şifalı bitkiler
Gebelikte Beslenme konusu 2055 defa okunmuştur

Reklamlar

Gebelikte Beslenme


Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde doğması gebelik döneminde yeterli ve dengeli beslenme ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Normal dönemlerden farklı olarak fetal büyümeyle beraber bazı değişikler meydana gelecektir. Gebelik etkin bir dönemdir. Plesentanın oluşması ve hormonel salgıların besin emilimde artış ve besin atımında azalma olabilir.


Gebelik döneminde annenin enerji ve protein gereksinimi artış göstermektedir ve bunun karşılanması gerekir. Anne protein, yağ, vitamin gibi besin depolarını dengede tutmaya özen göstermelidir. Anne karnında olan bebeğin gelişimini sağlanmalıdır. Annenin yaş, kilo, beslenme alışkanlıklarına bakarak anneye özgü beslenme şekli belirlenmelidir.Fetusun büyüyüp gelişmesi için günlük besinlerden protein alınmalıdır. Proteinler hayvansal ve bitkisel olarak ikiye ayrılır. Hayvansal proteinler et, süt, yumurta gibi besinlerden karşılanır. Günlük enerji ve protein alımına dikkat edilmelidir. Beslenme listesine B12, D vitamini, demir, kalsiyum, çinko ihtiyacı için destek verecek besinler eklenmelidir.

Gebelikte vücudumuzun ihtiyacı olan bir başka şey de vitaminlerdir. Balık, yumurta, süt, ıspanak, havuç, yeşil yapraklı sebzeler ile vücudunuzun A vitamini ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Biber, turunçgiller, domates, patates ve kivi ile vücudunuzun C vitamini ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Koyu yeşil yapraklı sebzeler,et,yumurta, süt gibi besinler ile vücudunuzun folik asit alımına yardımcı olabilirsiniz. Eksik folik asit alımı düşüklere neden olabilmektedir bundan dolayı folik asit alımına dikkat etmelisiniz. Süt, peynir, et, balık gibi besinler ile de B12 vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. B12 vitaminini sadece hayvansal gıdalarla sağlayabilirsiniz. Besinlerin yanı sıra güneş ışınlarından da faydalanmanız gerekmektedir. Güneş ışınları sizin ve doğacak çocuğunuzun sağlığı için çok önemlidir.

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır ?

"Gebelikte Beslenme" hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)