şifalı bitkiler
Ekinezya Faydaları konusu 125627 defa okunmuştur

Reklamlar

Ekinezya Faydaları


Ekinezyanın Genel Özellikleri:
Ekinezya bitkisiÇok yıllık otsu bir bitki olan ekinezya 140 santimetre civarına kadar boyatabilmektedir. Genelde dik büyüyen bitkinin,  E. Purpurea cinsi yatay büyüme göstermektedir.
Bir öbek etrafında birden fazla dallara ayrılarak büyüyen bitkinin her dalında çoğunlukla bir tek çiçek yer almaktadır. Ekinezya bitkisinin en ucuna yerleşmiş olan çiçek bir; dairesel eksen etrafına dizilmiş taç yaprakları barındırır. Bu taç yaprakların rengi sarıdan tutun mor renge oradan kırmızı ve dahi beyaza kadar çeşitlilik gösterir. Ancak ekinezya şifalı bitkisinin rengi kızıla doğru giden eflatundur dense yeridir.
Taç yaprakların hemen dip kısmından başlayan tüysü daire genelde kahverengi olmakla birlikte genelde bu dairesel alanın rengi taç yapraklara göre farklılık göstermektedir. Merkeze doğru belirli bir helezonik geometri gösteren bu kısım bitkinin birden fazla olan tohum ve tohum taslaklarını barındırmaktadır. Bu tohum taslakları uç kısımlara doğru hafif dikenimsi bir hal alır ki yunanca “echinos”(dikenli, dikenimsi) köklü kelime bu durumu ifade eder. Ekinezya (Echinecea) adı Yunancadan türemiştir.
Ekinezya şifalı bitkisinin toprağa değdiği yerde öbeklenmiş olan yaprakları ise mekik şeklindedir. Yaprak kenarlarının tırtıklı yapısı bir testere ağzını andırır. Genelde tüylü bir yapıya sahip olan ekinezya yaprakları klasik karasal iklim tipi yaprak özelliklerini bünyesinde barındırır. Ancak bazı ekinezya türlerinde yapraklar yok denecek kadar az tüylenme gösterir. Bu durum oldukça az rastlanan bir durumdur.

Ekinezyanın Tarihçesi:
Ekinezya şifalı bitkisi kuzey Amerika yerlileri tarafından özellikle yılan sokmalarında, ağrılı hastalıklarda ve daha fazla ekinezyanın faydalarıoranda da soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılıyordu. 1930'lu yıllara gelindiğinde modern Avrupa ve Amerika'da bu bitki özellikle şarbon hastalığının tedavisi ve ağrı kesici etkisi nedeniyle popüler olmuştu. İsviçreli bir bilim adamının tesadüfen öğrendiği bir bilgi ise ekinezyanın modern tıbbın hizmetine soğuk algınlığı tedavisinde kullanılmak üzere girmesine neden oldu.
Ekinezya kuzey Amerika yerlileri tarafından

Günümüzde ekinezya hakkında dünyanın hemen hemen bütün ülkelerinde araştırmalar yapılmaktadır. Özellikle modern tıbbın destekleyici bitkilerinden birisi de ekinezyadır.

Ekinezya şifalı bitkisinin etken maddeleri.
ABD Merkezli Connecticut üniversitesinde yapılan çalışmalarda elde edilen verilere göre ekinezya şifalı bitkisinde 14 çeşit Ekinezya köküetken madde tespit edilmiştir. Bu 14 çeşit etken madde ekinezya türlerine göre farklılık göstere bilmektedir.
Ancak yapılan detaylı çalışmalar sonucunda özellikle değişik yapıdaki polisakkaritlerin, alkylamides ve cichoric asit in ekinezyada bulunan en önemli etken maddeler olduğu anlaşılmıştır(Dr Michael Murray). Yani ekinezyanın şifalı bitki olarak değerini artıran faktör bu üçlüdür.
Caftaric ve cichoric asit ekinezya bitkisinin iki bilinen fenol bileşikleridir. Bu bileşikler ekinezya da daha çok kök kısmında bulunmaktadır.

 

Ekinezyanın faydaları ve kullanıldığı yerler.Ekinezya domuz grbi

 

Ekinezyanın kullanılması sakıncalı olan durumlar.
Ekinezya otoimmün hastalığı olan bireylerde kesinlikle kullanılmamalıdır. Otoimmün hastalığı vücudun bağışıklık sistemiyle Ekinezyanın Faydalarıalakalıdır ve ekinezya kullanan bireydeki bağışıklık sistemini uyarmakta ve bağışıklık mekanizmalarını harekete geçirmektedir.
Ayrıca ekinezya 1 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.  Çünkü 1 yaşın altındaki çocukların bağışıklık sistemleri olgunlaşmamış olacağından ciddi yan etkiler görülmesi kuvvetle muhtemeldir.
Diğer yandan ekinezyanın 1–12 yaş arası çocuklarda kullanılabileceği bildirilmişse de kullanılmamasının daha doğru olacağı kanaati daha yaygındır. Çünkü 1–12 yaş arası çocuklarda ekinezyanın etkileri daha tam olarak bilinmemektedir. Bu konuda yeterli veri yoktur.
Ekinezya hiç ara verilmeden 10 gün den fazla kullanılmamalıdır. Bazı kaynakların bu süreyi haftalarla ölçtüğünü görürüz ancak burada yayınlanan bilgilerin ABD ve Avrupa üniversitelerinden değişik yayınlar taranarak yazıldığını unutmayınız. Tedbirli olmakta fayda vardır.
Eğer sürekli ilaç kullanılan bir rahatsızlığınız varsa ekinezya kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurunuz.(Biz ilaçlarla birlikte şifalı bitkilerin bilinçsizce tüketilmesin tavsiye etmiyoruz.)
Ekinezyanın hamilelerde ve emziren annelerde kullanımı doğru değildir.

(lütfen buraları dikkatli okuyunuz günde en az 4–5 kişi “ hamleyim kullansam zararı olur mu?” diye soruyor) 

Ekinezyanın Kullanım Şekilleri.
Ekinezya genelde çay olarak tüketilmektedir. Ancak etken maddelerini içerir tabletler ve kapsüllerinin satıldığı bilinmektedir. Ekinezya çayıAktarlarda kuru halde satılan ekinezyanın nasıl kullanılacağını yine alışverişi yaptığınız aktardan öğrenebilirsiniz.
Bazı durumlarda ekinezya ezilerek haricen( vücut içerisine alınmadan deriye sürülerek) kullanılmaktadır. Sivilce, derma, deri alerjileri böcek sokmaları bunlara örnektir.

Son olarak:


Not: Bu makale internetten çeşitli yabancı kaynaklar taranarak yazılmıştır. Bu makalenin bir bölümü çeviridir.
Bu makale sitemizin linki olmaksızın kesinlikle başka bir yerde yayınlanamaz. Linkler Ekinezya şifalı bitkiler

"Ekinezya Faydaları" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan : Sultan seren
Ekinezya cayi bebegim 1 bucuk yasinda burnu akiyor ve bogaz agrisi var nasil kullanmaliyim

Yazan :Ahmed Uzan
Ekinezya bitkisi özellikle de bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığına karşı birebir. Daha birçok faydası var ama en önemli özelliği soğuk algınlığını doğal olarak tedavi etmesidir. Marketlerde satılan hazır poşet çaylarda şifa gücü çok düşüktür. Aktarlarda bu bitkiyi rahatlıkla tedarik edebilirsiniz. Hem doğal hem de çok daha ucuz bir fiyata...

Yazan :veli GÜNEŞ
Gercekten müthiş faydalı tıbbi bir bitki hem yetistiriyorum hem kullanıyorum.

Yazan :LEVENT ARAS
Bu bitki tansiyonu yükseltir mi. Sanki bende yükseltti emin değilim.

Yazan :osman
ne varsa bitkilerde var ama onlarda ilaç ölçü dakika içim günü çok önemli fazla tüketim yakar size tavsiyem sonra ben gibi pişman olmadan sigarayı şuan yırtın atın az çok demeyin nolur

Yazan :mustafa şimşek
Ekinezya bitkisini uzun zamandan beri kullanıyorum Ahmet Maranki hocayı tv den izliyordum. Bağışıklık sistemi için bire bir olduğunu izah etmişti. Allah razı olsun. Çok faydasını gördüm.

Yazan :cem
Yorum yapan arkadaşlar makale ile çelişiyorlar. Allah aşkına sadece yorum yapmak için yazmayın. Makaleyi okuyun. Tasdiklemiyorsanız nedenleri ile verin.

Yazan :defne
hamilelikte kullanılmamasını öneririm

Yazan :ömer ildimi
ben aktarım grip nezlede çok faydası var.hamile bayanlar zencefil,havlucan,kabuk tarçın,kuşburnu,ekinezya ve ıhlamur ile karıştırarak alabilir sabah aksam ok...

Yazan :turan aydın
eşim çok sevdiği için aldım denedim çok güzell lezzetli ve şunu eklemek istiyorum afrodizyak etkisi de war yani pisikolojik mi bilmem ama iyi bir uyarıcı 2 bardaktan sonra sı ama ben 3 fincan içiyorum :)

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)