şifalı bitkiler
Varis konusu 18112 defa okunmuştur

Reklamlar

Varis


Varis

varisVaris Nedir?
Varis bir toplardamar hastalığıdır. Ülkemizde 5 milyona yakın varis hastası vardır. Özel anlamda tüm toplardamarların genişlemesi, uzaması anlamında kullanılsa da Varis hastalığı deyince akla, Bacaklardaki şişmiş damarlar ve bacaklardaki toplardamarların kirli kanı akciğere taşıyamamasından kaynaklanan bir rahatsızlık gelir. Kan bacaklarımızı dolaşır atar ve toplardamarlar kanın sürekli aktarılmasını ve temizlenmesini sağlarlar fakat çeşitli nedenlerden dolayı toplardamarlardaki kan yer çekimini etkisiyle akciğere gitmek yerine bacaklardaki damarlarda kalır bu durum damarlardaki kapakçıkların kapanmasından kaynaklanır. Böylece bacaklarda kan birikir damarların hacmi büyür ve siyah çizgiler halinde görülmeye başlar. İşte bu damar genişlemelerine halk arasında varis denir.

Varis Çeşitleri
3 Tür varis vardır. Büyük boy, Orta boy ve Küçük boy varisler en çok görüneni küçük varisler yani kılcal damar varisidir. Varisler Tedavi edilmezlerse büyür ve açık yaralar oluşabilir.

Varis hastalığının nedenleri nelerdir?
Ayakta çok duranlar özellikle, öğretmenler, hemşireler ve askerlerde varis çok görülür çünkü uzun süre ayakta durmak damarlarımızın içindeki kanı akciğere yollayan kapakçıkların bozulmasına ve görevini yapamamasına yol açar böylece kan reflüsü dediğimiz olay gerçekleşir.

Varis Tedavisi nasıl yapılır?

Varis tedavisine başlanmadan önce muhakkak Renkli Doppler ultrasonografi cihazıyla tüm varisli bölgeler incelenmelidir. Çünkü bacağın dış kısmı hastalığın görünen kısmı olabilir. Bu ultrason cihazı ile kesin sonuçlar alınabilir.

Kan damarları içindeki kapakçıklar tedavi edilmediği müddetçe, kapakçıkların görevini neden yerine getiremedikleri, tam olarak tespit edilmediği sürece yapılan iğne vb tedaviler kısa süreli çözüm sağlayacaktır. Önce varise neden olan kapakçıkların, çalışmamasının nedenleri belirlenerek bu sıkıntılar giderilmelidir. Ancak böyle tedavide başarı elde edilebilir.

Varisin Tedavi yöntemleri:

1-Basınçlı Varis çorapları tavsiye edilir
Dikkat: şu linki muhakkak inceleyin --> Varis çorabı

2- Skleroterapi yani iğne tedavisi uygulaması bu tedavide minik iğnelerle damar içine girilir ve toplardamarın kontrollü olarak tıkanması sağlanır. Küçük varislerde başarı sağlamaktadır.

3- Lazer Tedavisi: En modern ve en sık kullanılan tedavi şeklidir. Varisler de önceleri küçük boyutlar da başarı sağlanmışsa da şimdi büyük varislerde de damarlar kapatılıp lazerle tedavi başarı sağlamaktadır. Tedavi esnasında küçük yanıklar ve morluklar oluşabilir.

4- Cerrahi Müdahale: bu yöntemle damar içindeki basınca yol açan sıkıntılar giderilir.

UYARI: Varisi önleyecek bir tıbbi buluş söz konusu değildir varis kremlerinin faydası kanıtlanamamıştır. Varis hastaları bacaklarını sıcak tutmalı, varis çorabı kullanmalı hareketsiz kalmamalıdır. Ayrıca mümkün olduğu kadar bacağını yüksekte tutmalıdır. Kilo ve beslenme kontrolü önemlidir.


Varis’in Belirtileri nelerdir?

• Bacaklarda damarların çok belirgin olması
• Bacak damarlarının genişlemesi
• Uzun süre ayakta çalışanlarda bacaklarda ağrı ve şişme olabilir
• Varis sahiplerinin ayakları şiştiği için ayakkabılarının dar geldiğinden yakınır.
• Adet dönemlerinde ağrılar artar.

UYARI: Varislerin tedavisi yapılmazsa damarlardaki genişleme daha da büyüyüp bacaklarda kan göllenmeleri hatta açık yaralar oluşabilir bu noktadan sonra tedavi güçleşir. Bu bakımdan herhangi bir varis probleminde doktorunuza muhakkak başvurunuz.

"Varis" hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)