şifalı bitkiler
Marasmus konusu 27930 defa okunmuştur

Reklamlar

Marasmus


Marasmus

 

Marasmus

Marasmus, bebek ya da çocuk bedeninin şiddetli zayıflamasına verilen addır. Tedavi edilmezse, ölümle sonuçlanabilir.

   Marasmusun Nedenleri ve Belirtileri;

    Şiddetli seyreden kronik hastalıkların tümünde aşırı zayıflama olabilir sözgelimi, galakzotemi’de anne sütünden ya da yapay sütten laktoz soğurulmaz. Ama en sık nedeni açlıktır.
    Birçok ülkede besin yetersizliği vardır ve sürekli olarak kötü beslenen çocuklar beden ağırlıklarının dörtte bir ile üçte biri arasında bir oranda zayıflayarak, sonunda Marasmus olmakta, büyümeleri ve gelişmeleri durmaktadır.
    Yüz zayıf, rengi gri ve gözler çöküktür. Deri parlaktır, kafatası ve kalça üzerinde gergin, kolların altında kırışık ve sarkıktır. Kaburgalar belirgin ve dışa çıkıktır. Kabızlık vardır; dışkı pis koludur ve beden sıcaklığı düşüktür. Büyüm ev hareket durmuştur. Zamanla sarılık da ortaya çıkar.

    Tehlikeler ve Tedavi ;

    Şiddetli Marasmus ta, hasar görmüş karaciğere fazla yüklenmekten kaçınmak için damar yoluyla sıvı ve vitamin verilir, ağızdan beslemeye daha sonra yavaş yavaş geçilir. Çocuk iştahını yeniden kazandığında ve oyun oynayacak enerjisi olduğunda, tehlike azalmış sayılır.
    Temel tehlike ölümdür. Tedavi sırasında Marasmuslu çocuğa fazla yemek verilirse, ağır hasar görmüş karaciğerin aşır yüklenmesi sonucu hasta ölebilir.
    Kötü beslenme bedenin enfeksiyonlara karşı direncini azaltır ve o nedenle marasmuslu çocuklarda sıtma, bağırsak kurdu gibi bir ya da daha çok sayıda enfeksiyona rastlanılır.
    Protein düzeyinin düşüklüğü, bedenin zarar görmüş dokuları onarmasını yavaşlatır, yaralar ve kırık kemikler iyileşmez, çocukta sakatlık ve biçim bozukluğu olabilir. İyileşenlerde karaciğer hasarı ve zeka geriliği kalabilir.
    Çözüm, bedenin gereksindiği bütün proteinleri içeren beslenmeyle Marasmusu önlemektir. Bebeklerin ve çocukların proteine, yetişkinlerden daha fazla gereksinimi vardır.

"Marasmus" hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular