şifalı bitkiler
Kas Yırtılması konusu 63846 defa okunmuştur

Reklamlar

Kas Yırtılması

KAS NEDİR?

Kaslar, iskelet sistemimizi saran ve bununla birlikte vücudumuzun hareketini sağlayan yapılardır. Kaslar, lif adı verilen küçük telciklerin birleşmesinden meydana gelmiştir.

KAS YIRTILMASI NEDİR? KAS YIRTILMASI NASIL OLUR?

Kas yırtılmasıAşırı zorlanmaya bağlı olarak liflerin arasında oluşmuş olan bir kanamaya kas yırtılması denir. Kasın yapmış olduğu çok fazla hareket de yırtılmaya neden olabilir. Mesela bir kolumuzun açma kapama hareketinin günlük limiti diyelim ki 500 kez iken, bu hareketin 700 kez yapılması da kas yırtıklarına neden olabilir. Kas yırtılması " birdenbire olur ve buna, ilgili kas gruplarında şiddetli ağrı eşlik eder. Kas, yaralandığı zaman fonksiyonu devam eder.

Kas yırtılmaları ağır yükler taşıyan hamallarda, sporcu ve işçilerde daha sık görülür. Bunun yanı sıra vücut geliştirme sporcularında, haltercilerde ve futbolcularda da görülür. Bunun nedeni ısınma hareketlerinin yapılmadan çalışılmaya başlanmasıdır. Unutmayalım ki kas soğukken yırtılmaya daha yatkındır.

Hafif egzersiz bile olsa ısınmadan yapılan açma ve germe hareketleri yırtıklara neden olabilir.

KAS YIRTILMASI BELİRTİLERİ

Kas yırtıldığı anda ne yapmalıyız?

KAS YIRTILMASI TEDAVİSİ:

Tedavide ana prensip kanamanın oradan uzaklaşmasını sağlamaktır. Bunu sağlamak için de ilk lif koptuğu andan itibaren 48-72 saatlik bir süreçte kanamayı azaltmak için buz tedavisi uygulanmalıdır. Çünkü buz uygulaması ile yaralanan bölgeye giden kan akımı azalır. Buz tedavisi minimum günde 3 defa 20 dakikalık dilimlerde uygulanmalıdır. O bölgenin cildini korumak için de havlu koyulması gereklidir. Aynı zamanda kanamayı azaltan antienflamatuar ilaçları da kullanılmalıdır. Ağrı bittiği zaman egzersiz programları ve fizik tedavi ile kasın eski performasyunu kazanması da tedavinin ana prensipleri arasında yer alır.

Yırtık, ufak bir kas alanını ilgilendiriyorsa hasta dinlendirilir, alçı ya da alçı atel uygulanır. Ağrı kesici ilaçlarla üç hafta içinde iyileşme sağlanır. Kaslar dinlendirilirken kasın boyu en kısa durumda tutulmaya çalışılır. Kas yırtığı çok büyükse, yırtık uçların cerrahi olarak birbirine dikilmesi daha uygundur. Bunun yanı sıra kepek ile sirke hamur haline getirerek ısıtılır. Bu hamuru yırtılan kasın üzerine koymak sureti ile de evde bakım yapabiliriz.

Tedaviden sonraki iyileşme süreci ise kas yırtılmasının dercesine göre değişir. Küçük kas lifi yırtılmaları 2 ile 3 hafta sonra iyileşir. Daha büyük bir kas yırtılması ise tam bir iyileşme için 6 haftaya kadar bir sürede iyileşebilir.

SAĞLICAKLA KALIN

 

"Kas Yırtılması" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :Elif
İki kolumda da kas yırtılması var ne yapmam lazım tek çözüm ameliyat mı ne yapabilirim ?

Yazan :orhan
ben evde vücut çalışıyorum.gögüs karın kol ve bacak kası olmak üzere karın kası yırtılması sadece basımı ağrıtıyor ve canımı cok yakıyor sanırım en zayıf bölgem orası.

Yazan :yusuf
10 gundur sol ayak baldırımda olan kas yırtılmasından dolayı evde alcıyla yatıyorum.bugun alcıyı cıkarttı doktor ve şu andan itibaren ne tür egzersızler yapmalıyım ?

Yazan :ahmet
omuzumda kas yırtılması var çok ağrıyor hemen nasıl geçer?

Yazan :mehmet
mrb ben mehmet bende kas yırtılması var ama sağ kolumda onun ağrıları başımı ağrıtıyor. ne yapmam lazım bana yardımcı olun. ben ekmek fırınında çalışıyorum.

Yazan :sibel
bende kas yırtılması olduğunu söyledi doktor ve bana iğne yaptı kol dirseğime. şimdi ben merak ediyorum bu iğnenin bana yan etkisi var mı?

Yazan :asım
Kas yırtılmasıyla hangi branştaki doktor ilgilenir? Cevap : Ortopedi.

Yazan :şahin
gerçekten herşeyi anlatıyor çok teşekkürler.

Yazan :H.Önder
kaslarımda yaklaşık 1-2 yıldır şiddetli ağrılar var.ayrıca diz kapağımla tarak kemiğim arasından ayağımı sağa sola çevirdim zaman şiddetli sesler çıkıyor henüz doktora gitmedim ne yapmalıyım.

Yazan :onur
benim karın boşluğumun solunda kas yırtılması var ve 5-6 aydır geçmedi sebebi ne olabilir ve ne yapmam lazım? şimdiden teşekkürler..

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular