şifalı bitkiler
Böbrek Hastalıkları konusu 87251 defa okunmuştur

Reklamlar

Böbrek Hastalıkları


Böbrek Hastalıkları

Böbrek Nedir?
Böbrek, vücudumuzda omurgamızın sağ ve solunda, karnımızın arka duvar kısmına doğru yayılmış olan, temel bir atılım organımızdır. Böbreklerimiz yaklaşık olarak 5-7cm eninde 12-15cm boy ölçüsüne sahiptirler. Kanımızdaki zararlı maddeleri süzme görevini yerine getiren bu organımız 150-250gr. ağırlığındadır. Soldaki böbreğimiz sağdaki böbreğimize oranla daha büyüktür. Ayrıca böbreklerimiz, nefes aldığımız zamanlarda 2-3 cm aşağıya doğru hareket etmektedirler.

Böbrek Hastalıkları Nelerdir?
Vücudumuzdaki her organda olduğu gibi böbreklerimizin de bazı hastalıklara yakalanma riskleri vardır. Günümüzde en çok bilinen 6 adet böbrek hastalığı vardır. Bunlar;
Nefrit: Nefronların iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Bu hastalık böbrek yetmezliğinin oluşmasındaki en önemli sebeplerden birisidir.
Albumin: Böbreğimizde bulunan idrar süzme kapsüllerinin tam randımanlı olarak çalışmamasından dolayı oluşan bir hastalıktır.
Böbrek Taşları: Kişide bulunan idrar yollarında oluşan iltihap sonucu eğer bir tıkanma olur ise, buradaki maddeler çökelerek vücudumuzda böbrek taşlarını oluşturmaktadır. Bunun sonucunda böbrek taşları da böbreğimizde ciddi anlamda şiddetli ağrı ve kanamalara sebebiyet vermektedir. Bazen bu hastalıkta idrarın kanlı çıktığı da görülmüştür.
Üremi: Bu hastalık böbreğin yeterli derecede üreyi süzememesi sonucu oluşmaktadır. Bu hastalık kanda bulunan üre miktarı artması sonucu oluşmaktadır.
Böbrek Kanseri: Böbrek kanserinde orta yaş üzeri ve çocuk tümörü olmak üzere iki türlü tümör vardır. Orta yaş üzeri tümörüne “renal hücreli karsinom” denilmektedir. Çocuk tümörüne ise “Wilm’s tümörü” denilmektedir. Bu iki tümörün belirtisi ise, idrarın kanlı olması ve karnınızda oluşan sancılı ağrılardır. Eğer tümör erken teşhis edilirse tedavi şansı yüksektir.
Böbrek Yetmezliği: Kronik ve Akut böbrek yetmezliği olarak 2 gruba ayrılmaktadır. Kişideki böbreklerin tam olarak görevini yerine getirememesi sonucu bu hastalık ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığın olup olmadığını, kanımızdaki kreatinin ve üre oranına baktırarak öğrenebiliriz.

Böbrek Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?
Yukarıda belirttiğimiz böbrek hastalıklarının belirtileri, diğer hastalıklar kadar kendini kolay kolay ele vermez. Böbrek hastalıklarının genel belirtileri ise;
• Sık sık idrar yapmaya çıkma
• Nefes darlığı
• Karın kısmınızda devamlı olarak ağrı
• İdrarın kanlı gelmesi
• Sürekli bulantı hali
• İdrar yapmaya hiç çıkamama
• Ayak ve el bölgelerinde şişme
gibi belirtilerdir.
Eğer kendinizde böbrek hastalığından şüpheleniyor iseniz, idrar tahlili yaptırarak bu şüphelerden kurtulabilirsiniz. 6 aylık süreçlerde yapılacak idrar tahlilleri böbrek hastalıklarının erken teşhisinde çok önemlidir. Bu sayede tedavi edilebilme olasılığı daha yüksektir.

Böbrek Hastalıklarından Kurtulmak İçin Şifalı Bitkiler
Böbrek hastalıklarını önlemek için en iyi yöntem doktorunuzun size tavsiye edeceği yöntemdir. Buradaki şifalı bitkileri denemeden önce doktorunuza danışarak onayladığı takdirde ek bir tedavi yöntemi gibi algılayıp bu şekilde bu bitkileri deneyebilirsiniz.

Böbrek hastalığına iyi gelen şifalı bitkiler şunlardır;
Ayrıkotu: İdrar söktürücü olarak bilinen bu bitki ayrıca mesane ve böbrek taşlarını düşürmeye de yardımcı olabilmektedir. Ayrıca böbreklerdeki iltihapları da giderebilmektedir.
Badem: Böbrek ve mesane yolunda oluşan iltihapları gidermeye yardımcı olur. Ayrıca böbrekte oluşan ağrıları da giderebilmektedir.
Bakla: İdrar yollarını temizleyerek böbrek ağrılarını dindirmektedir. Ayrıca böbrekte oluşan kum ve taşları da düşürmeye yardımcı olur.
Çilek: İdrar yollarını temizlemeye yardımcı olmaktadır.
Enginar: Böbrekte oluşan kumların dökülmesine yardımcı olmaktadır.
Isırganotu: Böbrek ağrılarını gidermesinin yanı sıra, idrar yollarını da temizler.
Maydanoz: Böbrekleri çalıştırır ve idrara çıkmanıza yardımcı olur.
Pırasa: Böbrekte oluşan taş ve kumların düşürülmesine yardımcı olmaktadır.
Turp: Böbreklerde bulunan mikropları öldürerek, böbreğinizde bulunan taş ve kumların dökülmesine yardımcı olur.
Üzüm:Böbreğimizdeki taşların ve kumların düşürülmesine yardımcı olur.

Ayrıca yukarıdaki sebzeleri kaynatarak günde 1 bardak suyunu içmeniz yararlı olacaktır.

Alıntı yapıyorsanız lütfen kaynak belirtiniz. www.sagliksifa.com

"Böbrek Hastalıkları" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :Cuma
Selam hocam çoğu zaman böbreklerimde ağrı var sancı yapıyor ağrı başladığında hiç bişey yapamıyorum ne ayakta durabiliyorum nede oturabiliyorum sadece uzanmak iyi geliyor lütfen bana cevap yazabilirmisiniz

Yazan :Erdem Kınay
Allah şifa versin

Yazan :merve tükel
bence kötü bir hastalık allah bu hastalıga yakalanlara şifa versin

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)