şifalı bitkiler
Kas Yırtılması konusu 74208 defa okunmuştur

Reklamlar

Kas Yırtılması


KAS NEDİR?

Kaslar, iskelet sistemimizi saran ve bununla birlikte vücudumuzun hareketini sağlayan yapılardır. Kaslar, lif adı verilen küçük telciklerin birleşmesinden meydana gelmiştir.

KAS YIRTILMASI NEDİR? KAS YIRTILMASI NASIL OLUR?

Kas yırtılmasıAşırı zorlanmaya bağlı olarak liflerin arasında oluşmuş olan bir kanamaya kas yırtılması denir. Kasın yapmış olduğu çok fazla hareket de yırtılmaya neden olabilir. Mesela bir kolumuzun açma kapama hareketinin günlük limiti diyelim ki 500 kez iken, bu hareketin 700 kez yapılması da kas yırtıklarına neden olabilir. Kas yırtılması " birdenbire olur ve buna, ilgili kas gruplarında şiddetli ağrı eşlik eder. Kas, yaralandığı zaman fonksiyonu devam eder.

Kas yırtılmaları ağır yükler taşıyan hamallarda, sporcu ve işçilerde daha sık görülür. Bunun yanı sıra vücut geliştirme sporcularında, haltercilerde ve futbolcularda da görülür. Bunun nedeni ısınma hareketlerinin yapılmadan çalışılmaya başlanmasıdır. Unutmayalım ki kas soğukken yırtılmaya daha yatkındır.

Hafif egzersiz bile olsa ısınmadan yapılan açma ve germe hareketleri yırtıklara neden olabilir.

KAS YIRTILMASI BELİRTİLERİ

Kas yırtıldığı anda ne yapmalıyız?

KAS YIRTILMASI TEDAVİSİ:

Tedavide ana prensip kanamanın oradan uzaklaşmasını sağlamaktır. Bunu sağlamak için de ilk lif koptuğu andan itibaren 48-72 saatlik bir süreçte kanamayı azaltmak için buz tedavisi uygulanmalıdır. Çünkü buz uygulaması ile yaralanan bölgeye giden kan akımı azalır. Buz tedavisi minimum günde 3 defa 20 dakikalık dilimlerde uygulanmalıdır. O bölgenin cildini korumak için de havlu koyulması gereklidir. Aynı zamanda kanamayı azaltan antienflamatuar ilaçları da kullanılmalıdır. Ağrı bittiği zaman egzersiz programları ve fizik tedavi ile kasın eski performasyunu kazanması da tedavinin ana prensipleri arasında yer alır.

Yırtık, ufak bir kas alanını ilgilendiriyorsa hasta dinlendirilir, alçı ya da alçı atel uygulanır. Ağrı kesici ilaçlarla üç hafta içinde iyileşme sağlanır. Kaslar dinlendirilirken kasın boyu en kısa durumda tutulmaya çalışılır. Kas yırtığı çok büyükse, yırtık uçların cerrahi olarak birbirine dikilmesi daha uygundur. Bunun yanı sıra kepek ile sirke hamur haline getirerek ısıtılır. Bu hamuru yırtılan kasın üzerine koymak sureti ile de evde bakım yapabiliriz.

Tedaviden sonraki iyileşme süreci ise kas yırtılmasının dercesine göre değişir. Küçük kas lifi yırtılmaları 2 ile 3 hafta sonra iyileşir. Daha büyük bir kas yırtılması ise tam bir iyileşme için 6 haftaya kadar bir sürede iyileşebilir.

SAĞLICAKLA KALIN

 

"Kas Yırtılması" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :Umur
Üst baldırımda normal hayatta birşey YÖok topa vurduğum zaman acı hissediyorum ne yapmam gerekir ne olmuştur

Yazan :Aydın
Bendede kasyırtılması var geceleri çok ağrıyı çare ne acaba

Yazan :Kadri
Mrb.ben kızilaya kan verdim.iki gün geçmeden kan verdigim kolla mekik ve sınav ve o kolla 5 kiloluk yükle hiç durmadan 100 den fazlasini çektim.sonra o gece uyudum .ertesi gunden beri kolum duz olmuyor.bide enkucuk bir harekette cok acktiyor .kolumu kaldiramiyom.hareket ettiremiyom.ne yapmaliyim.ve kaslarima ne olmus

Yazan :bekir
bende futbol delisiyim iyi ısınamadığımdan gıssığın olduğu yerde yırtılma var bele ağrı veriyorr gecmesi için ne yapılır

Yazan :Mehmet
İyi güzelde bu kepek ve sirke kaç dakika ve kac gün uygulanmalı

Yazan :Fulya akkas
Benim sağ bacak baldirimda kas yirtilmasi oldu fakat doktor alciya almadi ve ilk etapta ne oldugunu anlayamadigim icin soguk uygulamadim ve masaj yaptim .alciya alinmadigi icin ben iyilesemeyecek miyim.3 hafta oldu daha yuruyemiyorum.napmam gerekiyor

Yazan :Elif
İki kolumda da kas yırtılması var ne yapmam lazım tek çözüm ameliyat mı ne yapabilirim ?

Yazan :Bayram
Sol kol altımda şişlik oluştu ve çok ağrı yapıyor bazen nefes alırken bile ağırlıyor neden olur acaba teşekkürler

Yazan :yavuz33
Sag Baldırımda 3 tane dikiş var yabancı madde battı dikiş atıldıktan snra bacağımda uyuşmalar ve kaslarımda kasılmalar meydana geldi ve bu durum 4 gün boyunca aynı değişmedi yürüyemez oldum ne yapmalıyım Kas yırtılmasımı meydana gelmiştir. Teşekkürler

Yazan :adem karakoç
Omuz yirtigi var bende cikma sonucu olusuyo ne yapabilirim

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)