şifalı bitkiler
Alıç Meyvesi konusu 50861 defa okunmuştur

Reklamlar

Alıç Meyvesi


Alıç (Crataegus oxyacantha);10 metreye kadar yükselebilen, dikenli, beyaz veya pembe çiçekli bir ağaçtır. Meyveleri 6-10 mm çapında, 1-3 tohumlu, esmer-kırmızı veya kırmızı renklidir. Hafif ekşimsi lezzetli meyveleri yenilmektedir. Alıç ağacının yaprak, çiçek ve meyveleri Orta Çağdan beri özellikle kalp destekleyici ve kalp-damar sistemi fonksiyonlarını normalize etmek için kullanılmaktadır. Herbiri, bitkiye çok güçlü antioksidant özellikler veren flavonoid (flavonlar) bileşikleri açısından oldukça zengindir. Alıç, kalp-damar sistemi (cardiovascular system) üzerinde pozitif etkiler gösteren 3 grup ana bileşik içerir. Bu bileşikler; triterpenoid saponinler (triterpenoid saponins), aminler (amines) ve flavonlar (flavonoids) ’ dır.

kalbe oksijen ve kan akışının artmasına yardımcı olurlar. Bu durum kalbin kan deveranı için harcamak zorunda olduğu gücü azaltır ve kalbi rahatlatır. Ayrıca bioflavonoid maddeler kan damarlarının çeperlerini güçlendirir ve vücudun diğer bölgelerine olan kan akışını da düzenler. Alıç içerisindeki bileşiklerin kolesterolü ve damarlardaki plaket oluşumunu da azalttığı gösterilmiştir.Kalp hareketlerini yatıştırıcı ve düzenleyici olarak, tehlikesizce uzun zaman kullanılabilir. Alıç, çeşitli kalp ve kan dolaşımı hastalıklarında rahatlıkla kullanılabilecek ender bitkilerden en başta gelenidir. Tedavide başarı elde etmek için gerekli olan uzun süreli kullanımlarda hiçbir yan etkisi yoktur. Sonuçları genellikle etkileyici ve inandırıcıdır. Kalp ritim bozuklukları (arrhythmias), sinirsel kalp çarpıntıları, kalp yetmezliği, ağır enfeksiyon hastalıkları sonrasındaki kalp kasları zafiyeti, kalp krizi sonrası, yüksek kan basıncı, damar sertliği alıç bitkisinin başarıyla kullanılabileceği alanlardır. Ama sabırlı ve disiplinli olmak gerekir. Çünkü bitkinin etkisi uzun süreli kullanımlar (4-8 hafta) sonucunda oluşmaya başlar ve bu olumlu etki gitgide artar. Bu bitki ayrıca, bedendeki sıvı birikimlerinin dışkılanmasını da sağlayabilir. Ayrıca; sinir sisteminde yatıştırıcı, spazmları azaltıcı, idrar söktürücü ve kabız yapıcı etkileri de vardır. Alıç’ ın içerdiği maddelerde vücudda birikme, zehirlilik ve alışkanlık yapma gibi özellikler olmadığından uzun süreli kullanıma uygundur.

"Alıç Meyvesi" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :asi
alıc çok yararli bir meyve ve tadi çok güzeldir (herkese tavsiye ederim)

Yazan :Yiğit ERDİNÇ
alıçın anlamı yok ben yan etkilerini yazar diye girdim ama hiç birşey çıkmadı annem hasta

Yazan :mehmet taşkıran
alıç fidanı dikmek istiyorum nereden temin edebilirim

Yazan :hasan Şanlı
arkadaslar Muş'un haskoy ilçesindeki alıçlar da oldukca kalıteli biz bursa'da yasamıza ragmen her yıl cuvallarla istiyoruz.. Sezon boyunca tuketıyoruz.. Haskoy alıcının Buyuk dolgun Olması yararını daha da arttırmaktadır.. Ayrıca haskoy'un Kucuk ekşi elması da vardır.. Az once okudugunuz butun yararları vs.. saglık ıcın bırcok gelısmeler yapan ekşi elmaları da vardır.. Bunları Muş'un Hasköy ilçesinde Bulmak cok kolaydır.. Genelde Her yaz Hasköy çarşısında Ellerinde Çuvallarla dagdan getırılen bu meyveler Bol mıktarda satılmaktadır..

Yazan :hülya ilkay
alıç meyvasını nereden bulabilirim çok aradım ama yok

Yazan :AYDIN
ALIÇ MEYVESİ VE ÇİÇEKLERİ KALP HASTALIKLARINA ÇOK İYİ GELMEKTEDİR.KENDİM DE KULLANDIM ÇOK MEMNUN KALDIM.ÖZELLİKLE GAZİANTEPİN ALICI ÇOK KALİTELİDİR.KIRMIZIS VE SARI YETİŞMEKTEDİR.TEMİN ETMEK İSTEYENLER İÇİN BİR AKTAR TELEFONU VEREYİM 0 342 2209727

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)