şifalı bitkiler
Göz Kızarıklığı konusu 2143 defa okunmuştur

Reklamlar

Göz Kızarıklığı


 Gözlerde kızarıklık hemen hemen herkesin yaşadığı bir sağlık problemidir. Rüzgârlı kış günlerinde ve ışığın fazla olduğu karlı ortamlarda göz sulanması ve kızarıklık sıkça karşılaşılan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum göz kapaklarının iç yüzeyini kaplayan ince ve şeffaf bir zar olan konjunktiva damarlarının genişlenmesinden kaynaklanmaktadır.


Çoğu zaman geçer diye önem verilmeyen bu durumun altında göz basıncının artması gibi ciddi nedenler olabiliyor. Alerjiler, göz yorgunluğu, göz kuruluğu ya da görme sorunları kızarıklıklara neden olabilir. Gözlerdeki kızarıklıklar yoğunsa ve uzun süredir yaşanıyorsa mutlaka en kısa sürede göz doktoruna gidilmelidir. Kısa süreli göz kızarıklıklarında ise doğal çözümler kullanılabilir.

Göz kızarıklığına iyi gelen bitkisel tedaviler
  1. Kızarıklığın nedeni genellikle mikrop ve virüslerdir. Tuzlu su bu virüslerin temizlenmesi için kullanılabilecek bir tedavi yöntemi olabilir. Bir bardak kaynar suya karıştıracağımız bir çay kaşığı tuz su soğuduktan sonra pamuk yardımı ile etkilenen alanlara sürülür bir süre bekledikten sonra su ile yıkanır. Bu uyulama günde birkaç kez tekrarlanabilir.
  2. İçerdiği enzimler ve yatıştırıcı etkisi ile zerdeçalı da göz kızarıklığı tedavisinde kullanabiliriz. Zerdeçal anti bakteriyel özelliği sayesinde mikropların ölmesini sağlar. Bir fincan kaynar suyun içine biraz zerdeçal ekleyerek 10 dakika dinlendirilir süzüldükten sonra soğuması beklenir ve pamuk yardımı ile göze uygulanır.10 dakika kadar gözde bekletilir ve sonrasında ılık su ile durulanır.
  3. Bal da zerdeçal gibi doğal anti bakteriyel özelliğine sahip bir gıdadır bunun yanı sıra anti inflamatuar ve anti viral özelliklerine sahiptir. Biraz su ile balı karıştırarak göz kapaklarına uyulama yapılır. Bir süre bekletildikten sonra su ile durulanır. Bu uygulama da günde 2 ya da 3 kez yapılabilir.
  4. Elma sirkesi de mikrop ve bakterileri öldürerek göz kızarıklığının tedavisinde kullanılabilecek bir tedavi yöntemidir. Ilık suyun içerisine karıştırılan elma sirkesini her gün düzenli olarak tüketilebilir. Aynı zamanda ılık suya karıştırılan elma sirkesi pamuk yardımıyla göze uygulanır ve bir süre bekledikten sonra su ile durulanır.
  5. Bal ve limon suyu da göz kızarıklıkları için önerilen çözümlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Biraz limon suyu ile bal karıştırılarak göz kapaklarına uygulanabilir. Limon suyunun göze kaçmamasına dikkat edilmelidir aksi takdirde gözlerde yanma olabilir.
  6. Papatya çayı da sakinleştirici ve anti enflamatuar özelliği sayesinde gözlerdeki kızarıklığa iyi gelmektedir. Papatya çayı bir müddet gözlerde bekletilerek sonrasında ılık su ile durulanır.
  7. Çiğ patates de gözlerdeki kızarıklıkları ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Çiğ patatesi dilimler halinde keserek gözlere kompres olarak uyulama yapılır 10 dakika kadar bekletilerek su ile durulanır.
  8. Yeşil çay da içerdiği enzimler ve anti oksidan özelliği sayesinde cilt yapısının onarılmasına yardımcı olur. Tuzlu su ile birlikte kullanıldığında mikropları öldürmeye yardımcı olur. Bir bardak kaynamış suyun içerisine bir çay kaşığı tuz ve ardından yeşil çay eklenir ve 10 dakika bekletilir sonrasında karıştırılarak süzülür ve ılık halde göz kapaklarına uygulanır. Bir süre bekletildikten sonra su ile durulanır.

"Göz Kızarıklığı" hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)