şifalı bitkiler
Sırt Ağrısı konusu 24535 defa okunmuştur

Reklamlar

Sırt Ağrısı


Sırt:
Sırtımız belimiz ve boynumuz arasında kalan bölgedir. Bu bölgede omurgamızdan 12 omur ve bunların arasından bütün bir vücuda yayılan sinirler bulunur. Omurlara eklemlenmiş kaburgalar ve bunların hemen üzerinde kaslarla vücuda bağlanmış kürek kemikleri vücudumuzun üst bölgesini meydana getirir. Kısaca boynumuz ve belimiz arasında kalan ve kaburgalarımızın tam tersi istikametindeki bölge sırt diye adlandırılır.

Sırt ağrısı nedir?
Sınırlı hareket kabiliyetine sahip bu sırt bölgesinde değişik sebeplere bağlı olarak ağrılar gelişir. Aslında değişik faktörlere bağlı olarak gelişen bu farklı karakterdeki ağrıların tamamı halk dilinde sırt ağrısı olarak bilinmektedir.

Sırt ağrısının belirtileri:
Sırt ağrılarının varlığından şüphelenmek için özellikle kürek kemiği altından kaynaklanan ve daha derinlere doğru yayılan dolgun ve yoğun bir ağrıdan şikayet etmeniz yeterlidir.
Genelde yüzeysel olarak hemen kürek kemiği ve çevresinde başlayan ağrıların daha derinlere doğru hareket etmesi ve iç organlara doğru yayılım göstermesi durumu, sizde yaygın sırt ve sırt omurları şikayeti olduğunun en önemli göstergelerindendir. Sırt ağrısının en büyük belirtilerinden birisi de ağrının oturur veya ayakta durur pozisyonlarda değişkenlik göstermesidir(artar veya azalır. Genelde artar). Bu ağrılara nefes alıp vermelerde artan sıkışıklık da eşlik edebilir.

Sırt ağrılarının oluşma nedenleri:
Sırt ağrılarının oluşma nedenleri hakkında sizlere klasik bilgilerden farklı yeni bilgiler veremeyeceğiz. Ancak bütün kaynaklarda aynı olan nedenleri sıralamakta da yarar görüyoruz. Buna göre sırt ağrılarının sebeplerinden en yaygını aslında modern çağın hastalığı da olan sinir ve stres halidir.


Sırt ağrısı kimlerde görülür?


Sırt ağrısının tedavisi:
Sırt ağrılarında uygulanacak tedavileri 3 ana gurupta toplamak mümkündür. Bunlar;


Yukarıda sıralanan tedavi yöntemlerinden
1. Durumda kişiye çeşitli egzersizler ve fizik tedavi uygulanır. Bazı durumlarda kaplıca gibi alternatif tedavi yöntemleri de önerilebilir. Ağrılı bölgeye uygulanacak sıcak veya duruma göre soğuk kompres de ilaçsız tedavilerden birisidir. Bütün bu tedavi şekillerinde en çok başvurulan yöntem ise fizik tedavidir. Sırt ağrısı çeken kişi fizik tedavi sayesinde genellikle eski sağlığına kavuşur. Sağlığına kavuşan kişi, eski alışkanlıklarını devam ettirmez ve kendine dikkat ederse bir daha tekrardan rahatsızlanmaz. Tedavi kalıcıdır.
2. Durum ilaçlı tedavidir. Genellikle bir ağrı kesicinin ve kas gevşeticilerin eşlik ettiği krem uygulaması ilaçlı tedavinin esasını oluşturur. Bütün bunların yanı sıra sırt ağrısı oluşan bölgeye yapılacak enjeksiyon ise daha ağır vakalarda başvurulacak bir ilaçla tedavi yöntemidir.
3. Durum ise artık iyice ilerlemiş ve hatta kemik deformasyonlarına neden olabilecek noktaya gelmiş sırt sorunlarında başvurulacak bir tedavi yöntemidir. Cerrahi müdahale genelde iltihaplı vakalarda, fıtıklaşmış sırt sorunlarında veya kemik deformasyonuna neden olabilecek durumlarda uygulanır. Kazalar sonucunda oluşan sırt sorunlarında da genellikle cerrahi müdahale gerekmektedir.

Sırt ağrısına yakalanmamak için:


Sırt ağrısına şifalı bitkiler:
    Ağrılı bölgeler muhakkak sıcak tutulmalıdır. Kalsiyum ve fosfat açısından zengin besinler tüketilmelidir. Çörekotu ve papatya karıştırılarak sıcak ve nemli bir bezle ağrılı bölgeye tatbik edilebilir. Lahana ceviz, karabiber, bal, mısır püskülü(kaynatılarak suyu ile masaj yapılır)  kullanılabilir. Çilek tüketilmesi de sırt ağrısına iyi gelebilir. Tuz, sirke ve alkolü karıştırıp ağrılı bölgeye masaj yapılır,  bu yöntemlerin sırt ağrınızı tamamen geçireceğine dair kesin kanıtlar yoktur fakat tedaviye yardımcı unsurlar olarak kullanılabilir. Unutmayın doğal olan hiçbir şey aşırıya kaçılmadıkça bize zarar vermez.
Bol sağlıklı günler dileğiyle

"Sırt Ağrısı" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :hasan gümüşay
sedef hastalıgı için en yakın tedavi edici bitki hangisidir .

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)