şifalı bitkiler
selülit konusu 8419 defa okunmuştur

Reklamlar

Selülit


Selülit (cellulite)

Öncelikle bilmeniz gereken şey  “Selülit bir kilo sorunu değil bir cilt sorunudur” Fazla kilolar bu durumun görünür olmasını sağlamaktadır.

Giriş
Selülit sözcüğü aslında çok yeni bir sözcüktür tarihi 1950’ye dayanır. Fransız güzellik uzmanlarının icat ettiği bu kavram özellikle yaz aylarında çokça duyduğumuz kavramdır. Bu makalemizde, Selülitten kurtulmanın yolları nelerdir, Selülitlerimden nasıl kurtulacağım, selülitsiz bacaklara sahip olmak istiyorum gibi soru ve yakınmaların cevaplarını bulmaya çalışacağız, selüliti tanıyacağız ve selilüte ne gibi önlemler alınabilir ve nasıl yok edilir onları öğreneceğiz,


Selülit Nedir?

Selülit, kadınların en çok nefret ettiği görüntü bozukluklarının başında gelir. Birtakım hormonal bozukluklar, kan dolaşımı ile ilgili küçük sorunlar, cildimizin altındaki tabakanın su tutması, bu su tutma sonucunda cilt altında yağ birikmesi sonucunu doğurur. Cilde  bakıldığında portakal  kabuğunu andıran bir cilt yüzeyi ile karşılaşırsınız işte o görüntüye selülit adı verilir.

Bende Selülit var mı nasıl anlarım?
Kalçanızı ya da şüphelendiğiniz bölgeyi baş ve işaret parmaklarınızın arasında sıkın ve görüntüsüne bakın, görüntü portakal kabuğunu andırıyorsa sizde selülit var demektir. Telaş yapmayın sabır ve uygun tedavi ile bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz.


Selülite neden olan etkenler nelerdir?

•    Stres
•    Hormonal ilaçlar
•    Hamilelik,  menapoz
•    Düzensiz hayat
•    Alkol ve sigare tüketimi
•    Fiziksel aktivite eksikliği
•    Sindirimden kaynaklanan sorunlar (kabızlık, İshal vb)
•    Hormonal düzensizlikler
•    Kan dolaşımı ile ilgili sorunlar
•    Fiziki sorunlar (Kas ve kemik sorunları)
•    Kalıtsal sorunlar (Selülit sorunu  Özelikle ülkemizde, Akdeniz ve Ortadoğu ülkelerinde çok görülmekte)


Selülit için  Tavsiyeler:
Selülite neden olan en önemli etken sigara kullanımı, Selüliti engelleyen en önemli etken ise spor yapmaktır. Sigara içiyorsak bırakalım ve hemen spora başlayalım hemen vücudumuza yüklenmeyelim selülit sporuna hafif hafif kendimiz yormadan başlayalım ve ağırlaştırarak devam edelim. Bol bol su içelim ve Tuzdan uzak duralım, tuz su tutulumunu arttırmakta ve cildimizin altında su,  dolayısıyla yağ birikmesine neden olmaktadır.Sağlıklı yaşayalım selülitlerden kurtulalım. Eğer selülitlerinizi yok ederseniz kendinize olan güveniniz de artacak denize gittiğinizde rahatça bikini giyebileceksiniz!

Selülit tedavisi:

•    Harici uygulamalar: Kaliteli kremler selülit oluşumunu engelleyebiliyor ya da geriletebiliyor. Fakat bu tür kremleri almadan önce çok iyi araştırma yapılması gerekir unutmayın pahalı-ucuz bir çok güzellik ürününün içeriği hemen hemen aynı ve fayda sağlamıyorlar o nedenle güzellik ürünü alırken çok iyi araştırın.
•    Mezoterapi( mikroenjeksiyon) Selülitli bölgeye yapılan minik operasyonlarla sorun çözülür.
•    Akupunktur
•    Uzmanlarca yapılan selülit masajı
•    Lenfatik drenaj masajı
•    Korseler, dolaşım hızlandırıcılar, evde yapılan karışımlar

Not: Günümüzde en çok tartışılan güzellik meselelerinden biri de selülittir. Bir çok kimse Selülitin bir hastalık olmadığını, sadece kozmetik sanayinin uydurduğu bir yalan olduğunu  söyler bunu da belirtmeden geçmeyelim

Selülitlerimi geçirmek için hangi sporları yapmalıyım?
    Spor türlerinin %90’ı faydalıdır ama ekstra fayda için yüzme, tempolu yürüyüş,  kaykay ve paten tavsiye edilebilir.

Selülit Tedavisinde Alternatif Yöntemler - Selülite şifalı bitkiler:

Selülitten kurtulmak için bitkisel yöntemler var fakat bunların büyük bir kısmı ispatlanmış olmamakla birlikte kullanıcı görüşlerine dayanmakta bizde bunların faydasına garanti vermeden birkaç selülit bitki tedavisi örneği verelim.
Selülit tedavisi bitkisel tedavisi:
 Tarif I:
 Limon suyu, melisa yağı, ada çayı suyu, aspirin(10 adet) , okaliptüs yağı tüm bunlar ikişer çorba kaşığı katılacak karıştırılıp selülitli bölgeye yedirilecek ve üzeri streç filmle kaplanacak 1 sat sonra çıkarabilirsiniz.
Tarif II:
75 gram elma suyu ile 60 gr elma sirkesini karıştırın için limon yağı katın bulamazsanız limon kabuğunu birkaç damla suda ovarak elde ettiğiniz sıvıyı katın,  tarif 1 deki gibi bacağınıza yedirin ve üstünü   1 saat kapatın.

Sonuç:
Selülitleriniz çok berbat gözükmüyorsa, mükemmellik duygusuna kapılarak tüm paranızı selülit malzemelerine ayırmayın, tvlerde gördüklerinizin büyük kısmı selülit kapatıcı kremler kullanıyor. Çok fazla umursamayın, tedavi olmak istiyorsanız da faydasına inandığınız doktor onaylı ürünleri kullanın. Unutmayın selülit bir gecede olmaz ya da kilo ile ilgisi de yoktur. O yüzden kendinizi suçlamayın kimsede yok bende neden var şeklindeki iç konuşmalar sizin psikolojinize zarar verebilir… Unutmayın temiz ve bakımlı olan her kadın güzeldir.

"selülit" hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)