şifalı bitkiler
Kısırlık Belirtileri konusu 32087 defa okunmuştur

Reklamlar

Kısırlık Belirtileri


Kısırlık Nedir?

Herhangi bir doğum kontrol yöntemi ile korunmamalarına karşılık, düzenli olarak ilişkiye girildiği halde bir yıl içinde gebelik oluşmaması durumu kısırlık olarak adlandırılır.

Kısırlık, evli çiftlerin hayal ettikleri çocuğa sahip olamamanın verdiği en büyük üzüntü olup özellikle günümüzde toplumuzun ve medyamızın gündemini işgal eden bir sağlık sorunudur. Genel istatistiklere göre erkek ve kadınlarda görülme sıklığı birbirine yakındır. Makalemizde kısırlık belirtileri ve nedenleri üzerinde duracağız.

 

Kısırlık Nedenleri

Kısırlığı erkeklere bağlı sebepler ve kadınlara bağlı sebepler olmak üzere iki grupta sınıflandırabiliriz. Şimdi bunları kısaca izah edelim.

 

Erkekte Kısırlık Nedenleri:

 Erkeklerde kısırlık genel olarak;

 ile ilgili sorunlardan meydana gelebilir.

 Erkeğin spermlerinin döllenme işlemini yapabilmesi için en az 20 milyon civarında olmalıdır. Spermler bu sayıda üretilseler bile spermin hareketsiz olması veya şeklinin değişik olması da yumurtayı ulaşmayı engelleyeceğinden kısırlığa neden olmaktadır.

Tıkanıklıklar ise doğuştan olabileceği gibi sonradan da olabilir. Ameliyatla düzeltilir.

Erkeklerde kısırlığa neden olan faktörler nelerdir?

 

Kadında Kısırlık Nedenleri:

Erkeklere göre daha fazla sebebi bulunmaktadır. Kısaca açıklayacak olursak;

Kadında en sık görülen kısırlık nedenidir. Yumurtlama hiç olmaması veya düzensiz ve seyrek olması anlaşılmaktadır

Rahim içini döşeyen dokunun (Endometrium) rahim dışında gelişmesi olarak ifade edilir.
Endometriozis yumurtalıklarda yerleştiği zaman kist oluşumuna neden olur. Bu kistler tedavi edilmeden başarı sağlanamaz.

Rahim ağzındaki enfeksiyonlar veya bu bölgeden salgilanan, spermin içinde yüzdüğü mukus salgısındaki miktar ve nitelik değişimleri karşılaşılan problemlerdir. Bunun yanında rahim ağzındaki doğumsal bozukluklar, rahim ağzının yapışık olması, rahim ağzını kapatan tümörler ve rahim ağzının yetersiz olması (Servikal yetmezlik) gibi durumlar da sayılabilir.

 

Stresin insan hayatına olan olumsuz etkisi herkes tarafından bilinmektedir. Nedeni tespit edilemeyen kısırlık vakalarında stres tedavisi işe yaramaktadır.

                                                                                                                 Sağlıcakla kalın

 

"Kısırlık Belirtileri" hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular