyahut eklem iltihabı olan kişilerde
• Genetik olarak ailesinde bu rahatsızlığı yaşayan kimselerde
• Kalıtsal eklem hastalıkları olan kişilerde
• Menepoz sonrası kadınlarda
görülebilmektedir.

Kireçleme Belirtileri Nelerdir?
Genellikle kişiler bu rahatsızlığı fark edememekte veya umursamadıkları için rahatsızlık ileri seviyelere gelebilmektedir. Kireçlemenin evreleriKireçlemenin genel belirtileri ise şu şekilde ortaya çıkmaktadır.

• Eklem kısımlarınızda sertlik ve ağrı oluşur. Eğer kireçlenme sizde ileri seviyede ise bu ağrı şiddetli ve süreklidir.
• Hareket kısıtlılığı oluşur. Kişi eskisi gibi normal hareket edememektedir. Hareket ettiği sırada, ekleminde çıtırtı sesi oluşabilir.
• Eklemlerde Şişlik: Eklemin içindeki sıvıların artması sonucu ekleminiz şiş görünmektedir.
• Yağışlı havalarda vücudunuzun eklem yerlerinde ağrılar oluşmaktadır.

Bu oluşan belirtiler bazen hafif bazense şiddetli ve sürekli şekilde seyretmektedir. Eğer sizde bu belirtilerden bir veya birkaçı var ise, hemen doktorunuza danışınız.

Kireçleme Tedavisi nasıl yapılır?

Kireçlenme rahatsızlığının bilinen kesin bir tedavisi yoktur. Yapılan tedaviler rahatsızlığı tamamen yok etmekten ziyade, şikayetleri en aza indirmeyi amaçlamaktadır. tedaviler genelde eklemlerde oluşan tutukluğu azaltılmaya yardımcı olmasıyla birlikte, eklemlerin daha fazla hasar görmesini engeller. Kireçlemenin tedavisinden değişik yöntemler kullanılmaktadır.

Bunlar;

Kireçleme ameliyatıİlaç Tedavisi: Erken teşhis durumlarında bu yöntem uygulanmaktadır. Kişiye antiromatizmal ve ağrı kesici ilaçlar verilir. Eğer kişi ilaçlardan tam anlamıyla randıman alamıyorsa, eklem içine enjeksiyon tedavisi uygulanabilir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon: Bu tedavi yönteminde, tutulmuş olan eklemlerin çevresinde bulunan kas yapısını güçlendirmek amacıyla çeşitli egzersizler yolu ile tedavi edilerek kişinin eklem üzerine binen yükünü azaltmak ve eklemi korumak amaçlanmıştır. Ayrıca bu tedavi yöntemi sırasında, kişinin yaşadığı ortamda kendisine göre düzenlenmesi yararlı olacaktır. Örneğin, oturduğu sandalyenin boyunun arttırılması gibi. Sorunlu olan bölgeye, sıcak torba uygulaması, doktorunuzun önerdiği çeşitli jel ve kremlerin kullanılması da bu tedavi yöntemi içindedir.

Protez: Eğer Kireçleme rahatsızlığından muzdarip olan kişi yukarıdaki tedavilerin hiç birine yanıt vermiyor ve günlük yaşamında zorlanıyor ise, doktorlar tarafından bu yöntem uygulanmaktadır.

"Kireçleme" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :Behiye toprak
Benim dizleriminiçe doğru kısmında ağrı oluyor merdiven inerken kapaklarım çok ağrıyor merdiven çıkarken kalça üstüm çok ağrıyor

Yazan :senya bellur
yazdığınız bilgiler için size teşekkür ederim.Keşke raşitizm,osteoporoz,kemik erimesi,kemik eğriliği,kireçlenme veromatizmayı da beraberinde yazsaydınız.
Sitemizde bu yazılar mevcuttur. yukarıdan arama yaptırırsanız yazılara ulaşabilirsiniz. Kolaylıklar dileğiyle.

Yazan :ahmet ŞENER
Her iki ayak başparmaklarimin 2.inci eklemlerinde aşiri derecede kireçlenme mevcut olup,yürüdüğüm zamanlarda ayak baş parmak ve alti çok ağri ve sancı yapmaktadır,çok kez doktorlara gittim,bitkisel ilaçalar,kremler vs.ler kullandim,ama maalesef hiç bir fayda alamadim,lütfen Allah rizasi için yardimlarinizi ve neler kullanmam hususunda,önerileriniz bekler,saygilar sunarim.
Geçmiş olsun dileklerimizle. Doktorunuzu değiştirerek tedaviyi tekrar denemenzi öneririz. Büyük hastahanelerin yetkin doktorlarına danışmalısınız.

Yazan :ahmet ŞENER
Her iki ayak başparmaklarımın 2.inci eklemlerinde beş yıldır,aşırı derecede kireçlenme mevcut olup,yürüdüğüm zamanlarda ayak baş parmak ve altı çok ağrı ve sancı yapmakta bacaklarım ağrımaktadır,çok kez doktora gittim,bitkisel ilaçalar,kremler vs.ler kullandım,ama maalesef hiç bir fayda alamadım,yardımlarınızı ve neler kullanmam hususunda,önerilerinizi bekler saygılar sunarım.

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)