şifalı bitkiler
Karpal Tunel konusu 8976 defa okunmuştur

Reklamlar

Karpal Tunel


Karpal tünel
Normal bir insanda koldan ele doğru geçen birden fazla sinir demeti mevcuttur. Bu sinir demetleri elimizin ve parmaklarımızın hareketlerini kontrol etmede ve sağlamada etkilidir.
Bu sinir demetleri koldan ele doğru geçerken bilek kanalını kullanmaktadır. Karpal tünel hastalığı; bu kanaldan geçen sinirlerin sıkışarak duyu iletimi işini tam yapamamasından kaynaklanan bir rahatsızlıktır.

Karpal Tünel Hastalığının sebepleri:
Karpal tünel hastalığı genelde bileğini sürekli belirli bir pozisyonda tutan kişilerde görülmektedir. Çünkü el bileğinin sürekli olarak aynı pozisyonda zorlanması karpal tünel sendromunu tetikleyen faktördür. Bunun yanında bilek köprüsündeki dokularda meydana gelen şişlikler, bozulmalar ve şekilsizlikler de karpal tünel sendromuna neden olabilmektedir.

Karpal tünel sendromunun belirtileri.
Genelde bilek ve civarında başlayan ve belirli belirsiz devam eden hafif sızlamalar ilk belirtileridir. İlerleyen zamanlarda parmaklara ve yukarıda omuz hatta boyuna kadar uzanan el ve kol ağrıları görülür. İyice ilerlemiş bir Karpal tünel sendromu vakasında el parmakları ve kollarda ciddi güçsüzlükler, gece uykudan uyandıran el veya kol sızlamaları, hatta boyun omurları ve sırt eklemlerinde ağrılar görülebilmektedir.

Tedavisi:
Karpal tünel sendromunun tedavisi dört şekilde yapılabilmektedir.
1. Durumda erken teşhis edilmiş bir Karpal tünel sendromu vakası vardır. Bu vakaya ele takılacak bir aletle müdahale edilir. El ateli denilen bu aletin özelliği bileğin hareketini engellemesidir. El ateli bileğin hareketini engellerken el parmaklarımızla yapacağımız işlere engel teşkil etmemektedir.
2. Durumda el ateli işe yaramayacaktır hastaya ilaçlı müdahalenin yanı sıra el ateli tedavisi de uygulanır. İlaçlar genelde hastada kas ve sinirsel gevşemeye yarayan türden ilaçlardır. Diğer yanda iltihap giderici ilaçlar ve ağrı kesiciler de yardımcı faktörlerdir.
3. Durumda hastanın ilgili bölgelerine kortizon enjekte edilebilir. Ancak kortizonun sakıncaları oldukça fazladır. En bilineni şeker hastalarında ciddi sorunlara neden olmaktadır.
4. Durumda ise karpal tünel hastalığının ameliyattan başka çaresi kalmamıştır. Aslında çok basit bir müdahale olan karpal tünel ameliyatı sinirlere baskı yapan bağ dokunun kesilmesine dayanan bir operasyondur. Hasta birkaç gün ile birkaç aya varan süre zarfında eski sağlığına kavuşur.

"Karpal Tunel" hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular