şifalı bitkiler
Saçkıran konusu 2324 defa okunmuştur

Reklamlar

Saçkıran


Saçkıran bağışıklık sistemi hastalıklarında sebebi belirsiz bir nedenden dolayı vücudun kılları yabancı olarak algıladığı ve kendi hücreleriyle savaştığı bir hastalıktır. Saçkıranın sebepleri başında stres, üzüntü, korku gibi nedenler geliyor. Yani saçkıran bağışıklık sisteminin aşırı duyarlılığı sonucu ortaya çıkan bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Saçkıran cinsiyet ayrımı olmaksızın herkeste görülebilen bir hastalıktır. Saç kıran sadece saçlarda değil vücudun her bölümündeki kılları etkilemektedir. Kaş, kirpik, sakal, bıyık gibi bölgeler daha belirgin olduğu için bu bölgelerdeki saçkıran vakası daha fazla sorun haline geliyor.

Saçkıranın tedavisi mümkün mü ?

Saçkıran tedavisi mümkün bir hastalıktır.  Yalnız öncelikle hastalığa neden olan stres üzüntü ortamından uzak durmak gerekmektedir.

Saçkıran genetik olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Erkeklerin saç dökülmeleri yüksek oranda genetik olduğu gibi saçkıran aile bireylerinde özellikle annede daha öncesinde yaşanmış ise çocuklar da risk altında olabiliyor.

Saçkıranın belirtileri nelerdir ?

Saçkıran belirti vermeden aniden ortaya çıkan bir hastalıktır. Yalnız bağışıklık sistemi zayıf olan ve bağışıklık sistemi hastalıkları yaşayan insanlar aşırı stres ve üzüntü hali durumunda saçkırana hazırlıklı olmalıdırlar.

Saçkıran bulaşıcı mıdır ?

Saçkıran ile ilgili merak edilen soruların başında bulaşıcı olup olmadığı geliyor. Saçkıran kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değildir.

Saçkıran problemi yaşayan insana korkuyla yaklaşmamanız gerekiyor. Aksi takdirde onu daha fazla strese sokup sorununun daha da ilerlemesine neden olur.

Saçkıran Tedavi Yöntemleri

Şimdi gelelim saçkıranın tedavi yöntemlerine. Saçkıran tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Öncelikle hastalığa neden olan stres, üzüntü, moral bozukluğu yaratan ortamlardan uzak durmak gerekir. Aksi takdirde hastalığın ilerlemesi kaçınılmazdır.  Bununla birlikte bitkisel olarak sarımsak tedavisi uygulanabilir. Ayrıca dermatolog tarafından uygulanan kortizon tedavisi de saçkıran tedavisinde yardımcı olacaktır.

Saçkıran için Bitkisel tedavi yöntemleri

Saçkıran kelliğe neden olacak bir hastalık değildir. Saçkıranla karşılaştığımızda uygulayacağımız ilk tedavi yöntemi sarımsak tedavisidir. Bu tedavinin uygulaması oldukça kolay ve herkesin evinde yapabileceği şekildedir. Sarımsağın kan alışını hızlandıran bir etkisi vardır. Sarımsakla tedavi yöntemi şu şekildedir. Ortadan kestiğimiz sarımsağı saçkıran sonucu açılma olan bölgeye sürerek uygulanır. Bu yöntemden başarılı bir sonuç elde etmek için en az 2 ay tedaviye devam etmek gerekmektedir.

Bitkisel olarak uygulayabileceğimiz bir başka yöntem olarak bir avuç kepeğin 6 bardak suda kaynatılarak içine bir bardak limon suyu eklenmesiyle hazırlanan karışım ile hastalıklı bölgenin yıkanması önerilebilir.

Zeytinyağı ve soğan suyu karıştırılarak hastalıklı yerlere sürülürse tedaviye yardımcı olacaktır. Bu karışım şu şekilde hazırlanır.  Bir çorba kaşığı zeytinyağı ve bir kahve fincanı soğan suyu karıştırılır ve hastalıklı bölgeye uygulanır.

Saçkıran için Bilimsel tedavi yöntemleri

Yukarıda anlattığım yöntemleri 2 ay deneyip sonuç alamamanız durumunda artık bilimsel tedavilere başvurmanız gerekmektedir. Bilimsel tedavi olarak kortizon enjeksiyonu ve merhem kullanılır. Bu tedavi ince bir iğne ile saç köklerine kortizon enjekte edilerek uygulanır. Aynı uygulama kremler ile de yapılmaktadır.Bu tedavinin başarı oranı oldukça yüksektir. Diğer iki yöntem ise DPCP ve SABDE’dir. Bu maddeler saçkıran tedavisine yönelik geliştirilmiş en etkili maddeler arasında yer almaktadır.

"Saçkıran" hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)