şifalı bitkiler
First aid - Poisoning konusu 4645 defa okunmuştur

Reklamlar

First Aid - PoisoningFirst aid - Poisoning

Many conditions mimic the signs and symptoms of poisoning, including seizures, alcohol intoxication, stroke and insulin reaction. So look for the signs and symptoms listed below if you suspect poisoning, but check with the local emergency before giving anything to the affected person.

Signs and symptoms of poisoning:

When to call for help:

Call your local emergency number immediately if the person is:

If the person seems stable and has no symptoms, but you suspect poisoning, call the local emergency. Provide information about the person's symptoms and, if possible, information about what he or she ingested, how much and when.

What to do while waiting for help:

What NOT to do

Don't administer ipecac syrup or do anything to induce vomiting. In 2003, the American Academy of Pediatrics advised discarding ipecac in the home, saying there's no good evidence of effectiveness and that it can do more harm than good."First aid - Poisoning" hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular