şifalı bitkiler
Kramp konusu 101282 defa okunmuştur

Reklamlar

Kramp

KRAMP NEDİR?

KrampKaslarda şiddetli ağrı ile beraber istek dışı meydana gelen ani kasılmalara kramp denir. Her insanın hayatında birkaç kez başına gelebilen kramplarda kaslarınız kasılır. Sizi hareket edemez bir halde acı içinde bırakır. Birkaç dakika sürebilir ve kendiliğinden geçer. Yazımızda krampların sebepleri, sonuçları, belirtileri ve o anda neler yapmamız gerektiğini anlatmaya çalışacağız.

Kramp nedenleri-kramp neden girer?

Kramplar genelde bacaklarda, kollarda ve sırt bölgesinde oluşur. Sebepleri arasında zorlamak, zedelenmek ve kasların dehidrolize olması ve çok uzun süre aynı pozisyonda hareketsiz kalmak sayılabilir. Kas kasılmasını engellemek veya kasılma süresini kısaltmak için masaj ve esneme egzersizleri yardımcı olabilir.

KRAMP KİMLERDE GÖRÜLÜR?

· Yoğun ve ağır egzersizler sonucu hücrelerindeki depo glikojeni ani bir şekilde tüketenler,

· Herhangi bir şekilde potasyum ve tuz kaybedenler (Hipertansiyon hastaları, hamileler vb),

· Isınmadan ani hareketler yapanlar,

· Potasyum ve kalsiyum mineralleri bakımından fakir beslenenlerde daha sıklıkla görülür.

KRAMPLARI ÖNLEMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

KRAMP ANINDA ACİL MÜDAHALE

Kramp anında önemli olan, kasların gevşetilmesinin başarılmasıdır. Bu biraz acılı olabilir. Aşağıdaki bazı önemli tavsiyeler size o anda yardımcı olacaktır.

Şayet geceleyin ani oluşan kramplardan muzdaripseniz sizlere tavsiyemiz; bir çay kaşığı elma sirkesi ile iki çay kaşığı balı suda karıştırıp için. Bu, şikâyetlerinizin azalmasına yardımcı olacaktır.

UNUTMAYALIM!

Basit kramplar birkaç dakikada geçer. Bu süre zarfında geçmeyen ve sık tekrar eden kramplarda özellikle yaşı ilerlemiş kişilerin bir doktora görünmeleri yararlı olacaktır.

SAĞLICAKLA KALINIZ

"Kramp" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :Deniz
Farklı yerlerime sürekli kramp giriyor.Nedenini bilmiyorum.Nasıl önleyeceğimi biliyorsanız yazabilir misiniz?

Yazan :Doruk
Bilgilendirici bilgi için teşekkür ederim. Sanırsam ben sporcu tayfaya giriyorum.FreeRunning yapanlar için sıkıntılı bir durum tam duvara tırmanırken sağ baldırıma girdi zor toparladım kendimi. Bol su tüketimi en iyisi :)

Yazan :Enes
Dün benim bacağıma girdi ve ne yapcagımı bilemedim. ve buradan yardım aldım işe yaradı gerçekten sağolun.

Yazan :berrin
kramplar sürekli doktora gitmeme rağmen gerekçesini bulamadılar yaşım 60 hangi bölüme gitmem gerekir veya neler yapmam gerekir.

Yazan :eylem
Benim bacağıma kramp girdiğinde, kramp giren ayağımı yere sertbir şekilde vuruyorum ve kramp son buluyor. müsait olanlar iki ayağının üstünde zıplayabilirde, krampın geçtiğini göreceklerdir.

Yazan :isimsiz
Ben bir klüpte futbol oynuyorum eve geldiğimde biraz dinlendikten sonra bilgisayara geçiyorum yarım saat sonra aniden bir krap giriyor ve 1 dakikaya geçiyor ama arada bir oluyor bende korkuyorum siz ne dersiniz?

Yazan :tuğba
çok sıklıkla ayağıma kramp giriyor ve ertesi gün hatta 2 gün ayağımın üstüne basamıyorum.bu sıklık 15 gunde 1 gibi tekrarlıyor bunun için herhangi bir doktora görünmem gerekir mi ?

Yazan :Mehmet
Sabahları acı içinde,ayalarımın üstüne basamıyorum,kramptan dolayı.

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular