şifalı bitkiler
Mide ağrısı konusu 113850 defa okunmuştur

Reklamlar

Mide Ağrısı


Mide Nedir?
Mide, on iki parmak bağırsağı ile yemek borusu arasında kalan torba şekline benzeyen sindirim sistemi organımızdır. Mide, üst karın bölgemizin hemen alt tarafında bulunmaktadır. Midenin sol tarafında dalak, sağ tarafında karaciğer, alt kısmında kalınbağırsak, üst kısmında diyafram, arka kısmında ise pankreas yer almaktadır.

Doğumla birlikte kişinin midesi gelişmekte ve erişkin dönemle birlikte de yapı ve görev bakımından tam olarak olgunlaşmaktadır.

Mide Nasıl Çalışır?
Midemizin çalışma sistemi oldukça karışık ve birden fazla kimyasal reaksiyonla desteklenmiştir.

Mideye kadar gelen besinler, burada mide özsuyu salgısı ile mide kısmında eritilerek boza kıvamı olarak adlandıracağımız bir kıvama gelirler. Mide, besinleri eritmek için, mide bezleri yardımı ile pepsin, hidroklorik asit ve çeşitli enzimler salgılar. Salgılanan bu enzimler besinlere karışarak kimüs’ü oluştururlar. Mide bu yoğun kimüs içersinden bazı besinleri emer ve emilemeyen besinleri ise kasılma hareketleriyle bağırsa iter.

Mide salgıları:
Mide salgılarının geneli mide iç duvarından salınır ve mide içerisinde besinlerle karışık bulunur. Bu salgılar zamanla on iki bağırsak kanalına itilir.

Mide ağrılarına neden olan sebeplerden en yaygını bu salgıların miktarıdır.
Mide bezlerinin çalışmasını ve salgıların azalıp çoğalmasını etkileyen bazı faktörler vardır. Kişide oluşacak sinirlilik halleri bu salgıyı arttırır ancak endişe gibi durumlar ise salgıyı azaltmaktadır.

Ruhsal durumunuzun yanı sıra yediğiniz besinlerin

    * İriliği ufaklığı,
    * Baharat içeriği,
    * Yemeğin pişirilmesinde kullanılan yağlar,
    * Gün içerisinde kullandığınız ilaçlar, gibi birçok durum da mide salgılarınızı olumlu veya olumsuz etkilemektedir.

Mide Ağrısı Nedir?
Yemek yedikten sonra yemeden önce(aç iken genelde) sol kaburgamızın hemen altında karına bazen de sırta doğru vuran ağrılar hissedebilirsiniz. Bu ağrıların tanımı oldukça zordur zira yanmayla karışık tuhaf bir his bu ağrılara eşlik etmektedir.  Diğer yandan mide ağrılarının karakteristik bir özelliği de batma gibi bir ağrıyla birlikte seyreden ağırlık hissidir.

Birçoğumuz, yediğimiz yemekten sonra mide ağrısı veya karın ağrısı çekeriz. Belki de hiçbir şey yemeden de bu ağrıyı hissederiz. Bunun nedeni fizyolojik olabildiği gibi psikolojik de olabilmektedir.

Dikkat edilmesi gereken şey; bu ağrıların, bir hastalık sonucu mu yoksa basit bir hazımsızlık problemi sonucu mu oluştuğu bilgisidir. Bu bilgi sayesinde erken teşhis mümkün olabilir. Erken teşhis ile olası bir hastalığın önüne geçmiş olursunuz. Çünkü mide veya karın ağrıları genellikle,

    * Sinirsel hazımsızlık,
    * Safra taşı,
    * Ülser,
    * Mide kanseri,
    * Gastrit ve kolit hastalıklarının habercisidir.

Eğer ağrılarınız 1–2 gün devamlı surette seyir ediyor ise, doktorunuza başvurmanız sağlığınız açısından yararlı olacaktır.

Mide Ağrısının Sebepleri Nelerdir?
Mide ağrısının psikolojik nedenlerinin yanı sıra kişideki düzensiz beslenme, hormonsal faktörlerden veya fark etmediği bir hastalıktan dolayı da oluşma riski vardır. Kişide mide ağrısının oluşmasını sağlayacak sebepleri sıralayacak olursak;
• Günlük yaşamın getirdiği stres
• Herhangi bir besin maddesine karşı alerjik bir durum
• Kişinin fark etmediği mide ile ilgili bir hastalık
• Hormonsal faktörler
• Psikolojik nedenler
• Çevresel faktörler
kişide mide ağrılarına sebebiyet verebilir. Bu ağrının sebeplerini ancak doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz.

Mide Ağrısı Kimlerde Görülür?
Mide ağrısı hemen hemen herkeste görülebilen bir durumdur. Bu hayatınızın bütününe yayılabildiği gibi hayatınızın sadece belirli bir bölümünde de görülebilir. Ancak mide ağrıları genetik yatkınlığı olan insanlarda biraz daha fazla görülebilmektedir. Sinirsel sorunları olan gergin yapılı insanların sık sık mide ağrısı çektiği vakidir. Düzensiz beslenme alışkanlığı olan bireylerde mide ağrıları ciddi boyutlarda artmaktadır. Kültürel özelliklerden kaynaklanan beslenme rejimleri de mide ağrılarını artıran faktörlerdendir.

Örneğin: Çok baharatlı veya yağlı beslenme rejimleri.    

Mide Ağrısının Tedavi Yöntemleri
Mide ağrılarını iyileştirmenin yolu mide ağrılarına neden olan faktörleri ortadan kaldırmak ve duruma göre ilaçlı müdahalelerle midenin zarar görmüş kısımlarını tedavi etmekten geçer.

    * Mide ağrılarının tedavisinde
    * Koruyucucu tedavi,
    * Mide ağrılarının ortaya çıkmasına neden olan faktörlerin hafifletilmesi,
    * Baskılayıcı önlemler(mide asidi gibi etkenlerin baskılanması gb.)

Midede oluşan tahrişlerin iyileştirilmesi gibi yöntemler çok önemlidir. İlaçla yapılan bu iyileştirme çabaları genelde bir doktor gözetiminde yapılır ve çok iyi sonuçlar alınır. Ancak unutulmaması gereken şey erken teşhistir. Erken teşhis birçok hastalığın iyileşmesinde çok önemli bir etkendir.

Şifalı bitkilerle mide ağrısı tedavisi:
Tarçın, bal, nane ve papatyanın mide ağrılarına iyi geldiğidir. Bu yüzden, hastalık nedeni olmayan ağrılarınız için, yapacağınız papatya çayı, nane çayı ya da tarçınla balın karışımı midenizin ağrısını kesmesine yardımcı olacaktır. Bitkisel tedavi yöntemi için işinize yarayacak ve kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir reçete vererek yazımızı sonlandıralım.

Malzemeler: Ağulu Kök, Papatya Tohumu, Amber Kabuğu,
Hazırlanışı: Ağulu kökü ve amber kabuğunu 30 dakika suyun içinde haşlayıp süzünüz. Süzdüğünüz sıvının içine papatya tohumlarını ekledikten sonra, şurup kıvamını alana kadar karıştırınız.

Uygulanışı: Hazırlamış olduğunuz bu karışımın içine kesinlikle tatlandırıcı eklemeden, ağrınızın olduğu süre boyunca yemeklerden sonra olmak koşulu ile bir fincan olarak içiniz.

"Mide ağrısı" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :amine
saframda tas var.onun agrisi disinda midemde de yumruk seklinde agri oluyor ilac sadece bir kac saat rahatlatiyor.saframdan dolayimi aceba bu agrilar

Yazan :Hanife
Midem arada çok yapıyor dayanamıyorum bazen acıktığımda oluyur diye yemek yiyorum

Yazan :Güler izgi
Beninm bidem çok arıyor ve çok halsizlik var piskojujuu ola bilirmi

Yazan :esma seda tilim yagiz
iki tane ayni anda ilac aldim yemek yerken migdem yaniyor agri yapiyor

Yazan :ramazan
Midem ağrıyo felaket neden acaba son bihaftadır yardımcı olurmusunuz

Yazan :Nuray
Midemi sanki biri eliyle sıkıyor agrıdan duramıyorum

Yazan :Resul Suvarlı
Ben safra kesesi ameliyatı oldum midem ondan ağrıya bilirmi

Yazan :FATMA ÇAKIR
GÖGSÜMÜN ALTI SÜREKLİ BATIYOR KULLANDIĞIM İLAÇLAR YAN ETKİ YAPMIŞ OLABİLİR Mİ

Yazan :EBRU
Midem ağrıyor sürekli batıyor

Yazan :Aygün
Merhaba,ben azerbaycandan,midemde cok siddetli ağrilar oluyor,tüm agri vücduma yayiliyor,dr gitmedim hiç,korkuyorum ya kanser derse diye.

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)