şifalı bitkiler
Kramp konusu 114206 defa okunmuştur

Reklamlar

Kramp


KRAMP NEDİR?

KrampKaslarda şiddetli ağrı ile beraber istek dışı meydana gelen ani kasılmalara kramp denir. Her insanın hayatında birkaç kez başına gelebilen kramplarda kaslarınız kasılır. Sizi hareket edemez bir halde acı içinde bırakır. Birkaç dakika sürebilir ve kendiliğinden geçer. Yazımızda krampların sebepleri, sonuçları, belirtileri ve o anda neler yapmamız gerektiğini anlatmaya çalışacağız.

Kramp nedenleri-kramp neden girer?

Kramplar genelde bacaklarda, kollarda ve sırt bölgesinde oluşur. Sebepleri arasında zorlamak, zedelenmek ve kasların dehidrolize olması ve çok uzun süre aynı pozisyonda hareketsiz kalmak sayılabilir. Kas kasılmasını engellemek veya kasılma süresini kısaltmak için masaj ve esneme egzersizleri yardımcı olabilir.

KRAMP KİMLERDE GÖRÜLÜR?

· Yoğun ve ağır egzersizler sonucu hücrelerindeki depo glikojeni ani bir şekilde tüketenler,

· Herhangi bir şekilde potasyum ve tuz kaybedenler (Hipertansiyon hastaları, hamileler vb),

· Isınmadan ani hareketler yapanlar,

· Potasyum ve kalsiyum mineralleri bakımından fakir beslenenlerde daha sıklıkla görülür.

KRAMPLARI ÖNLEMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

KRAMP ANINDA ACİL MÜDAHALE

Kramp anında önemli olan, kasların gevşetilmesinin başarılmasıdır. Bu biraz acılı olabilir. Aşağıdaki bazı önemli tavsiyeler size o anda yardımcı olacaktır.

Şayet geceleyin ani oluşan kramplardan muzdaripseniz sizlere tavsiyemiz; bir çay kaşığı elma sirkesi ile iki çay kaşığı balı suda karıştırıp için. Bu, şikâyetlerinizin azalmasına yardımcı olacaktır.

UNUTMAYALIM!

Basit kramplar birkaç dakikada geçer. Bu süre zarfında geçmeyen ve sık tekrar eden kramplarda özellikle yaşı ilerlemiş kişilerin bir doktora görünmeleri yararlı olacaktır.

SAĞLICAKLA KALINIZ

"Kramp" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :turgut
göğüs,kaburga altına kramp giriyor,sağ,sol oluyor,orta şiddet le yumruklayıp savıyorum.venöz yetmezliğim var.herkese geçmiş olsun

Yazan :Ali imran
Slm yeni bobrek nakli olduğumdan beri kıramp butun vucudumu sarmış genellikle ayak ve el parmaklarımda fazla kıramp oluşuyor acaba hep yatığımdanmı yoksa kullandığım ilaçlardanmı kaynaklanıyor yardımcı olursanız sevinirim

Yazan :Minübe gökdere
Benim kalbime çok sanci girdi ve cok ariyor ne yopmalıyım

Yazan :İsimsiz
Ya benimde kalcamdan kramplar geliyor daha çok tuvalete çıktığımda ama sık rastlanmiyor

Yazan :Sibel
Benim de baldır ve ayak bilek kısmına kramp giriyor. Gerçekten çok acı veren bir şey.. bazen binde bir hafif gerdirme ovma ile geçiyor. Bazen de geçmek bilmiyor o zaman ılık suyla yıkayıp geçiriyorum... yaşım 57... Benimki de yaşla ya da suyu az tuketmekle ilgili sanırım..

Yazan :Nevin Bekiroğlu
Arada bir Ayak parmaklarıma kramp giriyor Geçenki Chrome giriş biraz uzun sürdü ne yapacağımızı şaşırdık su dolu bir kabın içine ayağımı soktum savun ile oval adım Tabii soğuk su bunun faydasını gördüm kramp geçti bilginiz olsun

Yazan :Deniz
Farklı yerlerime sürekli kramp giriyor.Nedenini bilmiyorum.Nasıl önleyeceğimi biliyorsanız yazabilir misiniz?

Yazan :Dürdane
Venöz yetmezliği krampları tetikleyebiliyor.Ben yaklaşık 2 yıldır kalpdamar hastalıkları uzmanından destek alıyorum.

Yazan :nur
vucuduma kramp gırdıgınde beynımı bosaltıyorum dusunmemeye calısıyorum o zaman gecıyo

Yazan :Orhan
İlginize, Bilginize, yüreğinize sağlık. Teşekkür ederim ben çok bilgilendim. Mineralli vitamin desteği ile artık kurtuldum. teşekkürler...

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)