şifalı bitkiler
Amilaz Yüksekliği konusu 117330 defa okunmuştur

Reklamlar

Amilaz Yüksekliği


AMİLAZ DÜZEYİNDE YÜKSELME

Amilaz Nedir?

kanda amilaz yükselmesiAmilaz, nişastanın sindiriminde rol oynayan protein yapılı bir enzimdir. Pirinç, patates, buğday, mısır, patates, bakla, fındık, fıstık gibi besinlerin yapısında bol miktarda nişasta bulunur. Bu gibi gıdaların sindirimi ağız içinde amilaz sayesinde başlar ve ince bağırsakta devam edip orada sonlanır.
Amilazın en önemli oluşum yeri pankreastır. Bununla birlikte karaciğer, tükürük bezleri, yumurtalık ve böbreklerde az miktarda da olsa amilaz üretilmektedir.

Amilaz yüksekliği nedir ?

Amilaz bedenin doğası gereği idrar ve kanda az miktarda bile olsa bulunur. Amilazın hafif yüksek olması her zaman önemli bir hastalığa işaret etmez. Kandaki amilazın genellikle üçte biri pankreas, üçte ikisi ise tükürük bezleri kaynaklıdır. Amilazın pankreastan geçiş yolunun herhangi bir sebeple tıkanması hallerinde, kan serumu ve idrardaki amilaz enzimi düzeyi yükselir. Bu duruma amilaz yüksekliği denir.

Vücut Amilaz Enzimi Düzeyi Ne Zaman Artar?

Amilaz düzeyinin yükselmesinin birçok sebebi vardır. Ama en fazla tükürük bezlerinden çok pankreas kaynaklı olduğu bilinmektedir. Amilaz enziminin, kandaki miktarının normal değerlerinden (Normal Değerler: 60–180 U/L) yüksek olması ilk olarak bu organlarda bir rahatsızlık olabileceğini düşündürmelidir. Aşağıda amilaz seviyesinin yüksek olmasında etkili olan bazı sebeplerini bulacaksınız;
•    Pankreas enzimlerinin üretimini artıran ilaçlar
•    Pankreas kanalının ağzında bulunan kasın işlevindeki bir bozukluk
•    Pankreas salgısını uyaran ilaçlar.
•    Akut pankreatit
•    Kronik pankreatit
•    Kolesistitis
•    Pankreas taşında
•    Peptik ülser perforasyonları (mide – barsak delinmeleri)
•    İlaçlar (Aspirin, asparajinaz, azathioprine, kortikosteroidler, cyproheptadine, narkotik analjezikler, oral kontraseptifler, rifampin, sulfasalazine, ve thiazide)
•    Şiddetli şeker koması
•    Akrep sokması
•    Makroamilazemi
•    Tükürük bezi hastalıkları (Kabakulak, Tükürük bezinin taşı)
•    İlerlemiş böbrek yetersizliği
•    Akut safra kesesi taşları
•    Barsak tıkanmaları
•    Metanol zehirlenmesi
•    Akut alkolik zehirlenme
•    Akciğerin küçük hücreli tümörleri

Çocuklarda Amilaz Yükselmasi:

Çocuklarda ise amilaz enziminin kan ve idrardaki miktarlarının artmasının en önemli sebebi kabakulak hastalığıdır. Bu hastalıkta tükürük bezleri iltihaplandığından, hastalığı teşhis ve takip edilebilmesi için kan ve idrar örnekleri alınarak amilaz enziminin ölçülmesi gerekebilir.
Bunlardan en önemlisi olan ve en sık karşılaşılanı olan akut pankreatit hakkında kısa bir bilgi verelim.
Pankreasta üretilen amilaz enziminin bağırsakta etkinleşmesi gerekir. Amilaz, tam açıklanamayan nedenlerle pankreasın içinde aktif hale geçmesi sonucu yıkıcı etkiler oluşturur. Sonuçta pankreasın kendi kendini sindirmesi biçiminde ortaya çıkan akut pankreas iltihabı başlar. Anatomisi bozulan pankreas enzimlerini yavaş yavaş kana vermeye başlar. Bu da kan da amilaz düzeyinin artmasına neden olur.

 

Akut Pankreatitte Belirtiler:

Akut pankreas iltihabının ilk belirtisi ağrıdır; ağrı aniden ortaya çıkar, süreklidir, iyileşme göstermez ve kanun üst bölgesinden kaynaklanıp giderek bütün karna yayılır. Ardından kusma, ishal, bağırsak bozuklukları ve olguların çoğunda klinik durumun ağırlaşmasına işaret eden bir şok tablosu görülür.

Amilaz Yüksekliği Tedavisi:

Kanda amilaz düzeyinin yüksek olduğu durumlarda tedavi için mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Yukarıda sıralandığı gibi yüksek amilazın birçok bilinen nedeni olduğundan ihmal edilmemelidir. Doktorunuzun tavsiyelerine mutlaka uymalısınız. Doktora gitmeden başkasına iyi gelen ilacı ‘bana da iyi gelir’ diye kullanmamalısınız. Alkol, sigara ve çok yemek yeme gibi alışkanlıklarınız varsa terk etmelisiniz. Aşağıda pankreas kaynaklı amilaz yükselmelerinde uygulayabileceğiniz bitkisel tedavi metotları bulunmaktadır.

Amilaz yükselmesine- Pankreatit- şifalı bitkiler

•    Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oranında ebegümeci katılıp demlenmesi için on iki saat bekletildikten sonra, süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan bir başka kabın içine ihyana kadar bırakılıp ardından, günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere içilir.
•     Bir çay fincanı soğuk suyun içine bir çay kaşığı eğir kökü katılıp on iki saat beklendikten sonra, süzülerek, her öğünden Önce ve sonra birer yudum olmak üzere günde altı yudum ve her seferinde bardak, sıcak suyun içinde ısıtılarak içilir.
•     Her biri ince kıyılmış veya iyice dövülmüş bir çorba kaşığı dolusu aynısefa otu, birer silme yemek kaşığı civanperçemi ve ısırgan otu iyice karıştırılır. Sonra bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı bitki harmanı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklenir. Daha sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
•    Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış acı pelin katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere birer çorba kaşığı içilir.

SAĞLICAKLA KALIN

"Amilaz Yüksekliği" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :Cilem
Benim amilaz değerim 160 cikti cokmu sizce korkulacak durum varmi

Yazan :Enis yapıcı
Merhaba,halsizlik ve ara ara karın ağrısı kusma ve ateş belirtileri sebebiyle doktora gittim,anılar degerleri 322 çıktı önce ultrason sonrada ilaçlı tomografi çekildi inşallah ciddi birsey çıkmaz diye umud ediyorum .verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ediyorum.

Yazan :Bir Garip
Verdiğini değerli bilgilee için çok teşekkür ederim.İyiki varsınız

Yazan :Hasan Sabaner
Detaylı açıklamalarınız ve özenli çalışmalarınız için canı gönülden teşekkürederim,Kan tahlilinde yapılan tetkiklerde benim amilaz değerim 150 çıkmıştı;ancak laboratuvar verilerine göre normal değerler 20-100 olarak verilmiş sizlerin yazısında ise üst değer 180 olarak verilmiş bir tek anlayamadığım nokta bu oldu,cevabını lütfederseniz memnun olurum

Yazan :zeynep
amilazım yüksek çıktı.ailede kanser çok çıktığı için korkuyorum.

Yazan :zeynep yilmaz
amilaz sonucu kac cikarsa normaldir bilen varmi acaba bu gugun yetistiremedim doktora gostermeyi

Yazan :Nilgün Yaya
Yolculuğa çıkmadan birkaç saat önce böyle bir ad ile tanıştım. Daha ne olduğunu bilmeden büyük korkuya kapılmıştım. Sayenizde bilgilendim. Tatilim şu an başladı.Teşekkür ederim.

Yazan :sehan suer
uzun suredir cesitli doktorlara giderek amilaz yuksekliginin sebebini bulmaya calistim,hic biri bana sizin yapmis oldugunuz aciklamayi yapip konu hakkinda bilgi sahibi yapamadi.Size cok tesekkur eder basarilar dilerim

Yazan :Bir dertli
Amilaz yüksekliği hakkında yazmış olduğunuz bu güzel makaleden dolayı çok teşekkür ediyorum. Bizi bilgilendirmeniz güzel.

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)