şifalı bitkiler
eklem ağrıları konusu 44646 defa okunmuştur

Reklamlar

Eklem Ağrıları


Eklem Ağrıları

Eklem ağrıları sürekli yakınılan rahatsızlıklardan birisidir. Hayatımızın akışını tam olarak etkilemese de eklem ağrıları bazı zamanlarda ciddi sorunlara neden olmakta ve hayat standardını önemli oranda düşürmektedir.
Özellikle büyük eklemler dediğimiz bilek, omuz ve bel boyun ve diz eklemlerinde meydana gelen ağrılar önemli ve dikkate değer durumlardır. Ancak toplumumuzda bu tür durumlar farkına varılsa bile önemsenmemektedir. İşte bu yüzden eklem ağrıları şiddetlenerek kişiyi esir almakta ve çoğu zaman müdahaleler ameliyat gibi zor operasyonlar şeklinde olmaktadır.

Eklem Ağrısı Nedir?
Eklem ağrıları vücudumuzda iki kemiğin birleştiği yerlerde meydana gelen ve çoğu zaman sızlamalar şeklinde kendini gösteren durumlardır. Aslında eklem ağrılarılarına neden olan faktörler kişiden kişiye değişiklik gösterse de, genelde eklemlerdeki kıkırdak dokunun ve buradaki sıvıyla birlikte kas yapıların zayıflamasıyla alakalıdır.
Özellikle ayak topuklarında, ayak bileklerinde, dizlerde, kalça kısımlarında bel ve boyun omurları ile birlikte bilek civarında görülen eklem ağrıları karakteristiktir. Bütün bu eklem ağrılarının önüne geçmek ise ancak erken teşhis ile mümkün olacaktır.

Eklem Ağrısının Belirtileri Nelerdir?
Eklem rahatsızlıkları kişide şiddetli bir ağrının yanı sıra hafif bir ağrı şeklinde de seyredebilmektedir. Bazen kişide nöbetler halinde ağrıya neden olan eklem rahtsızlıkları;
Kişide hareket bozuklukları,
Hareket güçlükleri,
Eklemlerde şişlikler ve sertlikler,
Hareketlerde beceriksizlikler,
Şeklinde belirtilerle gelişmekte ve kişiyi esir almaktadır.
Değerli ziyaretçilerimiz! Sizde bu belirtilerin kendinizde olduğuna inanıyorsanız hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Unutmayınız ki erekn teşhis basit müdahalelerle sizi bu rahatsızlıklardan kurtaracaktır.

Eklem Ağrısı Kimlerde Görülür?
eklem ağrıları her bireyde görülebileceği gibi özellikle ailesinde eklem ağrıları görülen kişilerde sıklıkla rastlanabilmektedir. Buradan eklem ağrılarının irsi özellikleri olduğu çıkarıla bilir. Bunun yanında eklem ağrıları genellikle;
Et tüketimi fazla olan kişilerde,
Dengesiz ve aşırı ağırlık kaldıranlarda,
Küçük de olsa sürekli eklem rahatsızlıkları çekenlerde,
Metabolizması zayıf kişilerde,
Bağışıklık sistemi zayıf olanlarda, sıkça gözlenebilmektedir.

Eklem Ağrısının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Eklem ağrılarındaki belirtileri yaşıyor iseniz doktorunuza danışarak tedavi yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Doktorunuz, ilk muayene sürecinde eklem ağrısının yerini dikkatlice tespit, eklemlerin hareketlerini kontrol edecektir. Daha sonra uygulanacak kan tahlilleri ile vücudunuzda bulunan kan hücrelerinin sayısı doktorunuz tarafından kontrol edilmek istenebilir. Eklem ağrısını tedavi etmek için çeşitli yöntemlerde vardır. Bunlar;
• Akupunktur Tedavisi: Genellikle bu tedavi yönteminde 2 farklı yöntem uygulanmaktadır. Bunlar, geleneksel akupunktur ve şok tedavileri şeklinde sıralanır. Bu yöntemlerle oluşan eklem ağrıları önlenmeye çalışılmaktadır.
• Kaplıca Tedavisi: Kaplıcalar, içinde bulunan ısı ve mineral suların verdiği etkinin yanı sıra oluşan basıncın etkisiyle belli bir süre uygulanan kaplıca tedavisi eklem ağrılarına iyi gelmektedir.

"eklem ağrıları" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :Tukay
Cok agrilarim var zorlaniyorum

Yazan :Ozlem akbas
Mrb eklemlerimde ağrı bazen az bazen şiddetli ağrı var susmayan az bi ağrı var kol bilek ayak bilek sırt ağrısı kalça çıkık gibi ağrı ara da oluyor kimldsmgm günlerde oluyor .

Yazan :Aziz
Her sabah kaldığda bütün kemiklerim ve eklemlerim ağrı oluyor fmf hastaĺıgım var nedeni ne olabalir ve hanği bölüme ğitmem lazim cok sağlun

Yazan :Canan
Lupus hastasıyım eklemlerimde ağrılar çok fazla yürümekte bile zorluk çekiyorum bana ne onerirsiniz

Yazan :Seyda
Merhaba 32 yaşındayım ve kalça diz agrılarım var enlemde oturup kalkarken çok zorlanıyorum

Yazan :şevki
13 sene önce askerde kırılan ayam arıdı acaba ayam arımadan önce yapamıyacam ağır iş yapmıştım ondanmı oldu bide eskiden olan bi bel soukluğu raatsızlım vardı enerji kaybederken eklemlerimmi zayıfladı cevabınızı bekliorum

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular