şifalı bitkiler
Adet gecikmesi konusu 18269 defa okunmuştur

Reklamlar

Adet Gecikmesi


Adet Gecikmesi (Amenore)

Adet görme (Regl):
Ergenliğe ulaşmış bayanların, hamilelik dönemleri hariç 28 günde bir gördükleri vajinal kanamadır bu kanamanın nedeni, salgılanan  kadın hormonları nedeniyle düşen rahiç iç zarıdır. Ayda bir görülen bu kanama döngüsüne siklus adı verilir. Kadınların vaktinde regl olmaları, sağlıklı olduklarının göstergesidir. Adet dönemlerinde bir çok hormonal değişiklik söz konusu olur, bazı kadınlarda duygusallık, sinirlilik, tatlı yeme isteği görülebilir.

Adet gecikmesi nedir?
Adet döngüsü 21 ila 35 gün arasında tamamlamalı ardından yeni bir döngü başlamalıdır. Fakat adet görme döngüsü 35 günü aşıyorsa adet gecikmesi dediğimiz durum gerçekleşir.

Adet gecikmesinin nedenleri nelerdir?
Adet gecikmeleri birkaç günle sınırlıysa çoğu zaman önemli bir sorun yoktur. Ancak sürekli tekrarlayan bir soruna sahipsek muhakkak bir doktora danışmalı gerekli testleri yaptırmalıyız.  Başlıca adet gecikmesi nedenleri şunlardır.


1-Beslenme sorunları (Anoreksiya, Bulimia)
2-Hamilelik kaygısı
3-Stres
4-Hastalıklar
5-Aşırı egzersiz
6-Cinsel aktivite
7- Hormonal faktörler
8- Mevsim değişimleri

Yukarıda sayılan nedenler  her zaman adet gecikmesine neden olmaz ama adet gecikmelerinin önemli nedenlerindendir.

İki çeşit adet  düzensizliği vardır. Kısa süren adet düzensizlikleri, uzun süren adet düzensizlikleri, kısa süren adet düzensizliklerinin muhtemel nedeni yukarıdaki maddelerden biri olabilir ama uzun süreli yani birkaç dönem süren adet düzensizliklerinde muhakkak doktora görünmekte fayda var

Cinsel hayatı aktif bir kadın olarak adet olmadığınızda ilk aklınıza gelen hamile olabileceğiniz şüphesidir fakat unutmayın hormonal durumlar, stres vb nedenlerden dolayı adetlerimiz gecikebiliyor. Bu sebeple hemen telaşa kapılmaya gerek yok en mantıklı yol hamilelik testi yaptırmaktır.
Not: Bunların dışında bir de erken adet görme durumu vardır 21 günden önce görülen adetler bu sınıfa girer ve hormonal dengesizlikten kaynaklanır.

Adet gecikmesine iyi gelen şifalı bitkiler:
Yüzyıllardır bilinen ve kullanılan adaçayı  adet düzensizliklerini giderir ve rahim bölgesindeki stresi azaltır. Eğer adet dönemine kanamayı arttırmak istiyorsak havuç suyu içebiliriz ayrıca sıcak duş da kanamamızı arttıracaktır.

Sağlıklı günler dileğiyle!

"Adet gecikmesi" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :yeşim YILDIZ
benim adetimin 25. günü ve ben hala olmadım bundan önceki adetim 15. günümde olmuştu acaba bu değişiklik neden olabilir yahut herhangi kötü bir etki bırakırmı cevabınız için şimdiden teşekkürler

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)