şifalı bitkiler
Tonsilit ve Tedavisi konusu 8629 defa okunmuştur

Reklamlar

Tonsilit Ve Tedavisi


 

iltihaplı bademcikler BADEMCİK 

Tıp dilinde “Tonsiller” olarak adlandırılan bademcikler yutak girişinde, dil kökünün iki yanında bulunmaktadırlar. Vücudun savunma sisteminin bir parçası olan bademcikler, vücuda giren mikroplara karşı antikor üretiminde rol alırlar. 

Bademcik iltihaplanmasına ise tıp dilinde” tonsilit” adı verilir. Bademcikler vücuda giren bakteri ve mikroplarla karşı karşıya kaldıkça iltihaplanma yapabilir. 

Bademciklerin iltihaplanma yaptığında şiş, kırmızı ve yeşilimtırak beyaz renkte cerahatli görünüm alırlar. Yutma güçlüğü, yutkunma sırasında boğaz ağrısı ve takılma hissi, , ateş, halsizlik, ağızda kötü koku, boyun bezelerinde şişme gibi durumlar boğaz iltihabının belrtileri olabilir. Hastada kırıklık, baş ağrısı ve vücut ağrıları vardır. Hastalık üşütme ve ateş ile başlar. Tedavi edilmezse orta kulak iltihabı, böbrek iltihabı, romatizma ve kalp hastalıklarına neden olabilir.

Ancak geçirilen bademcik enfeksiyonlarının en önemli ve en düşündürücü sonuçları, kalp kapakçıkları, eklem ve böbreklerin risk altında olmasıdır

NASIL TEDAVİ EDİLİR.

Bademcik iltihabı tedavisi genellikle ilaçlardır. Antibiyotik kullanımı bademcik iltihabını sorun yaşanmadan tedavi edebilmektedir. Ancak yanlış ilaç kullanımı olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabilir. 

BADEMCİK AMELİYATI NE ZAMAN YAPILIR.

Aileler özellikle çocuklarının bademciklerinin alınması noktasında büyük karasızlık yaşamaktadırlar ve bunda haksız sayılmazlar. Çünkü antibiyotik kullanarak tedavi edilebilecek durumlarda gereksiz yere bademciklerin alındığı durumlar olabilmektedir. 

 

"Tonsilit ve Tedavisi" hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)